דו"ח קופות שבורות – 29.5.2006

יש סדר בעולם. כשיוצא סרט-קיץ, עם פעלולים וכאלה, המבקרים מעקמים את האף ומתלוננים על עלילה קלושה ודמויות שטוחות, והקהל הרחב נוהר כדי לראות את האפקטים, ואם הוא טורח לטקבק, זה בדרך כלל בנוסח: "לא כל סרט חייב לשאת מסר חשוב ונוקב על מדיניות החוץ של ארה"ב. אל תהיו כאלה שוודים. תנו ליהנות קצת!!!1". הסדר הטבעי הזה השתבש הקיץ עם 'משימה בלתי אפשרית 3', שאותו, באופן אבסורדי לחלוטין, המבקרים אהבו יותר מאשר הקהל. אבל דבר חריג עוד יותר קרה עם 'אקס-מן 3' (כן, השם הרשמי זה 'המפלט האחרון', אבל אין שום מפלט בסרט, וגם הסיכויים שהוא באמת יהיה אחרון נראים קלושים יותר מרגע לרגע – אז תסלחו לי אם אני אתעלם מהשם הזה).

צופי הסרט התחלקו, בגדול, לשניים. מי שבא לראות סתם סרט קיץ קליל נהנה מאוד. פיצוצים, מוטציות מגניבות, יו ג'קמן בלי חולצה, מיסטיק. מה עוד אפשר לבקש? מולם, המעריצים המושבעים של האקס-מן על כל גלגוליהם מצאו את עצמם פתאום בתפקיד המבקרים מזעיפי הפנים, כשהם רוטנים על ראטנר: איפה העומק של הדמויות? ומה זו העלילה המחוררת הזאת? והמסר, איפה המסר? אלה לא האקס-מן שהכרנו ואהבנו! בריאן, שוב הביתה!

אלא מה, למרות שכל הבעיות הידועות עם 'אקס-מן 3' היו ידועות מראש, גם המעריצים הפנאטיים ביותר הודו שהם היו הולכים לראות אותו ברגע שבו הוא היה מכה במסכים בכל מקרה. אפילו אם הסרט היה מבוים בידי אווי בול ומבוסס על תסריט של עקיבא גולדסמן, הם היו באים. והם באו. אוהו, כמה הם באו.

'אקס-מן 3' פתח ביום שישי. כמו לכל בלוקבאסטר גדול, נערכו הקרנות-חצות כבר ביום חמישי בלילה, והן היו מפוצצות. בעזרתן, הסרט השיג ב-24 השעות הראשונות להקרנתו 45.5 מיליון דולר, וזה נתון שמצריך עיון בספר דברי ימי הדו"חקו. אז ככה: היום הראשון של האקס-מן הוא לא היום המוצלח קופתית ביותר אי פעם – השיא הזה נשאר אצל 'נקמת הסית", שהשיג תוך יום בודד 50 מיליון. אבל הוא ניצב בבטחה במקום השני, ובתוך כך מחזיק גם בתואר "יום שישי הגדול ביותר אי פעם".

בהמשך הסופ"ש התברר – כצפוי – שרוב המעריצים הגיעו כבר ביום הראשון, ובלי עזרת הקרנות-חצות, הימים הבאים היו קצת פחות סנסציוניים, אבל עדיין ענקיים. על פי ההערכות העדכניות, הסרט הכניס 32.5 מיליון ביום שבת, ו-25.5 מיליון ביום ראשון. בחשבון פשוט, הכנסותיו לכלל סוף השבוע עומדות על 103 מיליון דולר. (ולפני שאתם טוענים שבמקומות אחרים באינטרנט היה כתוב שהוא עשה 107 מיליון: מדובר בהערכות בלבד. ההערכות מתעדכנות כל הזמן, ובמקרה הזה הן עודכנו כלפי מטה) עוד דפדוף בספרי השיאים: סוף השבוע של 'אקס-מן 3' נמצא במקום הרביעי של כל הזמנים.

כל זה עדיין רק חלק מהתמונה. אנחנו מתייחסים לסוף שבוע של שלושה ימים, אבל למעשה, השבוע חל "יום הזיכרון" האמריקאי, שהופך גם את יום שני לחלק מסוף שבוע ארוך. ההערכות לגבי הכנסותיו של הסרט לאורך כל ארבעת ימי הסופ"ש המורחב עומדות על 120 מיליון דולר. בתוך ארבעה ימים, 'אקס-מן 3' עקף את 'משימה בלתי אפשרית 3', והגיע למרחק של צעד ורבע מ'צופן דה וינצ'י' ושלושה צעדים מ'עידן הקרח 2'. מעמדו (הזמני, לפחות) כסרט המצליח של השנה נראה מובטח כבר עכשיו.

אם כבר דיברנו על 'צופן דה וינצ'י': אי אפשר להגיד שמדובר בסרט כושל, אבל אפשר לומר שהוא כושל ככל שסרט שפתח עם 77 מיליון דולר יכול להיות. 'אקס-מן' אולי לא השביע את רצון המעריצים, אבל לפחות יש בו מה לראות – מה שלא נכון לגבי 'דה וינצ'י'. בשבוע שעבר הסרט קצר את פירות הקהל המכור מראש של הספר; השבוע הוא ספג את השלכות העובדה שהוא פצצת שעמום, כלומר נפילה של 56%. הסרט השיג בסך הכל 136 מיליון דולר עד היום, אבל ספק אם יגיע ל-200 בסיכומו של דבר.

סיפורו של 'מעבר ליער', סרט האנימציה של דרימוורקס, הפוך לגמרי: בשבוע שעבר הוא השיג פתיחה סבירה אך לא מדהימה של 37 מיליון דולר, והשבוע הצטמצם ב-30% בלבד ועצר ב-27 מיליון (ואם מוסיפים לחשבון את היום הנוסף של סוף השבוע, הוא עשוי עוד להשתוות לסוף השבוע הראשון שלו). להמחשת ההבדל: בשבוע שעבר, 'דה וינצ'י' הוביל על 'מעבר ליער' ב-40 מיליון דולר. השבוע ההפרש ביניהם הוא 6 מיליון.

השליטה המוחלטת של השלישיה המובילה הזו הפכה את כל יתר הסרטים בטבלה לזניחים לגמרי. עד כדי כך, שהסרטים במקומות התשיעי והעשירי הגיעו לשם עם פחות ממיליון דולר כל אחד – סכום שבשבועות רגילים לא היה מביא אותם אפילו קרוב לעשרת הגדולים. ולמרות זאת, בעיקר בזכות 'אקס-מן', סוף השבוע שבר את השיא של כל הזמנים בהכנסות הכוללות של כל הסרטים כולם, נתון מעודד ביותר בהתחשב באווירת הפחד מה"שפל" הידוע לשמצה. אולי בכל זאת יש עתיד לבלוקבאסטרים.

בשבוע הבא, 'אקס-מן 3' ימשיך בגריפה רבתי, ורק סרט חדש אחד ינסה לעמוד בדרכו: הקומדיה 'הצד שלו, הצד שלה' עם וינס ווהן וג'ניפר אניסטון.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. X-Men: The Last Stand – 103.1 (103.1)
2. The Da Vinci Code – 34.0 (136.5)
3. Over the Hedge – 26.9 (75.9)
4. Mission: Impossible III – 6.7 (114.0)
5. Poseidon – 5.5 (45.2)
6. RV – 4.1 (56.0)
7. See No Evil – 2.6 (8.6)
8. Just My Luck – 1.8 (13.5)
9. United 93 – 0.8 (29.6)
10. An American Haunting – 0.7 (14.7)