דו"ח קופות שבורות – 27.11.2005

האם אתם מריחים את ריח הפריחה באוויר, את האושר הזה, שמתפרץ לכל דלת פתוחה? האם אתם שומעים את קרקורם המאושר של תרנגולי ההודו, הרצים בשדות הבר, מנקרים כה וכה בקמה הענווה, לאחר שזו זכתה ללטיפות רוח אגביות? האם מלאתם אסמיכם בר וקופותיכם כסף, וצלחתכם גדושה בשר רך ועסיסי, של אותו תרנגול שרק לפני שעה צווח בבעתה לנוכח המאכלת השלוחה אל גרונו? דעו אפוא, כי חג ההודיה שיחר לפתחכם, ועימו טריליון סרטים חדשים, רובם לא שווים אפילו בתור ג'אנק פוד לנשמה.

במקום הראשון השבוע, 'הארי פוטר וגביע האש' ניצב איתן כברוש גאה. הכנסות סוף השבוע שלו מסתכמות ב-54.7 מיליון דולר, ורוח החג (שלא להזכיר יומיים נוספים שהוצמדו לסופ"ש) התפיחה אותן ל-81.3 מיליון דולר, מה שכבר כמעט גובל בזחיחות ג'ון-טרוולטאית. עוד לא הספקנו לצייץ, וכבר חצה הסרט את קו 200 מיליון הדולר. אבל המבחן האמיתי של הסרט יהיה בשבועות הבאים, אז צפויה לו ירידה חדה ברווחים. בהשוואה לסרטי 'הארי פוטר' האחרים, הסרט הגיע אל קו ה-200 מהר יותר מקודמיו, וכך הוא צפוי לעקוף ללא בעיות את הסרטים השלישי והשני (249.5 מיליון ל'האסיר מאזקבאן' ו-262 מיליון ל'חדר הסודות'), ואם יהיה לו מזל בתחרות מול 'האריה, המכשפה וארון הבגדים', אולי הוא אף יעפיל מעל לרווחיו של 'אבן החכמים' (317.6 מיליון דולר).

גם 'הולך בדרכי', הסרט על ג'וני קאש, עשה הרבה קאש בסוף השבוע האחרון. כשסופרים את סוף השבוע כשלושה ימים, לסרט היתה ירידה קטנטנה של 12% ברווחיו. אך אם מחשיבים את רווחי החג כולו – ששון ושמחה. 26.9 מיליון דולרים, המהווים עליה של 20% בהכנסות. אין מה לדאוג, זה לא שלסרטים האחרים לא נשאר.

במקום השלישי, 'Yours, Mine, & Ours', קומדיה משפחתית עם כוכבי העבר המזדקנים דניס קוויד ורנה רוסו. ברוח הידידותיות לסביבה והקריאה למחזר, מדובר ברימייק לסרט משנת 68', בכיכובם של לוסיל בול והנרי פונדה. פרט לפיסוק מעט שונה, הסרט לא מציע שינויים: רנה רוסו היא אלמנה עם עשרה ילדים, לדניס קוויד יש שמונה משלו, והם מתאהבים ומחליטים להתחתן, כדי להראות למפונקים האלה מ'12 במחיר 1' מה זאת משפחה גדולה באמת. בניגוד לטענות של הביטלס כאילו אהבה זה כל מה שצריך, באו מבקרי הקולנוע ואמרו שצריך גם ביקורות טובות. וכאלה אין. "הסרט הזה כל כך גרוע", הסביר אחד מהם "עד שזה כנראה לא חוקי לכנות אותו 'סרט"'.
ברוח ההודיה והחמימות הביתית, הסרט הרוויח לא רע – 24.5 מיליון דולר לכל ימי החג.

במקום החמישי, 'Rent'. במדד המבקרים, הוא טוב פי כמה מ-'Yours, Mine, & Ours', אך במדד הקלאסיקות שנשחטו, הוא אולי גרוע יותר. 'Rent' הוא טרנספר לקולנוע של מחזמר ניו-יורקי שהיה בשיא הפופולריות שלו לפני עשר שנים. את הגרסה הקולנועית ביים כריס קולומבוס, שמבחינה קופתית לפחות, בטח מתגעגע לימיו כבמאי של 'הארי פוטר'. טיי דיגס, רוסריו דוסון ואחרים משתתפים כאמנים מיוסרים הנאבקים למצוא מאיפה לשלם את שכר הדירה הבא. כצפוי בסרטים ממין אלה, חייהם של הצעירים נקשרים אלו באלו, וזה קורה תוך כדי שירי רוק. חובבי המיוזיקלס בטח יאהבו, סיכמו המבקרים, וכל השאר לא ממש. פשוט, כי אין בסרט שום דבר טוב ממש או מיוחד במינו. בהתאם, ביצועי הסרט הקופות לא הלהיבו: 10.7 מיליון לסופ"ש מקוצר, ו-18 לסופ"ש ארוך. לא להיט.

