דו"ח קופות שבורות – 26.7.2009

ג'רי ברוקהיימר יודע מה אנשים רוצים כבר יותר מעשרים שנה. המפיק הזה עמד מאחורי שוברי קופות ענקיים משנות השמונים ('השוטר מבברלי הילס') ועד האלפיים ('שודדי הקאריביים'), ובדרך גילה לעולם את מייקל ביי ואת CSI. אפשר לסמוך על הסרטים של ברוקהיימר, שמופצים בשיתוף עם דיסני, שהם ייווצרו אחרי חישוב מדוקדק של מה אנשים רוצים לראות, ושיהיו מסחריים עד קצה הגלגל. אפשר גם שיהיו טובים, אבל לא חובה. היו לו מעט מאוד נפילות לאורך הקריירה הארוכה שלו.

אז לגלות סרט של ברוקהיימר במקום הראשון בטבלת שוברי הקופות באמצע הקיץ זו לא הפתעה גדולה. אם כבר, מה שמפתיע זה שהוא לא הגיע גבוה יותר. כמו רוב הסרטים שלו, 'כח-G' (אין שום קשר למארק, ג'ייסון, נסיכה וההוא שעושה בררר-קוט-קוט-קוט) חושב על פי נוסחה: חיות פרוותיות + אקשן + תלת מימד = !Profit. כמובן, צריך להוסיף גם הרבה בדיחות קקי, קולות של מפורסמים וציטוטים מתרבות הפופ, כי זה מה שקהל הילדים רוצה (מוזר, אני דווקא פגשתי את קהל הילדים והוא נורא התלהב מ'למעלה', שאין בו אף אחד מהדברים האלה). בקיצור, לסרט הזה אפשר לקרוא גרסת האקשן ל'צ'יפמנקס', והוא נראה כמו אחד מסרטי הילדים שגורמים להורים סבל. זה גם מה שאומרים עליו המבקרים.

הסרט עוסק ביחידה מובחרת של שרקנים שאומנו להיות התשובה הפרוותית והחמודה לג'יימס בונד, והם יוצאים להציל את העולם מביל ניי (וואו, נבל בריטי. מי היה מאמין). הקולות של החיות כוללים את ניקולס קייג', סאם רוקוול, פנלופה קרוז וסטיב בושמי. אחרי מסע שיווק בסגנון דיסני ואחרי שהטריילר שלו הוקרן לפני כל הצגת סרט תלת-מימד השנה, פחות או יותר, 'כח-G' נחת במקום הראשון עם 32 מיליון דולר. בהתחשב בנסיבות ובמחירים הגבוהים של כרטיסי תלת-מימד, אפשר היה לצפות ליותר.

הקביות הביסו את 'הארי פוטר' וגביע האש', שלא שרד במקום הראשון יותר משבוע אחד. השבוע הוא הכניס 30 מיליון דולר, מה שמהווה ירידה של 61 אחוזים מהשבוע שעבר. זאת ירידה תלולה מאוד גם ביחס לסרטים הקודמים בסדרה: הסרט הקודם, 'מסדר הפניקס', הכניס פחות מ'הנסיך חצוי הדם' בסופ"ש הראשון שלו, אבל יותר בסופ"ש השני. ומדהים כמה שההידרדרות הזאת לא מטרידה אף אחד. גם אחרי הנפילה, 'הארי פוטר והנסיך חצוי הדם' עשה ב-12 ימי הפצה יותר מכל אחד מהסרטים האחרים בסדרה: 221 מיליון דולר. לקח לו עשרה ימים להגיע ל-200 מיליון – לא ממש השורה הראשונה של הבלוקבאסטרים הגדולים של כל הזמנים, אבל שורה שניה, מקום טוב באמצע. בכל העולם הוא הגיע ל-627 מיליון דולר, ו'רובוטריקים' עדיין מסתכל עליו מגבוה.

עוד בתחום סרטי הנוסחה, 'האמת המכוערת' היא קומדיה רומנטית סטנדרטית, עם ההבדל האחד שהוא מדורג R – כלומר, כמו 'ההצעה' (שעדיין נמצא בעשיריה, במקום השמיני) אבל עם יותר סקס. משתתפים בו קתרין היגל וג'רארד באטלר. וזה סרט איום ונורא, אם תשאלו את המבקרים. הוא פתח עם 27 מיליון דולר, לא רע, אבל קצת פחות מ'ההצעה' והרבה פחות מ'הנגאובר'.

הסרט שקיבל את היחס הטוב ביותר מהביקורת השבוע, וגם זה לא הרבה, הוא סרט האימה 'Orphan'. הסלוגן שלו הוא "There's something wrong with Esther", והתגובה המתבקשת לכך היא כמובן "כאילו דה", מכל מי שמכיר את מדונה. כפי שאפשר להבין משם הסרט, הוא עוסק בזוג ששכל את בנו ומאמץ ילדה קריפית ויתומה. שקוראים לה אסתר. לא יודע, לא נשמע מתאים, השם הזה. "סמארה" הוא שם קריפי, "אסתר" לא. הסרט הגיע למקום הרביעי עם 12.8 מיליון דולר.

עד שעשה את המסע הארוך אלינו, 'למעלה' עזב את העשיריה בארה"ב, אחרי שמונה שבועות ו-283 מיליון דולר. זה הסרט השני הכי מצליח של השנה, נכון לעכשיו, וגם הסרט השני הכי מצליח של פיקסאר, אחרי 'מוצאים את נמו'. 'רובוטריקים 2', אחרי עוד ירידה סטנדרטית, הגיע להכנסות כוללות של 379 מיליון דולר – וכפי שהזהרתי שיקרה, נכנס לעשרת הגדולים ברשימת הסרטים המצליחים של כל הזמנים בארה"ב. נראה שהוא יעצור טיפה לפני 400.

בשבוע הבא, הטרגי-קומדיה 'אנשים מצחיקים' של ג'אד אפטאו עם אדם סנדלר ועוד ים קומיקאים, עוד סרט ילדים מטופש למראה בשם 'חייזרים בעליית הגג', וזוועתון בשם 'The Collector'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. G-Force – 32.2 (32.2)
2. Harry Potter and the Half-Blood Prince – 30.0 (221.8)
3. The Ugly Truth – 27.0 (27.0)
4. Orphan – 12.8 (12.8)
5. Ice Age – Dawn of the Dinosaurs – 8.2 (171.3)
6. Transformers: Revenge of the Fallen – 8.0 (379.1)
7. The Hangover – 6.5 (247.1)
8. The Proposal – 6.4 (140.1)
9. Public Enemies – 4.2 (88.1)
10. Bruno – 2.7 (56.5)