דו"ח קופות שבורות – 2.3.2008

תחילה החדשות: 'אלווין והצ'יפמנקס' לא יוקרן בארץ. לא תמצאו אותי ממרר בבכי בגלל זה; זאת ממש לא נראית כמו אבדה גדולה לקהל שוחרי התרבות בארץ. אבל מה, זה סרט שהכניס 213 מיליון דולר בארה"ב. על טעמם של המפיצים בארץ יש הרבה סיבות להתלונן, אבל על דבר אחד בדרך כלל אפשר לבנות – אם משהו מאוד מצליח באמריקה, הוא יגיע גם לכאן. עד היום היה רק סרט אחד שהכניס מעל 200 מיליון דולר בארה"ב ובכל זאת לא הגיע להקרנות בארץ, מסיבות מובנות – 'הפסיון של ישו'. בהנחה שהסנאים המזמרים לא מגלים נטיות אנטישמיות, קשה להבין מה גרם למפיצים בארץ להחליט לוותר עליו.

אם כבר מדברים על סרטים מצליחים שלא מגיעים לארץ משום מה, ברשימה המצומצמת מאוד של הסרטים האלה מככב וויל פרל, השחקן שלמפיצים בארץ יש טינה בלתי מוסברת נגדו. לפני שנתיים יצא 'לילות טלדגה', קומדיה שבה פרל מגלם כוכב ספורט מלא בעצמו; בשנה שעברה יצא 'Blades of Glory', קומדיה שבה הוא מגלם כוכב ספורט מלא בעצמו (שוב). למרות ששני הסרטים לא הגיעו להקרנות בארץ, שני הסרטים מאוד הצליחו, ולכן השבוע פרל הוציא את 'Semi-Pro', קומדיה שבה הוא מגלם כוכב ספורט מלא בעצמו. פרט לכך שהפעם הספורט הוא כדורסל, ושלפרל יש אפרו משונה, הסרט הזה נראה בדיוק כמו שתי הקומדיות הקודמות. אבל משום מה, הוא לא הצליח.

'Blades of Glory' הכניס 33 מיליון בסוף השבוע הראשון שלו, ו'לילות טלדגה' פתח עם 47 מיליון, כך שהיה הגיוני לצפות גם מהסרט החדש של פרל לעשות סכום דומה. אבל הוא פתח עם סכום עלוב יחסית של 15 מיליון דולר. מה קרה? תיאוריה אפשרית אחת: הסרט לא מצחיק. שתי הקומדיות הקודמות קיבלו ביקורות טובות, אבל 'Semi-Pro' קיבל ממבקרים רבים את התואר "Semi-Funny" (וכל אחד מהם בטח חשב שהוא מקורי). אבל ממתי הקהל של קומדיות כאלה קורא ביקורות לפני שהוא הולך לקולנוע? אילו קומדיות טיפשיות היו תלויות בביקורות, לאדם סנדלר לא היתה קריירה. אולי נמאס לצופים לראות את וויל פרל עושה את אותו התפקיד כל פעם בספורט אחר, אבל שוב, העובדה שאדם סנדלר עדיין חי וקיים ומרוויח הרבה כסף לסרט רומזת שלא זו התשובה.

יהיה מה שיהיה הגורם לכישלון של הסרט, הוא הגיע בזמן מאוד הולם מבחינת מפיקיו. את 'Semi-Pro' הפיקה חברת ניו-ליין, שהשבוע הפסיקה להתקיים כאולפן עצמאי ונבלעה בתוך אולפני האחים וורנר. עדיין לא ידוע מה בדיוק יעלה בגורל החברה, אבל מסתמן שהיא עומדת להימחק מהמפה לגמרי, כשחלק גדול מהעובדים בה יפוטרו, רוב הסרטים עליהם הם עבדו יבוטלו, ובכלל – הדבר העיקרי שוורנר יקבלו מהחברה זה את הזכויות על 'ההוביט' שעוד הפק יופק (עם גיירמו דל טורו כבמאי, אולי). 'מצפן הזהב' נחשב לסרט שהרג את החברה, אבל הוא לא היה היחיד. בשנים האחרונות ניו ליין כמעט שלא הצליחו להרים אפילו להיט אחד, והסרט הזה רק מצטרף לשורת הכישלונות.

