עין הדג מציגים: 1989 – הפודקאסט

מסכמים את 1989 מכל הכיוונים.

איך אפשר לסכם שנה? ברשימת אירועים? בכוסות קפה? באהבה? אוקיי, לא באהבה. אולי עם אנשים שמתו? או מי שנולד?

טוב, אנחנו באתר עין הדג – אם אז צריך לסכם שנה יש רק דרך אחת – בסרטים.


ברוכים הבאים לסיבוב המהיר – הפרק האחרון של עונת "1989" ב"עין הדג מציגים" בה יהונתן ותום דוחסים את כל הסרטים שהם לא דיברו עליהם עד כה בפרק אחד. בין הלהיטים הגדולים שסתם לא יצא (בת הים הקטנה, מכסחי השדים 2), לסרטי האוסקר שסתם לא יצא (נולד ברביעי ביולי, הנהג של גברת דייזי), ועד למה שזה לא יהיה שהוא "טטוסו: איש הברזל".

הפודקאסט ייצא כעת להפסקה של כמה שבועות, ואז יחזור חזק מתמיד ומלא באנרגיה בגלל שאכל את הבשר של פודקאסטים אחרים.


00:00 – שיר פיחה

00:47 – פתיח

03:30 – נולד ברביעי ביולי

08:15 – סרטי שותפים (טאנגו וקאש, טרנר והוץ', נשק קטלני 2).

12:50 – מכסחי השדים 2 ובחזרה לעתיד 3 (אפילו שבחזרה לעתיד 3 זה בכלל מהשנה הלא נכונה)

18:10 –פטלייבור: הסרט Patlabor: The Movie

20:15 – בית כברות לחיות

22:00 – תראו מי מדבר

24:45 – הוליווד נגד גזענות (הנהג של הגברת דייזי, גלורי)

30:40 – אמניות לחימה (קיקבוקסר, הטוב מכולם)

33:35 – קשור אותי, אהוב אותי

35:15 – Riding Bean: OVA

37:10 – הדקלוג

39:45 – טטסואו: איש הברזל

42:15 – המצולות

43:40 – בת הים הקטנה

48:00 – הנרי החמישי

52:45 – מותק הילדים התכווצו

53:35 – סרטי נעורים (אמרי לי כן, ללכת שבי אחריו, מלכות הכיתה)

1:01:30 – המעניש

1:03:10 – כף רגלי השמאלית

1:06:00 – ליגה לאומית

1:06:40 – לא ראיתי, לא שמעתי

1:07:30 – רכבת המסתורין

1:14:30 – אחד משלנו

1:17:10 – סיכום


פרק 12: אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון (עם רם קיץ)

תום שפירא ויהונתן צוריה שוב יוצאים למסע מסוכן לדבר על סרט ששייך במוזיאון (או לפחות בספריית וידאו ביתית), ואליהם מצטרף רם קיץ, השון קונרי לאינדיאנה ג'ונס שלהם (אבל עם פחות אלימות נגד נשים ומבטא סקוטי). אז למה רם ותום כל כך אוהבים את הסרט, ולמה יהונתן פחות? כל זאת ועוד בפרק.


בשבוע הבא: פרק סיום מיוחד


פרק 11: שדה החלומות

נראה לי שמי שלא ראה את "שדה החלומות" מניח שהוא מכיר את הסרט מהפארודיות והבדיחות עליו – זה בטח סרט על איש ששומע קול מוזר, ואז סרט שלם מתחבט מה לעשות עם זה, ואז בסוף הוא בונה מגרש בייסבול ובאמת מישהו בא.

אז כל זה, אבל בעשרים דקות הראשונות של הסרט, ומפה הסרט נהיה יותר מוזר משאתם חושבים, כולל מסע בזמן בתוך מסע בזמן (וגם סצנה שבה אשתו של קווין קוסטנר נאבקת בפרוטו-פאשיסטיים).

בשבוע הבא: זה מסע הצלב האחרון שלי אתכם, עם הגביע הלא נכון אני אעלם


פרק 10: כשהארי פגש את סאלי

כשהארי (המזוהם) פגש את סאלי (רוני) הוא שאל אותה האם היא יודעת שמגנום 44 הוא האקדח הכי רב עוצה בעולם ושהוא יכול לפוצץ את הראש שלה ביריה אחת – מה שהוביל לצו הרחקה די מיידי.

לעומת זאת, כשהארי ברנס (בילי כריסטל) פגש את סאלי אלברייט (מג ראיין) הם התחילו את מה שהוא האולי-רומן-ואולי-לא הארוכים בהיסטוריה. אחרי הכל, האם גברים ונשים יכולים להיות חברים במשך כל כך הרבה זמן בלי שניצוצות יעופו? (התשובה היא – כן).

בפרק הבא: אם תקשיבו להסכת, הוא יבוא


פרק 9: ההרפתקה המצוינת של ביל וטד (עם אביעד שמיר)

אביעד שמיר ותום שפירא (מ"שורה שנייה באמצע") פוגשים את יהונתן צוריה ותום שפירא (מ"עין הדג מציגים") ומדברים על הפעמים הרבות שבהם ביל וטד פגשו את ביל וטד, על מכניקת המסע בזמן שם, על כמה תמימים נראו בני התשחורת, ועל האיש וה"וואו" – קיאנו ריבס.


בשבוע הבא: כשרוב ריינר פגש את נורה אפרון


פרק 8: שומר הברים

האם "שומר הברים" הוא הדבר הכי קרוב לסרט אומניות לחימה, במשמעות הפילוסופית שלו, בארצות הברית? האם פטריק סווייזי, למרות המחויבות שלו לפעלולים של עצמו, באמת עובד ככוכב אקשן? והאם, למען שם, זה באמת סם אליוט בסרט הזה? על כל זאת ועוד – יהונתן ותום מדברים בפרק החדש.


