דו"ח קופות שבורות – 19.2.2006

יש לי חבר, דפק ת'ראש בהודו. חושב שהוא פינגוויןתחרות האוסקימורון בפתח, וכל דבר אחר נדחק לשולי החדשות ולשולי העשייה. בגלל ההכנות לאוסקימורון, עורכי האתר כמעט שלא ביקרו במקומות עבודתם, וספגו נזיפות חמורות ואף איומים בפיטורין. טוב, אז אני מגזימה. הדבר הכי קרוב לאיומים שעבר עלינו לאחרונה היו המכתבים הידידותיים של ועד הבית (אני דווקא זוכרת שצריך לשלם, אבל מי אמר שזה צריך להיות דווקא עכשיו?). כך או כך, אם חשבתם שבתוך כל המהומה, הדו"חקו יישכח בצד – טעות בידיכם. לא כשיש לנו שני כוכבי 'אמריקן פאי' שמתחרים זה בזה, ומקום ראשון שנעשה בהשראת סיפור אמיתי. אם הייתי מקבלת שקל על כל סרט שראיתי לאחרונה שנעשה "בהשראת סיפור אמיתי", מס הכנסה היו חושדים בי בהלבנת הון.

אם כן, גם השבוע ההפרשים בין המקום הראשון לשני קטנים מאד. מי שניצח בסופו של דבר היה 'Eight Below', כנראה בגלל השילוב הקטלני: מדובר ברימייק אמריקאי לסרט יפני, והוא נעשה בהשראת סיפור אמיתי. בסרט, פול ווקר ('מהיר ועצבני') וג'ייסון ביגס ('אמריקן פאי' והדבר הזה של וודי אלן) הם – ואני רצינית לחלוטין – שניים מחברי משלחת מדעית לאנטרקטיקה. בגלל שינויי מזג האוויר, המשלחת נקרעת מכלבי המזחלת שלה. לסרט לא ממש אכפת מווקר וביגס, מצידו הם יכולים לקפוא לעזאזל. כוכבי הסרט הם שמונת הכלבים, שנאלצו לשרוד שישה חודשים קפואים בערבות הקרח ובעיצומו של החורף. לא פלא שהביקורות מחבבות את הסרט, ואף חולקות תשבחות ליכולת הבעת הרגשות של הכלבים, בניגוד לפינגווינים מסוימים. לדברי הביקורות, הבמאי, פרנק מרשל ('לחיות') השכיל לחתוך כל מיני קשקושים ושטויות מהסרט, והשאיר רק סיפור הרפתקאות מותח ומחמם לב. גם הקהל חיבב את סרט דיסני המסורתי, והוא סיים את הסופ"ש כש-19.9 מיליון דולר בפרוותו.

צמוד ל-'Eight Below' נמצא הסרט המבזה המסורתי של אליסון האניגן ('אמריקן פאי' והדבר הזה של ג'וס ווידון). הפעם קוראים לו 'Date Movie' ('מת לדייט') – כמו 'Scary Movie' ('מת לצעוק') אבל על סרטים רומנטיים. אליסון האניגן היא ג'וליה ג'ונס, שפעם היתה שמנה ועכשיו היא חתיכה לאללה וגם מצאה את גבר החלומות שלה. לפני שהם יוכלו להתחתן (בחתונה יוונית גדולה, אלא מה) ולפגוש את מארגנת החתונות, הם צריכים לפגוש את ההורים. ואז ג'וליה גם צריכה להתגבר על ידידה טובה של בעלה לעתיד, שמעונינת להחריב את החתונה של החבר הכי טוב שלה. כצפוי בסרטים ממין זה, 'מת לדייט' מכיל גם "ירידות" עשויות ב"שנינות" גם על סרטים אחרים כמו 'קינג קונג', 'להרוג את ביל', 'דודג'בול' וכו'. בטח יש דרך להציג אותם כסרטי דייטים. גם בלי לקרוא אף אתר אינטרנט, אפשר לדעת שהביקורות שחטו את הסרט. לדבריהן, מילא זה שאין תסריט, אבל המינימום שאפשר לצפות לו הוא השקעה כלשהי בסרט. אבל כל מה שיש פה זה ידיים לא מיומנות שדחפו פנימה מה שרק אפשר, בלי לחשוב אם זה מתאים, קשור או מצחיק. למעשה, אם קוראים את הביקורות אפשר לחשוב ש'מת לדייט' הוא חור שחור של הומור, מין סרט שלוקח סרטים משעשעים וסוחט אותם עד שהם נהפכים למשהו לא מצחיק בכלל. מבקר אחד אף הרחיק וטען שאם לשפוט על סמך הסרט הזה, צופי הקולנוע האמריקאים הם כקופים פרימיטיביים מגוחכים, ואין לנו אלא להסיק שהם טעות מצערת של הטבע. אבל תמיד יש צופים שלא אכפת להם כמה דבילי הסרט, והוא הרוויח מהם 19 מיליון דולר. הפרט המנחם היחידי הוא שיחסית ל-'מת לצעוק 3' מדובר בפתיחה גרועה – חצי מזו של פארודית האימה ה"קורעת".

