דו"ח קופות שבורות – 21.5.2007

טרילוגית הטרילוגיות, חלק 2: שיבת העוג.

שרק פרץ לבתי הקולנוע בחמת זעם ועשה בהם שמות. הילדים סחבו את ההורים, המיליונים נשפכו כמים, ובסופו של דבר, כשהתפזר הערפל, נראה שרק כשהוא עומד על ערמת קופות מרוסקות לחתיכות ומחזיק בידו את שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים. זאת היתה התכנית, לפחות. זה כמעט עבד, רק ששרק הגיע טיפה באיחור.

'שרק השלישי' יצא לאקרנים בהפצה אולטרה-רחבה, כמובן. הוא הכניס 39 מיליון דולר ביום שישי לבדו, בשבת שיפר ל-47 מיליון, והוסיף עוד 36.5 מיליון ביום ראשון. בסך הכל, מדובר בהכנסות סופ"ש ראשון של 122 מיליון דולר. אילו הוא היה מגיע לפני שנה בדיוק, המספר הזה היה מעניק לו את כתר הפתיחה הגדולה ביותר של כל הזמנים, כשהוא מביס את 115 המיליון של 'ספיידרמן' המקורי. אבל היום, הפתיחה של 'שרק השלישי' היא לא במקום הראשון של כל הזמנים, ואפילו לא במקום השני; 'שרק השלישי' נמצא במקום השלישי, ודי סביר להניח שבשבוע הבא כבר ירד בעוד שלב.

ה-122 אולי מתגמדים ליד 151 המיליון שעשה 'ספיידרמן 3' לפני שבועיים, אבל הם עדיין סכום עתק בכל קנה מידה. שרק הזכיר לכל מי שזלזל בו שהוא עדיין מהווה תחרות הוגנת לכל הספיידרמנים, הג'וני דפים וההארי פוטרים באשר הם, ואם הוא רק לא היה מגיע באמצע תקופה כל כך מטורפת, היינו מתרגשים מההישג שלו הרבה יותר. וזה בטח גם עוזר שבניגוד לשני המתחרים שלו, הוא לא נמשך שעתיים וחצי ולא עלה 300 מיליון דולר להפקה.

קצת היסטוריה: 'שרק' הראשון יצא ב-2001, בתקופה שבה סרטי אנימציה ממוחשבת טפטפו בקצב של אחד או שניים לשנה, ובאופן מפתיע הפך לאחד הלהיטים הקופתיים של השנה. כשיצא 'שרק 2' הוא כבר היה תופעה, והוא פתח עם 108 מיליון דולר. השלישי שיפר את התוצאה של השני, אבל ל'שרק השלישי' חסר דבר שהיה לשני הראשונים: הערכת הביקורת. מ'שרק' הראשון גם המבקרים וגם הקהל התמוגגו. גם מהשני הרוב המכריע צחק. אבל השלישי זה כבר סיפור אחר. זה לא שהמבקרים שונאים אותו; זה פשוט שהם כבר משתעממים. אנחנו כבר מכירים את הבדיחות האלה, הם טוענים, ושרק מתחיל כאן למחזר ברצינות. הסדרה כבר עייפה.

מה שבכל זאת יש ל'שרק השלישי' להציע זה הופעת בכורה של הצאצא של שרק ופיונה, הילדים המוזרים של החמור והדרקונית שהופיעו לרגע בסוף הסרט השני, ותוספת של אגדות המלך ארתור לשפע האגדות שכבר מסתובבות שם חופשי. וגם החמור, החתול במגפיים, שלושת העכברים העיוורים, פינוקיו וכל היתר: הסדרה לא מוותרת על אף אחת מהדמויות המוכרות, ורק מרחיבה את האנסמבל. למייק מאיירס, אדי מרפי, קמרון דיאז, אנטונו בנדרס, ג'ון קליז, ג'ולי אנדרוז ורופרט אוורט מצטרפים גם ג'סטין טימברלייק בתפקיד ארטי, המלך ארתור לעתיד, ואריק איידל איש מונטי פייתון בתור מרלין. בניגוד לרוב הבלוקבאסטרים הגדולים הקיץ, שמוקרנים אצלנו במקביל להצגתם בארה"ב, 'שרק השלישי' יחכה כאן עד לפתיחת החופש הגדול, 28 ביוני.

אחת הדאגות של 'שרק השלישי' היתה התחרות מצד 'ספיידרמן 3', אבל מסתבר שבתחום הזה לא היה מה לדאוג. ספיידי אמנם השיג את הפתיחה הגדולה בכל הזמנים, אבל מאז הוא נופל נפילה חופשית. אחרי ירידה של 61% בשבוע שעבר, השבוע הוא צנח בעוד 51%, ל-28 מיליון דולר. עד שיבואו השודדים בשבוע הבא, כבר לא יישאר ממנו כמעט כלום. לשני הסרטים הקודמים בסדרה זה לא היה קורה. שיא של כל הזמנים או לא, בהכנסות כוללות 'ספיידרמן' רק בקושי יעבור את ה-300 מיליון, והוא יישאר הסרט הפחות מצליח בסדרה.

סרטים חדשים לא יצאו השבוע, מה שאומר ששוב, כל מה שלא נמצא באחד משני המקומות הראשונים הוא בבחינת שאריות מיקרוסקופיות. למשל, במקום הרביעי נמצא – עדיין – 'דיסטרביה' הותיק. לפי ההיסטוריה של מיקומו בטבלה, אפשר היה לחשוב שהוא הפיצוץ של השנה: שלושה שבועות במקום הראשון, ושישה שבועות בחמישייה המובילה. האמת היא שהסרט באמת צבר לעצמו לאורך השבועות האלה הון לא רע: 71 מיליון דולר. לא שרק, אבל מכובד.

בקצה העשירייה, עם 1.1 מיליון דולר, נמצא סרט שמוצג ב-116 קולנועים בלבד: 'מלצרית', סרטה האחרון של אדריאן שלי, שחקנית (מוכרת מסרטים של האל הארטלי) ובמאית אינדי, שנרצחה לפני כמה חודשים בגיל 40. על פי התגובות לסרט הזה, האובדן גדול. מבקרים אוהבים מאוד את הסרט הזה, שהוא מה שאינדי צריך להיות – קטן, אנושי. אפילו אם מתחשבים בכך שכמה מהביקורות בוודאי מוטות מעט מפאת כבוד המת, התגובות לסרט עדיין מצוינות – וגם הקהל אוהב אותו. העלילה של סרטים מסוג זה לא נוטה להיות כזאת שמתיאורה נופלים ממנה מהכסא: מלצרית נשואה ואומללה מתפתה לרומן בניסיון נואש אחרון למצוא אושר בחיים. מבחינת שחקנים, יש לנו פה את קרי ראסל הלא היא פליסיטי, ונתן פיליון הלוא הוא קפטן ה'סרניטי'.

בשבוע הבא, שלישית השלישיות נסגרת עם 'שודדי הקאריביים: בסוף העולם', האמריקאים חוגגים את יום הזיכרון והרבה כסף יישפך.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Shrek the Third – 122.0 (122.9)
2. Spider-Man 3 – 28.5 (281.9)
3. 28 Weeks Later – 5.1 (18.6)
4. Disturbia – 3.7 (71.3)
5. Georgia Rule – 3.5 (12.6)
6. Fracture – 2.4 (34.6)
7. Delta Farce – 1.8 (6.1)
8. The Invisible – 1.3 (17.7)
9. Hot Fuzz – 1.3 (21.1)
10. Waitress – 1.1 (2.2)