דו"ח קופות שבורות – 14.5.2006

הנה בא עוד גל גדול/ זהירות, רק לא ליפול.אנשי דו"חקו קלים המה לריצוי. תנו לנו את שיר הפתיחה של 'קיד וידאו' בלופ ומיד חיוך גדול יימרח לנו על הפרצוף ויהפוך את הכתיבה לקופצנית יותר. בעצם, אולי כדאי לנסות את זה גם עליכם. אם לא אכפת לכם, קון נוסף עומד בפתח. זה הזמן להקפיץ לנו איזה אימייל שאומר שאתם באים. רק תחשבו על זה – שמש, מרחבי דשא, ברווזים שמנים לאללה באגם וחיות הספארי ברקע. שאני אטבע בפוסידון אם זה לא יהיה כיף.

רגע. בעיה. אני לא יכולה לטבוע ב'פוסידון' אם הסרט כבר הטביע את עצמו בלי עזרה. מה אתם יודעים – טום קרוז אולי קוקו לגמרי ודפק את נתוני הקופות של 'משימה בלתי אפשרית 3', ולמרות זאת הוא הצליח לשמור על המקום הראשון למשך שבוע נוסף. 24.5 מיליון דולר הספיקו לו כדי לעשות את זה, ובינתיים הסרט מתקרב בצעדים חשודים לכיוון קו ה-100 מיליון דולר, מה שאומר שהוא לא ייזכר כאכזבה לדיראון עולם. יש! העולם ניצל!

לעומת זאת, אצל 'פוסידון' אף אחד לא ניצל – מקסימום ניצלה. ורי וול דאן, אם אפשר. עם תקציב עתק של 160 מיליון דולר – דומה מאד לזה של 'משימה בלתי אפשרית 3' – הסרט הביא בקושי 22 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו עלי אדמות. אולי כדאי להמליץ לו לנסות משחקים אחרים חוץ מים-יבשה. מדובר ברימייק לסרט 'הרפתקה בפוסידון', שלקח על עצמו הבמאי וולפגנג פיטרסון (שכבר צבר ניסיון בסרטים עם גלים גדולים ב'הסערה המושלמת'). הזמן הוא ערב השנה החדשה, על סיפונה של אניית התענוגות 'פוסידון'. עם הספירה לאחור לקראת שירת "לי כל גל נושא מזכרת", מתברר כי הנה בא עוד גל גדול: גל (עוד שנה!) ענק, עצום, גדול ורב, מתקדם לעברה של הספינה, הופך אותה ומטביע אותה, תוך שהוא הורס כל מה שנמצא בפנים – חשמל, צינורות גז, שמלות פאייטים, רהיטים בטוב טעם ושולחן פינבול, כחדש. קבוצה קטנה של ניצולים לוקחת יוזמה ויוצאת למסע בכיוון הכללי "פחות עמוק", מתוך תקווה שזה מה שישאיר אותם בחיים עוד שנה (גל!).

האפקטים באמת אחלה – אף אחד לא מתלונן עליהם. רואים שהשקיעו בהם יפה, ושפכו עליהם ים כסף. זה התסריט המפואר, שבעייתי: הוא לא נראה בכלל כמו הרפתקאות – יותר כמו טונה שנתפסה ברשת, והדמויות שמאכלסות אותו מאופיינות בעומק של קרפיון באמבטיה, רגע לפני (או אחרי. תלוי איך – ואם – אתם אוהבים את הקרפיון). כל אלה הם, כמובן, תירוצים רדודים. בלוקבאסטרים אמורים למשוך קהל, ללא קשר לאיכותם. הכישלון של 'פוסידון' נעוץ בקברניטי חברת 'האחים וורנר', שלא דאגו לשמן את הסרט בפרסומות, ונתנו לו להיתקע בנמל הבית כמו לוויתן בתמזה, או כמו כותבת דו"חקו זה ברצף אלגוריות חסר פואנטה.

במקום הרביעי, לא יותר עמוקה מהפוסידון, נמצאת הקריירה של לינדסי לוהן. 'Just my Luck' משחזר את 'שישי הפוך' שלה, רק שבמקום להחליף גוף עם אמא, היא מחליפה הפעם משהו אמורפי יותר – "מזל". לוהן מגלמת את אשלי, הבת עם הכי הרבה מזל בעולם. הכל הולך לה בקלות, מוניות תמיד עוצרות לה, והצחקוקים שלה ממיסים לבב אנוש. בנשף מסכות חשוב שהיא מארגנת, היא מתנשקת עם ג'ייק, הבן הכי חסר מזל שיש, אולי חוץ מזהבה בן. והו, מה אתם יודעים, המזל שלהם מתחלף – ג'ייק הופך לשם הכי חם ואשלי, שסובלת מחוסר מזל קיצוני, מבינה מיד שזה בגלל הנשיקה, ונחושה למצוא את זה שגנב לה אותו.

לפי התגובות שהסרט קיבל, עושה רושם שלוהן לא מצאה את גנב המזל. יש שמאשימים את הסרט עצמו – משעמם, סלפסטיקי מדי, בונה על הגימיק, לא רומנטי וכו'. אחרים מאשימים את לוהן, שלקחה על עצמה להפוך לסוג של טום קרוז, ובמשך תקופה ארוכה טרחה להידחף לכל מדור רכילות, בדרך כלל בליווי קריצה שובבית-אך-זוהרת לצלמי הפפרצי. לרגע חשבתי שיש לה בעיה תמידית בעין, אבל אז הסתבר שלפעמים היא מגוונת וקורצת גם בעין השניה.

בשאר הטבלה אין הרבה חדש. הירידות הרגילות, ההכנסות הנמוכות הרגילות. מי שירחיק עד מתחת לעשירייה ימצא במקום ה-13 (חסר המזל, בתרבויות מסוימות) את 'גול', סרט הכדורגל שהוקרן כבר אצלנו בשנה שעברה. אף אחד לא מיהר להביא את הסרט לאמריקה, כיוון שהאמריקאים, כידוע, לא מתים על כדורגל. משום כך הסרט גם הופץ בכ-1,000 בתי קולנוע בלבד – כלומר, לא הפצה רחבה, ועדיין, זה נגמר בסכום נמוך במיוחד של 1.9 מיליון.

בשבוע הבא, כל הסיכויים ש'צופן דה וינצ'י' יזכה מן ההפקר וייקח את כל הקופה. חובבי המצוירים ימצאו את עצמם באולם הסמוך, עם 'מעבר ליער', ואף אחד לא יילך ל-'See No Evil', סרט אימה זניח עם איזה מתאבק עבר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Mission: Impossible III – 25.0 (85.1)
2. Poseidon – 22.2 (22.2)
3. RV – 9.9 (43.3)
4. Just My Luck – 5.7 (5.7)
5. An American Haunting – 3.6 (10.8)
6. United 93 – 3.5 (25.6)
7. Stick It – 3.1 (22.1)
8. Ice Age: The Meltdown – 3.1 (187.6)
9. Akeelah and the Bee – 2.4 (14.0)
10. Hoot – 2.3 (6.4)