ספילברגיאדה: סיבוב שני

היום השני של הספילברגיאדה יוצא לדרך, ומחכים לכם בו זוכי אוסקר, זוכי אוסקר, עוד זוכי אוסקר, וגם סרטים שלא זכו באוסקר.

(למי שלא יודע מה קורה פה – כתבה פתיחה שתסביר את הנושא) 
אתמול 
 הקרבות היו יחסית פשוטים, פרט לסקר אחד. "דו"ח מיוחד" קטל את "סוס מלחמה" בצורה שאפילו מחלקת הפשעים העתידיים לא יכלה לעשות הרבה בנידון, הכריש של "מלתעות" עשה מהמשאית של "דואל" כריכונים ו"תפוס אותי אם תוכל" פשוט שאל את "1941" מי הוא בעצם, מה שגרם לסרט לפצות בבכי . הקרב היחידי שאפשר להגיד שהיה באזור של משהו שאפשר לקרוא לו צמוד הוא "הוק" נגד "אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון", אבל אינדיאנה ג'ונס הראה שהוא לא לחינם נחשב אחד מכוכבי האקשן הגדולים של כל הזמנים, והצליח להביס גם את פיטר פן, הוק וכל החברים שלהם.

היום השני שלנו מתחיל עם אחד מסרטיו הראשונים של ספילברג שהולך כנגד אחד מסרטיו המוכרים ביותר של ספילברג – שוגרלנד אקספרס (1974) נגד שודדי התיבה האבודה (1981) . האחד, אחד משני סרטים בודדים של ספילברג בכיכובה של אישה, השני – אחד מארבעה סרטים של ספילברג בכיכובו של ארכיאולוג שלא ממש טוב במקצוע שלו, ושכנראה יצא עם מישהי כשהייתה קטינה, אבל הוא הרפתקן ממש מגניב והוא הריסון פורד, אז לא משנה, סולחים לו.

"שוגרלנד" זכה בפרס התסריט בפטסיבל קאן, "שודדי" היה הלהיט הקופתי של אותה השנה, הועמד ל-9 פרסי אוסקר, כולל פרסי הבמאי והסרט (מתוכם זכה ב-5), שניהם מתחילים באות ש', ושניהם רוצים מאוד להגיע לשמינית הגמר.

אבל מי מהם יצליח?

Webp.net-resizeimage (1)

קרב חמישי

  • אינדיאנה ג'ונס ושודדי התיבה האבודה (93%, 205 קולות)
  • שוגרלנד אקספרס (7%, 15 קולות)

מס' מצביעים: 220

Loading ... Loading ...
Webp.net-resizeimage

שניים מהסרטים ה"חשובים" ביותר של ספילברג מוצאים את עצמם אחד מול השני כבר בהשתתפותם הראשונה. האחד – הצבע ארגמן (1985), שמספר את סיפורה של נערה שחורה בתחילת המאה העשרים וכל הזוועות שהיא נאלצת לעבור, הוא אחד המפסידנים הגדולים של האוסקר – הוא הועמד ל-11 פרסי אוסקר והפסיד כל אחד ואחד מהם. מה הם מבינים, האוסקרים האלה.  מולו – רשימת שינדלר (1993), מה שנחשב לאחד מסרטי השואה הטובים והחשובים ביותר (אם לא החשוב שביותר) שמספר את סיפורו של אוסקר שינדלר והרשימה שלו. הסרט הועמד ל-12 פרסי אוסקר וזכה ב-7, כולל פרס הסרט הטוב ביותר (הסרט היחיד של ספילברג שזכה עד כה בתואר), פרס הבמאי הטוב ביותר (בפעם הראשונה בה ספילברג זכה בו) ועוד חמישה פרסים אחרים. חכמים מאוד, האוסקרים האלה.

אז מי סבל יותר – שחורים או יהודים? לא, רגע, אל תענו על זה. במקום זה – בואו תענו על השאלה איזה סרט יותר אהבתם: "רשימת שינדלר" או "הצבע ארגמן"?

Webp.net-resizeimage (2)

קרב שישי

  • רשימת שינדלר (93%, 210 קולות)
  • הצבע ארגמן (7%, 15 קולות)

מס' מצביעים: 225

Loading ... Loading ...
Webp.net-resizeimage (3)

שחקן מספר אחת (2018) הוא סרטו האחרון של סטיבן ספילברג, שיצא בתחילת השנה ולכן אני לא יודע אם הוא ייכנס לסקר השנה על עין הדג או לכמה אוסקרים הוא יועמד, אבל אני כן יודע בוודאות שיש לו הרבה יותר אזכורים לסרטים, משחקים וספרים מכל הסרטים האחרים בספילברגיאדה הזאת ביחד.
על גשר המרגלים (2015) שיצא שנתיים וחצי לפניו, דווקא יש יותר מידע, וזה למשל שמדובר בשיתוף הפעולה הרביעי של טום הנקס וספילברג (מתוך חמישה), בשיתוף הפעולה הראשון של ספילברג עם מארק ריילאנס (מתוך שלושה) ובשיתוף הפעולה הראשון של ספילברג עם האחים כהן (מתוך אחד) ובסרט שהיה מועמד לשישה פרסי אוסקר והעניק אוסקר למארק ריילאנס.

אז האם התסריט של האחים כהן ינצח, או דווקא זה של ארנסט קליין? בואו תחליטו.

Webp.net-resizeimage (4)

קרב שביעי

  • גשר המרגלים (62%, 144 קולות)
  • שחקן מספר אחת (38%, 87 קולות)

מס' מצביעים: 231

Loading ... Loading ...
Webp.net-resizeimage (6)

 לינקולן (2012) עשה היסטוריה בכך שהוא שבר את "קללת ספילברג" באוסקרים, קללה שטענה שאף שחקן בסרט של ספילברג לעולם לא יזכה באוסקר. דניאל דיי לואיס שמע על הקללה, צחק לה בפנים, ואסף את האוסקר בערך ביום שבו הוכרז על התפקיד שלו (למרות שלצערנו, הוא לא עשה זאת תוך כדי חיקוי קולו של לינקולן שנשמע, על פי עדויות, "צרחני", "פלסט" ו"עם נטייה להיהפך צליל צווחני ולא נעים").

גם אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח (2008) עשה היסטוריה, בכך שהיה סרט אינדיאנה ג'ונס שבו הבן של אינדיאנה ג'ונס קופץ עם קופים בג'ונגל, וגם בכך שהיה הסרט הראשון של ספילברג שזכה בפרס פטל הזהב (בקטגורית ה"המשך הגרוע ביותר של השנה"). אאוץ'. אולי אם היו מלהקים את דניאל דיי לואיס לתפקיד זה היה עובד יותר טוב.

אז האם הארכיאולוג ינצח את הנשיא? המלחמה הקרה את מלחמת האזרחים? תלוי בכם.

Webp.net-resizeimage (7)

קרב שמיני

  • לינקולן (81%, 164 קולות)
  • אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח (19%, 39 קולות)

מס' מצביעים: 203

Loading ... Loading ...
Webp.net-resizeimage (8)

ומחר:  חייזרים, סוכני מוסד, ילדים רובוטים, וקרב דינוזאורים! בואו. יהיה דינוזאורים.