'מת לדייט' היה אמור לצאת בארץ בתחילת חודש מרץ, אבל נדחה לתאריך בלתי ידוע. ניתן לשער שהסיבה לכך היא שמפיצי הסרטים בארץ סופגים ביקורות ממילא, גם בלי שישוו אותם לקופים או יתבעו אותם על הפצת סרטים שמורידים רמת המשכל של הנוער בצורה כה דרסטית.

גם בהמשך הטבלה שולטות חיות. במקום השלישי נמצא 'הפנתר הורוד', עם ירידה קטנטונת של 17% לעומת השבוע שעבר. רבותי, ירידה כזו מתרחשת רק בסרטי ילדים מצוירים, בטח לא בקומדיה של סטיב מרטין, ובטח ובטח לא בסרט שספג ביקורות כל כך שליליות. אבל 'הפנתר הורוד' ניצב איתן, צוחק בפנים של כל מלעיזיו, ומנופף בשמחה ב-16.8 מיליון דולר. קוף אחרי בן אדם הוא 'ג'ורג' הסקרן' (או חוני. איך שבא לכם), שהחליק למקום הרביעי ושומר גם הוא על הכנסותיו.

באפלת המקום השביעי נמצא 'Freedomland', שזכה לשם העברי הג'נרי 'שקרים באפלה'. גם העלילה ג'נרית למדי: ג'וליאן מור מגיעה כשהיא חבולה ומדממת לבית החולים, וטוענת כי גבר שחור העיף אותה מתוך הרכב שלה וגנב אותו. קצין המשטרה סמואל ג'קסון חושד כי היא מסתירה מידע – כמה ילדים היא וג'ודי פוסטר כבר יכולות לאבד? הסיפור מכה גלים, ומעורר מהומות וטענות לגזענות. אלא שהביקורות לא מתרשמות מהסיפור: לטענתן, מדובר במשחק מוגזם לגמרי, שמחסל כל שביב אמינות שעוד היתה עשויה להיות לו. הסרט כורע תחת עול החשיבות העצמית שהוא משווה לעצמו, כשבעצם כל מה שהוא מלא בו הם סטריאוטיפים גסים. 'שקרים באפלה' סיים את הסופ"ש כש-6 מיליון דולר בכיסו, ונשלח מיד לארץ הקודש, כדי שבסופ"ש הקרוב גם אנחנו נוכל לבכות מרה מה עשו לסמואל אל.

כל הדיבורים והתשבוחות על 'הר ברוקבק' לא היו יכולים להימשך לנצח, ועכשיו כשההיפ שלו נרגע, הסרט ירד אל מחוץ לעשרת הגדולים. לא נורא, אחרי טקס האוסקר הוא בוודאי יחזור.

בשבוע הבא נחזיק אצבעות לסרט ההמשך ל'יומנה של שחורה מטורפת'. עוד יגיעו 'Running Scared' ו-'Doogal', סרט האנימציה שעשו מסדרת הטלוויזיה 'הקרוסלה הקסומה'. אל תתיאשו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Eight Below – 19.9 (19.9)
2. Date Movie – 19.0 (19.0)
3. The Pink Panther – 16.8 (42.5)
4. Curious George – 11.6 (29.8)
5. Final Destination 3 – 10.4 (36.1)
6. Firewall – 8.9 (27.2)
7. Freedomland – 6.0 (6.0)
8. When a Stranger Calls – 5.0 (41.3)
9. Big Momma's House 2 – 4.7 (61.5)
10. Nanny McPhee – 3.8 (38.0)