דו"ח קופות שבורות – 30.7.2006

קולין וג'יימי משווים למי יש כלי יותר גדול.פתאום קמה שחקנית בבוקר ומגלה שהיא כוכבת-על. נעמי האריס היא שחקנית שחורה ילידת אנגליה, בת 30, לא יפהפיה מדהימה. היא השתתפה בעיקר ב'28 יום אחרי' ובדברים שלא שמעתם עליהם – תפקיד מכשפת הוודו המגניבה ב'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת' היה ההופעה הראשונה שלה בשובר קופות (ועוד איזה). עברו שלושה שבועות, 'שודדי 2' שבר הרבה מאוד שיאים, ופינה לבסוף את המקום הראשון לטובת 'מיאמי וייס'. אלא שגם בסרט הזה משתתפת נעמי האריס בתפקיד מרכזי למדי. האלמונית-לשעבר הזו מככבת בסרט שבמקום הראשון ברשימת שוברי הקופות במשך ארבעה שבועות רצופים, לפחות. אפילו ג'וני דפ לא יכול לטעון להישג כזה.

בשבוע הרביעי שלו, 'שודדי הקאריביים' לא מאבד את תואר הסרט שעשה הכי הרבה כסף בהכי פחות זמן אי פעם. הוא נמצא, כאמור, במקום השני, עם סכום מרשים עדיין של 20 מיליון דולר. סכום הכנסותיו הכוללות עד כה: 358.5 מיליון דולר. סכום הכנסותיהם הכוללות של כל תשעת הסרטים האחרים בעשיריה המובילה של השבוע: 357.3 מיליון דולר. המיקום הנוכחי של 'שודדי 2' בטבלת כל הזמנים האמריקאית: 11. תשקיף לשבוע הבא: התחממות קלה.

הבעיה עם שודדי הקאריביים היא שלידו, כל הסרטים האחרים נראים כמו נמלים שמתחרות על שאריות. 'מיאמי וייס', למשל, נכנס למקום הראשון השבוע, כשהוא גורף סכום מפעים של 25.6 מיליון דולר. כאילו, וואו. וזה אמור להרשים אותנו?

'מיאמי וייס', שהחל מסוף השבוע יוקרן גם אצלנו, הוא סרט מאוד לא אופייני בז'אנר הרימייקים לסדרות טלוויזיה עתיקות. במקום לשחק על בלוטות הנוסטלגיה או לצחוק על המקור ('הדיוקס קורעים את האזרד', 'סטרסקי והאץ'), 'מיאמי וייס' הוא סרט רציני, ככל שסרט אקשן יכול להיות, שלא ממש מזכיר את הסדרה שעליה הוא מבוסס. העובדה הזאת כנראה לא עבדה לטובתו, כי הסכום שהצליח לגייס בסוף השבוע הראשון שלו היה קטן יותר מזה של 'הדיוקס' או 'סטרסקי', או אפילו 'SWAT'. אמנם אף אחד לא ציפה מ'מיאמי וייס' להציב תחרות לשודדי הקאריביים, אבל הסכום שהשיג יכול להיחשב לכל היותר לסביר מינוס. פרט לכוכבת העולה נעמי האריס משתתפים בסרט גם קולין פארל וג'יימי פוקס בתפקיד דון ג'ונסון והשחור ההוא. הנקודה העיקרית לטובת הסרט היא הבמאי, מייקל מאן ('היט', 'הנוסע'). מבקרים אוהבים את מייקל מאן, אבל הם קצת פחות אוהבים את 'מיאמי וייס'. האקשן, כרגיל, מצוין – הם טוענים – אבל העלילה קלישאית.

מבחינת יחס עלות להכנסות, הסרט החדש המצליח של השבוע הוא 'John Tucker Must Die' שבמקום השלישי. ג'ון טאקר הנ"ל (ג'סי מטקאלף, שם שאמור להגיד משהו לצופי 'עקרות בית נואשות'. לי לא) הוא תלמיד תיכון בן 28, שובר הלבבות של השכבה, שמחליף חברות ובוגד בהן באופן סדרתי. שלוש מאותן נבגדות מתאחדות כדי לנקום בו, אך בניגוד מוחלט לציפיות שיוצר שם הסרט, הנקמה לא כוללת ניסיונות רצח, אלא שידוך עם בחורה חדשה לצורך שבירת לב, כמו שעושים תמיד בקומדיות רומנטיות. המבקרים זילזלו בסרט, אבל זה לא שינה לצופים, שהיו ברובם צופות. הסרט, שהופק ב-18 מיליון דולר, החזיר 14 מיליון מתוכם השבוע.

