דו"ח קופות שבורות – 29.5.2005

מומחי הדו"חקו אחוזים בקדחת חישובים. בשבוע שעבר פתח 'פרק 3 – נקמת הסית" עם 108 מיליון, וסתם למקטרגי הקיץ את הפה. השבוע הגיח לאוויר העולם 'מדגסקר', קומדיית האנימציה החדשה של אולפני דרימוורקס. מחד, ניסיון העבר מוכיח שחציית קו ה-100 מיליון בסוף השבוע הראשון מקנה לסרט החוצה שבוע נוסף בראש הטבלה. מאידך, הרבה מהממון שקיבל 'נקמת הסית" בשבוע שעבר הוא חייב למעריצי הסדרה האדוקים. כמה מהם עוד לא ראו את הסרט? לא הרבה. לא מספיק, בכל אופן. ובל נשכח שהמתמודד השני על הכתר הוא סרט אנימציה. אלה, ככלל ברזל, תמיד מקבלים 15 מיליון דולר יותר ממה שמגיע להם, אם לא יותר.

חייהם של חוזי הדו"חקו היו קלים יותר לולא צריך היה עוד לחשב את הירידה המסורתית של 50% לסרט שזהו סוף השבוע השני שלו, לנכות מס במקור ולהכניס לזירה סרט מושקע ומיוח"צן נוסף. בקיצור, עם פרוץ הסופ"ש, עמדו מרבית ההערכות על 50-60 מיליון. כלומר, אלא אם כן מחשיבים את הסופ"ש הארוך (מה שהאמריקאים מכנים "יום זיכרון שמח!"), מה שמאפשר לניסים להתחולל. בסופו של דבר נותרו מנחשי הדו"חקו וטיעוניהם בידיהם, כשהתברר כי המנצח הגדול של השבוע הוא אדם סנדלר.

כלומר, שלא תחשבו שזה אומר שאדם סנדלר נמצא במקום הראשון. הו לא. המקום הראשון שמור ל'מלחמת הכוכבים: פרק 3 – נקמת הסית". בשבוע השני להקרנתו, 'נקמת הסית" ניצב איתן עם 55 מיליון דולר לשלושה ימים, או 70.8 אם מתחשבים בסוף השבוע הארוך. מסתבר שמעריצי הסדרה חזרו לסיבוב נוסף על החללית של אובי וואן והחברים.

הישגיו של הסרט כוללים הפעם את חציית קו 200 מיליון הדולר, תוך שמונה ימים בלבד – הישג שמשתווה לשיאו של 'ספיידרמן 2' בתחום. נכון לעכשיו, עומדים רווחיו של הסרט על 271 מיליון דולר, כך שבקרוב מאד יעקוף הסית' את הכנסותיהם של שלושה סרטי 'מלחמת הכוכבים' אחרים: 'האימפריה מכה שנית' (290 מיליון), 'שובו של הג'דיי' (309 מיליון) ו'פרק 2: מתקפת המשובטים' (310 מיליון). וממבט על היצע הסרטים הבלתי מלהיב של השבוע הבא, נראה שצפוי לו לפחות עוד שבוע אחד בראש.

ועדיין, כפי שהוזכר קודם, אדם סנדלר הוא הסיפור הכי גדול של הדו"חקו הנוכחי. 48 מיליון דולר עשה הסרט ה"חדש" (בכל זאת, רימייק) בכיכובו. אלו הכניסו אותו למקום השני בטבלה השבועית, וכן למקום השני ברשימת הפתיחות הגדולות ביותר של סרטים שאינם בראש הטבלה. אם מחשיבים גם את היום הנוסף, מקבלים פתיחה מכובדת של 60 מיליון. בעצם, עזבו סטטיסטיקות מסורבלות. אנחנו מדברים פה על קומדיית ספורט סתמית, חסרת גימיק או יחוד, שהנכס העיקרי שלה הוא אדם סנדלר. נכון שסנדלר כבר הוכיח שהוא מושך-קופות לא רע, אבל אף אחד לא ציפה שהוא ישרוד את הקרב מול שני הענקים – 'נקמת הסית" ו'מדגסקר'.