הציפיות מ-'Semi-Pro' היו גבוהות, כאמור, ולא יצאו לו מתחרים השבוע, ולכן, למרות הפתיחה הנמוכה, הוא כבש את המקום הראשון. '8 צדדים לאמת' פינה את מקומו עם ירידה של 43% ויורד למקום שני, ואחריו 'עלילות ספיידרוויק' עם עוד ירידה של 33% ו-55 מיליון בהכנסות כוללות.

שני סרטים חדשים נוספים יצאו בהפצה מוגבלת יחסית – כ-1,200 קולנועים לכל אחד, לעומת 3,100 של 'Semi-Pro', ומביניהם, 'נערת בולין האחרת' יצא מזה לא רע: הוא הכניס 8.3 מיליון דולר, עם ממוצע ההכנסות לאולם הגבוה ביותר השבוע. 'נערת בולין האחרת' מספר על משולש רומנטי היסטורי שגרסאות שונות שלו כבר נכתבו והוסרטו כמה פעמים: הנרי השמיני, מלך עם נטייה לעריפת ראשים (אריק באנה), אשתו השניה אן בולין (נטלי פורטמן), ואחותה הצעירה מרי (סקרלט ג'והנסון). יש פה כל מה שצריך בדרמה היסטורית טובה – תככנים, בגידות, שמלות, חצרות מלכות ונטלי פורטמן, ולמרות שגם על הסרט הזה המבקרים לא השתגעו, הוא הצליח יפה יחסית, כאמור.

הסרט החדש השלישי, 'פנלופי' או 'פנלופה', תלוי לאיזו אסכולת קרוז אתם שייכים, צולם לפני יותר משנתיים, ועבר הרבה דחיות עד שהגיע להפצה לא-גדולה השבוע – לא סימן טוב בכלל. הסרט הכניס 4 מיליון דולר בלבד (שהביאו אותו למקום השמיני), וגם זה לא סימן טוב, אבל הסרט עצמו, על פי הדיווחים, לא נורא. זה סיפור אגדה שמתרחש בימינו, שבו כריסטינה ריצ'י מגלמת נסיכה (כלומר, בת למשפחה עשירה) שבגלל קללה משפחתית נולדה עם חוטם חזיר, ורק אהבת אמת יכולה לשחרר אותה מהקללה. או זה, או מנתח פלסטי טוב. ריס ווית'רספון וג'יימס מקאבוי משתתפים.

'ארץ קשוחה', הסרט שיצא מטקס האוסקר עם הכי הרבה פרסים, נכנס (בשבוע ה-17 שלו בבתי הקולנוע) בחזרה לעשיריה, אבל הפרס לא הספיק כדי לזעזע את הטבלה ממש: הוא נמצא רק במקום התשיעי, עם 4 מיליון דולר, וכמעט 70 מיליון דולר בהכנסות כוללות. הסרט המצליח ביותר מסחרית מבין המועמדים לאוסקר היה ונשאר 'ג'ונו', שנמצא השבוע במקום העשירי, והכנסותיו עד היום מגיעות ל-135 מיליון דולר.

בשבוע הבא, '10,000 לפני הספירה' של רולנד אמריך ינסה לעשות בלוקבאסטר-קיץ בחורף, ויצאו גם סרט האקשן הנוסטלגי 'The Bank Job' והקומדיה 'College Road Trip'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Semi-Pro – 15.2 (15.2)
2. Vantage Point – 13.0 (41.0)
3. The Spiderwick Chronicles – 8.8 (55.1)
4. The Other Boleyn Girl – 8.3 (8.3)
5. Jumper – 7.6 (66.8)
6. Step Up 2 the Streets – 5.7 (48.6)
7. Fool's Gold – 4.7 (59.1)
8. Penelope – 4.0 (4.0)
9. No Counry for Old Men – 4.0 (69.6)
10. Juno – 3.3 (135.1)