בשבוע שעבר, סרט האימה-לייט המונפש 'מפלצת של בית' השיג פתיחה חביבה של 22 מיליון דולר, אבל השבוע מצבו אופטימי הרבה פחות. הכנסותיו השבוע היו 11.5 מיליון – נפילה של 48% מהשבוע שעבר. ירידה כזאת היא אמנם עניין שגרתי לגמרי לסרט אקשן, למשל, אבל סרטי ילדים בדרך כלל יורדים לאט יותר. פתאום, עתידו של 'מפלצת של בית' (שתקציבו מוערך ב-75 מיליון דולר) לא נראה ורוד כל כך. המצב גרוע הרבה יותר אצל סרט האנימציה החדש שיצא השבוע, 'Ant Bully' (ובעברית: 'גיבור על נמלים'). זהו סרט מבית האחים וורנר, על ילד שמתעלל במושבת נמלים, עד שכמו נילס בזמנו (ויו-יו גם) נענש בכך שהוא מכווץ לגודל נמלי. מאחורי הנמלים יש צוות מרשים של קולות מפורסמים, בינהם ג'וליה רוברטס, בתפקידה הראשון בקולנוע מאז שפרשה לטובת קריירה באימהות, וגם ניקולס קייג', פול ג'יאמטי ומריל סטריפ. זה לא עשה על הקהל שום רושם, והכנסות הסרט היו בקנה מידה נמלי לחלוטין: 8 מיליון דולר. לא פורסם מה היה תקציב הסרט, אבל מכיוון שאנימציה היא אף פעם לא עניין זול, אפשר לצרף גם אותו לרשימת הקטסטרופות הקופתיות של השנה.

הביקורות לא התלהבו מ'גיבור על נמלים', אבל לא צריך להיות גאון כדי להבין שלא הביקורות הרגו אותו. מה שהרג את 'גיבור על נמלים', ופגע גם ב'מפלצת של בית' הוא העובדה הפשוטה שבשבוע שעבר יצא סרט אנימציה ממוחשבת, והשבוע יצא סרט אנימציה ממוחשבת, ובשבוע הבא ייצא סרט אנימציה ממוחשבת, ומתחילת השנה יצאו משהו כמו 68 סרטי אנימציה ממוחשבת. אי אפשר להלעיט ילדים עד אינסוף, וכדי למשוך תשומת לב בתוך כל ים הסרטים הזה צריך משהו קצת יותר מקורי מעוד סרט על נמלים.

עובדה ידועה היא שסרט שמוכרז ככישלון בסוף השבוע הראשון רק הופך לכישלון גדול יותר בסוף השבוע השני. דוגמה לכך מספק 'נערה במים', שאכזב בשבוע שעבר עם 18 מיליון, והשבוע צונח ב-61 אחוזים. אבל את הקריירה של מ. נייט שמלאן הספדנו כבר בשבוע שעבר, אז אין צורך לעשות זאת שוב. 'מוכרים בלבד 2' צנח גם הוא בשיעור דומה, אבל זה היה צפוי. ידוע שהמעריצים המושבעים של קווין סמית' רצים לראות את הסרטים שלו מיד כשהם יוצאים, ושמלבדם הסרטים האלה לא מעניינים אף אחד.

לפני חמישה שבועות יצאו לאקרנים שני סרטים: 'סופרמן חוזר', שכבר לא נמצא איתנו בעשיריה, ו'השטן לובשת פראדה', שכן. גם אם במספרים מוחלטים, סופרמן עשה יותר כסף (185.6 מיליון עד היום; אם הוא ממש יתאמץ ולא יהיה קריפטונייט בסביבה, אולי הוא יצליח בסוף לגרד את ה-200 מיליון מלמטה), ברור ש'השטן לובשת פראדה' הוא הלהיט האמיתי מביניהם. השבוע 'פראדה' חצה את קו 100 המיליון.

בשבוע הבא, מספר הסרטים החדשים לא פוחת. כאמור, ייצא עוד סרט אנימציה ממוחשבת – ‘Barnyard', ואיתו גם קומדית מרוצי המכוניות 'Talladega Nights' עם וויל פרל, המותחן 'The Night Listener' עם רובין וויליאמס, וסרט האימה הבריטי המשובח 'The Descent'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Miami Vice – 25.7 (25.7)
2. Pirates of the Caribbean: Dead Mans' Chest – 20.6 (358.5)
3. John Tucker Must Die – 14.3 (14.3)
4. Monster House – 11.7 (44.0)
5. The Ant Bully – 8.4 (8.4)
6. Lady in the Water – 7.1 (32.2)
7. You, Me and Dupree – 7.1 (59.1)
8. Little Man – 5.1 (50.2)
9. The Devil Wears Prada – 4.7 (106.6)
10. My Super Ex-Girlfriend – 4.1 (16.8)