בשבוע הבא: וואו, זה קיאנו ריבס ואלכס וינטר!


פרק 7: סקס שקרים ווידאוטייפ

סטיבן סודרברג פרץ לעולמנו ב-1989 ועם פריצתו שינה את המשחק. סרטו (העלילתי) הראשון הוביל את הדרך למהפכת הסרטים העצמאיים של שנות התשעים – מווס אנדרסון דרך טרנטינו, רבים מהם חבים את הסקרנות והאומץ של המפיקים להמר עליהם בשל ההצלחה הביקורתית והכלכלית של הסרט שאומנם כולל בתוכו "סקס, שקרים, ווידאוטייפ" אך הוא לא בדיוק סרט סנסציוני מלא בעירום.

תום ויהונתן דנים בסרט, בסודרברג, בסקס, בשקרים, ובוידאוטייפ.


בפרק הבא: פטריק סווייזי רוצה שתהיו נחמדים.


פרק 6: גן עדן לכלבים (עם לי להב)

אם מדברים רק על סרט אנימציה אמריקאי אחד מ-1989 אז כמובן שמדברים על בת הים הק.. על "גן עדן לכלבים"? הא?

כן, חמושים בלי להב, תום ויהונתן יצאו למצוא את קסמו של הסרט המוזר הזה, מה עדיין עובד, מה ממש לא, למה "רגע של אליגטור עם שפתיים גדולות" (Big Lipped Aligator Moment) זה שטויות ועל האם ברט ריינולדס.


בפרק הבא: סקס, סמים, טל מוסרי, ירקות, רוק'נ'רול, שקרים, סאנדנס, וידאוטייפ – לפחות חלק מהדברים האלו.


פרק 5: עשה את הדבר הנכון

ספייק לי עשה עוד סרטים חוץ מ"עשה את הדבר הנכון", ויש עוד סרטים שיצאו ב-1989 שהיו חשובים ומשפיעים, ובכל זאת אי אפשר לדבר לא על ספייק לי ולא על 1989 בלי לדבר על פצצת הנפץ שהיא "עשה את הדבר הנכון".

האם ספייק לי שגה כשהוא קרא לסרט ככה? ולמה באמת כל כך חם? כל זאת ועוד – בפודקאסט.


בפרק הבא: עוסקים בשאלות תיאולוגיות מסובכות, כמו קיום העולם הבא עבור כלבים


פרק 4: הרוצח

עברו עשרים שנה מאז שעסקנו באתר בפעם האחרונה בפועלו ההונג קונגי של ג'ון וו – הבמאי שאהב יונים, אקדחים, ומה שביניהם (גנגסטרים מרוקנים אחד על השני מחסניות, לרוב).

אז הנה אנחנו מדברים בהסכת על "הרוצח", סרטו של ג'ון וו על הבחורה שהתעוורה ושני הגברים שמנסים לעזור לה ו/או להרוג אנשים אחרים.


בפרק הבא: תום ויהונתן עושים את הדבר הנכון


פרק 3: תחנת שידור לקריינים מתחילים (עם חגילר)

"UHF" (או, בסדר, "תחנת שידור לקריינים מתחילים") הוא מה שנקרא "סרט קאלט": סרט שלא הצליח בקופות, אבל מצא את הנישה שלו בעולם. דבר שקל יחסית כשהכוכב שלך הוא וירד אל – אמן פארודיה שטיפח קריירה שעקפה את רוב מושאי הפארודיה שלו בסיבוב.

אבל האם "UHF" הוא גם סרט טוב? אולי זה תלוי באיזה גיל צופים בו, ובהשכלה הקולנועית האקראית שוירד אל מקווה שיש לצופים בני ה-10 שלו. תום, יהונתן וחגילר דנים בנושא.


בפרק הבא: קופצים להונג קונג ביחד עם יונים, אקדחים, וגנגסטרים


פרק 2: שירות המשלוחים של קיקי

תגידו מה שתגידו על וולט ו-גט דליבירי, הם לפחות לא מעסיקים ילדים. אני אומר לכם, שירות המשלוחים של קיקי הזה הוא דוגמה מושלמת לקפיטליזם ללא גבולות. וחוץ מזה – היא הפכה אותי לקרפד! אבל החתול חמוד, לא נכחיש את זה.

בפרק הבא: הסרט של ווירד אל. לא האחד עם דניאל רדקליף.


פרק 1: באטמן

אני יודע שזה נשמע מוזר לרוב האנשים שחיים היום, אבל פעם לרוב האוכלוסיה לא היה אכפת מבאטמן. כן, היום באטמן כל כך פופאלארי שסדרות טלוויזיה על המשרת שלו יכולות לרוץ שלוש עונות אבל משנות השבעים דרך שנות השמונים הוא היה בעיקר זיכרון ציבורי (טיפה מביך) של סדרת טלוויזיה קאמפית וצבעונית עם אדם ווסט.

עד 1989. ואז טים ברטון ומייקל קיטון שינו הכול. במידה רבה אנחנו חיים עד היום בצל שלהם – בצל של באטמן. יהונתן ותום עוטים מסיכה, וצוללים מהשמיים אל הסרט ששינה את באטמן, את גיבורי העל, ואולי את הקולנוע ההוליוודי בכלל.

בשבוע הבא: לפני וולט ולפני תן ביס (אבל אחרי טוטורו), הייתה… קיקי!