גם מצבו של 'Just Friends' לא טוב בהרבה, אבל תמיד אפשר להאשים את הז'אנר: קומדיית נעורים במסווה של יותר מזה. במרכז העלילה גיק שהמיר את דתו, ועתה עובד כמנהל בכיר בתעשיית המוסיקה בלוס אנג'לס. בעת שהוא מנסה להחתים כוכבנית ידועה, הוא נתקע יחד איתה בעיירת הולדתו (התירוץ התורן: מזג אוויר גרוע), נפגש עם כל חבריו לשעבר לכיתה, ומגלה מי אהובתו האמיתית. בין השחקנים תמצאו אסופת כוכבני-קומדיות-נעורים, שחוזרים גם הם לז'אנר הולדתם. הביקורות קוצצות, ברובן, ולאור הרווחים הלא ממש גדולים, נראה שגם הקהל חושב – אם להפוך את הניסוח הנעורימי הבוטה לחג-הודיהי מעודן – שזה "מספר 2".

עכשיו אנחנו מגיעים לזבוב האמיתי שבערמת המספר 2 של הדו"חקו. שורו, הביטו וראו: כזכור, לפני שבועיים הוציא הראפר 50 סנט את יצירת הפאר שלו, 'Get Rich or Die Tryin', לעולם. הסרט לא השאיר רושם על אף אחד, אבל היו מבקר או שניים שאהבו אותו. זמר אחר, אשר (Usher, באיות האנגלי) התקנא ורצה גם, ועל כן הוציא השבוע את 'In the Mix'. יש רק בעיה אחת: הסרט מקבל תגובות נוראיות כל כך, שהוא כבר עזב את אזור הסרטים הרעים סתם והגיע אל ממלכת הסרטים שגריעותם הפכה לאגדה. עם תחילת כתיבת דו"חקו זה, עמד מאזן הביקורת של הסרט באתר העגבניות הרקובות על 0%. לרוע המזל, בסמוך להגיען של תוצאות האמת של נתוני הדו"חקו, נמצא המבקר האמיץ שאמר שהסרט לא מעליב יותר מדי את האינטליגנציה, והסרט עלה ל-6% ביקורות חיוביות. ב-IMDb הסרט נושא בגאון את הציון הממוצע 1.4 מתוך 10.

חותם את הרשימה, 'The Ice Harvest', בו בילי בוב ת'ורנתון חוזר לקומדיית כריסטמס נוספת, אחרי 'Bad Santa', כשהוא מגובה הפעם בג'ון קיוזאק. הביקורות מסכמות בפשטות: "נחמד, אבל ציפינו ליותר", ונראה שהקהל מסכים איתן.

עוד נספח כריסטמס ששווה להזכיר: לקולנועי האיימקס כבר יש השפעה. בשבוע שעבר, 2.8 מיליון דולר מתוך הכנסותיו של 'הארי פוטר' הגיעו מגירסת האיימקס לסרט, כך שאפשר לומר שהאיימקס הוא מה שהביא את הארי מעל לקו 100 המיליון. השבוע קיבל הארי מתחרה נוסף: גירסת האיימקס התלת-ממדית של 'רכבת לקוטב' יצאה בהפצה מחודשת, וגרפה 1.4 מיליון דולר ב-5 ימים. נשמע אמנם מעט, עבורנו, שמצפים למינימום מיליון דולר – סליחה, צריך כבר לעדכן לעשרה מיליון – מכל סרט. אבל צריך לזכור שמדובר במספר קטן מאוד של קולנועים (66, אם לדייק), ושהפצות מחודשות של סרטים רק לעתים קרובות עושות כסף בימי DVD אלה.

בשבוע הבא: סוף שבוע רגוע, בו כל הסרטים החדשים של השבוע יוכלו להרגע קצת ולנסות למלא מצברים לפני שענקי דצמבר, 'נרניה' ו'קינג קונג' יקרעו אותם לגזרים. עם פיטום מספק, אולי גם הצ'יקן ליטל של השנה יהיה שמן מספיק עד לארוחת החג של השנה הבאה. בנוסף תגיע שרליז ת'רון בתפקידה כ'איאון פלקס'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Harry Potter and the Goblet of Fire – 54.7 (201.0)
2. Walk the Line – 19.2 (54.0)
3. Yours, Mine and Ours – 17.5 (24.5)
4. Chicken Little – 12.6 (118.4)
5. Rent – 10.0 (17.1)
6. Just Friends – 9.2 (13.2)
7. Pride and Prejudice – 7.2 (16.0)
8. Derailed – 4.6 (29.3)
9. In the Mix – 4.5 (6.1)
10. The Ice Harvest – 3.7 (5.1)