'The Longest Yard' הוא רימייק לסרט קלאסי – קרי משנת 74' – בכיכובו של ברט ריינולדס, שמשתתף גם בסרט החדש. זה לא הרימייק הראשון לסרט: בשנת 2001 קיבלנו את הקומדיה הבריטית 'משחק מכור'. בסרט החדש, פול קרו (סנדלר) הוא שחקן פוטבול לשעבר המרצה את עונשו בכלא ומארגן משחק בין חבריו האסירים לבין הסוהרים. ידוע כבר לכל קומיקאי מתחיל שכדור מתעופף בין אנשים חסרי מיומנות במשחק הוא מתכון בטוח לשלל סצינות היתוליות וכואבות, והסרט מנצל את השיטה עד תום. המבקרים סבלו, אם לתמצת. חוץ מזעקות השבר כנגד העוול שנעשה ליצירת המופת המקורית, נטען לא פעם שהסרט נראה כאילו נכתב מתוך שינה, בוים בלי שמץ של עניין במתרחש על המסך, ואדם סנדלר משחק בו. לכו תסבירו את זה לצופים.

אם אדם סנדלר הוא הסיפור הכי גדול של הדו"חקו, אז כריס רוק הוא המנצח הגדול. רוק משתתף בשני הסרטים שמאיישים את המקום השני והשלישי השבוע (לחילופין. יום זכרון שמח, זוכרים?) – הוא מופיע לצד אדם סנדלר ב'The Longest Yard', וגם תורם את קולו ל'מדגסקר'. הסכום שעשה 'מדגסקר' כמעט זהה לזה של 'The Longest Yard'. עבור שלושת ימי הסופ"ש, הוא הכניס רק מיליון פחות מאדם סנדלר. אם מחשיבים גם את תוצאות יום הזיכרון (כלומר, ארבעה ימים), 'מדגסקר' עוקף את מתחרהו במיליון אחד. בכל מקרה, 47-61 מיליוני הדולרים שעשה 'מדגסקר' הם מכובדים בהחלט עבור סרט אנימציה, אם כי הם יאכזבו את מי שציפה ל'שרק' הבא.

'מדגסקר' מגולל את סיפורן של ארבע חיות שנולדו בשבי, בגן החיות בניו-יורק. לילה אחד של חוסר אחריות מותיר אותן באמצע הג'ונגלים של מדגסקר, בלי שום יכולת לחזור לחיקם החמים של התיירים ושאר המבקרים. עכשיו צריכות החיות להסתגל לחיים בטבע כמה שיותר מהר. בשורת המדובבים אפשר למצוא את ג'אדה פינקט סמית, בן סטילר, כריס רוק, ודיויד שווימר, שמנסה להוכיח שהוא ג'ירף של יותר מטריק אחד. המבקרים חצויים בדעתם – יש בהם שמאסו ברפרנסים לסרטים מוכרים שדרימוורקס זורקת לכל עבר. לעומתם, ישנם אלו שמאמינים כי דווקא הדלילות העלילתית ועומס הבדיחות, עובדים לטובתו של הסרט ומקנים לו חמידות מסוימת.

עד השבוע הבא יחלוף חודש מאי, ועמו גם הניתוחים, הנתונים וההשוואות המוגזמות. אך אל דאגה. אם חסרות לכם הגזמות, תוכלו למצוא אותם ב-'The Sisterhood of the Traveling Pants', המכיל את כל כוכבות הנוער הטלוויזיוניות. לעומת זאת, 'Lords of Dogtown' יחקור את עולמם של גולשי סקייטבורד. וכמובן, ייצא גם 'סינדרלה מן', מבית היוצר של רון הווארד, עקיבא גולדסמן וחברים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith – 55.1 (255.5)
2. The Longest Yard – 48.1 (48.1)
3. Madagascar – 47.1 (47.1)
4. Monster-In-Law – 9.3 (58.9)
5. Kicking and Screaming – 4.8 (42.5)
6. Crash – 4.7 (34.8)

7. The Interpreter – 2.1 (68.8)

8. Unleashed – 1.9 (21.5)
9. Kingdom of Heaven – 1.6 (44.5)
10. House of Wax – 1.3 (29.5)