דו"ח קופות שבורות – 22.5.2005

Just a Steel-Town boy on a saturday night
Lookin for the fight of his lifeתודה לאל על נקמת הסית'. שבועות וחודשים סבלנו, חיכינו והמתנו לאיזה שיא, שיא חדש, שיא קטן, משהו. וכלום. סרט אחרי סרט יצא, עשה 20 מיליון דולר בערך, והלך. השבוע 'מלחמת הכוכבים: פרק 3 – נקמת הסית" יצא לאקרנים, ואתם כבר יודעים מה זה אומר: תילי תילים של מספרים, סטטיסטיקות, ורשימת שיאים בלתי נגמרת – יומית, שבועית, שנתית וכו' – שהסרט שבר וניתץ ללא רחם. סית' או לא סית'?

בואו נתחיל מהעובדות היבשות: 'מלחמת הכוכבים: פרק 3 – נקמת הסית" הוא הפרק שחותם את סאגת 'מלחמת הכוכבים'. בסרט, אנאקין סקייווקר, כבר לא פאדוון צעיר, מגלה שבעצם הוא סוטה שנמשך לצד האפל – אקווילוספיל, כלשונה של ג'. ק. רולינג, חובבת הלטינית. כמובן, יש פה הרבה יותר מזה, וגם הרבה חרבות אור ויודה, אבל את כל אלה תוכלו לקרוא בביקורת המלאה. או פשוט לראות את הסרט.

ג'ורג' לוקאס, כמו כל פולני טוב, טען דווקא שהסרט הזה יהיה המצליח פחות מבין סרטי הטרילוגיה החדשה, כי הוא הרי נורא עצוב. "זה ייגמר בבכי", הוא טפטף לכל מי שהסכים לשמוע, מה ששוב מוכיח שלוקאס הדביל החביב לא מבין מהחיים שלו. הקרנותיו של הסית' התחילו ביום חמישי, מה שאומר שכבר ביום רביעי בחצות צבאו עדרי המעריצים על הקולנועים, ועוד לפני שעלה הבוקר הסרט הכניס 16.5 מיליון דולר. את היום כולו הסרט סיים עם למעלה מ-50 מיליון דולר – ההכנסות הגדולות ביותר אי פעם ליום בודד, כשהוא משאיר את השיאן הקודם – 'שרק 2' – הרחק מאחור, עם הפרש של שישה מיליון. ליתר בטחון, נכנסו הימים הבאים להקרנתו של 'נקמת הסית" למקום הרביעי בטבלת השיאים לימים בודדים (קצת מאחורי 'ספיידרמן'), ול-12, ול-13.

במשך סוף השבוע הסרט עשה 108.5 מיליון דולר. זה אולי סכום שיש להתכבד בו, אבל הוא היה ככה קרוב לכסות במכה את הוצאות ההפקה שלו (115 מיליון), וככה קרוב לשבור את השיא של 'ספיידרמן' לפתיחה המוצלחת ביותר של הסופ"ש (114.8 מיליון). כשיגיעו תוצאות האמת, עלול להתברר שהסופ"ש של הסית' נמצא גם מתחת ל'שרק 2' (108.04), כלומר הוא תופס רק את המקום השלישי ברשימת סופי השבוע הגדולים של כל הזמנים, אוי לבושה.

אם מתייחסים לרווחים של הסרט לארבעה ימים – קטגוריה שהומצאה בעיקר עבור כל הסרטים שפתחו ביום חמישי – או אז 'נקמת הסית" ניצב גאה במקום הראשון, עם 158.5 מיליון דולר, כשהוא משאיר רק אבק ל'מטריקס Reloaded' ו-134.3 המיליון העלובים שלו. טפו עליו (באמת!).

עוד נתוני סופ"ש: הסרט הוצג ב-3,661 בתי קולנוע בארה"ב (מקום 12 ברשימת ההפצה הרחבה ביותר), כשבכל אחד מהם הוא הוקרן בו זמנית ב-2.5 אולמות בממוצע. הוא סיים את הסופ"ש עם ממוצע מדהים של כמעט 30 אלף דולר לקולנוע, מה שמציב אותו במקום ה-155 של כל הזמנים. במקרה הזה המיקום שלו בטבלה לא נראה מאוד מרשים, אבל צריך לזכור שכמעט כל הסרטים שמעליו ברשימה, נמצאים שם כיוון שהוקרנו במספר חד ספרתי עד דו ספרתי של קולנועים.

ושיא השיאים: בניגוד לכל תחזית, הסרט טוב!

ברגע ש'מלחמת הכוכבים' הגיע לקולנוע, כולם שכחו שמוצגים בו גם סרטים אחרים. כמעט 70% מהכנסות בתי הקולנוע בסופ"ש האחרון הגיעו מ'נקמת הסית" בלבד (גם מהבחינה הזאת הסרט תופס את המקום השני של כל הזמנים, אחרי 'ספיידרמן'). כל סרט אחר שהיה לו קשר, ולו הקלוש ביותר, למשהו ש'פרק 3' עשה, ספג נפילה של כ-50-70 אחוז ברווחיו. למשל: 'Unleashed' (פעולה, קרבות מגניבים); 'ממלכת גן עדן' (אפוס מרהיב, שנפל גם בגלל שהוא רע); 'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' (מד"ב, סרטים שכולם חיכו להם); 'Mindhunters' (אנשים שהם בערך קוראי-מחשבות מחפשים אחר רוצח סדרתי); 'House of Wax' (אנשים שהפנים שלהם נמסות); 'סהרה' (הרפתקאות, כוכב לכת מדברי) ו'הכי דומה לאהבה' (נפילה של 80%, בתירוץ ש"אם נרצה לראות זוג מאוהב רועה באחו יש לנו את אנאקין ופאדמה").

בשבוע הבא, עת קדחת הסית' תהיה בעיצומה (ואולי לא. יכול להיות שעד אז ייגמרו המעריצים), ינסה ראסל קרואו לרחרח את השטח עם 'סינדרלה מן'. אבל מי שבאמת צפויים לגנוב את ההצגה הם הפינגווינים הפסיכוטיים של 'מדגסקר', כשמאחוריהם ידשדש אדם סנדלר עם 'The Longest Yard', הגרסה שלו ל'משחק מכור' (לא התוכנית. היה מת להיות מצחיק כמוהם).


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith – 108.5 (158.5)
2. Monster-In-Law – 14.3 (44.2)
3. Kicking and Screaming – 10.5 (34.0)
4. Crash – 5.5 (27.6)
5. Unleashed – 3.8 (17.6)
6. Kingdom of Heaven – 3.3 (41.0)
7. House of Wax – 3.2 (26.8)

8. The Interpreter – 2.8 (65.3)

9. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy – 2.0 (46.9)
10. Mindhunters – 0.9 (3.5)