דו"ח קופות שבורות – 8.6.2008

תגידו מה שתגידו על 'נחשים על המטוס', יש הרבה מה לומר בזכות שם של סרט שגורם לכם להבין מיד איזה מין סרט זה ובמה הוא עוסק. כזה היה גם 'בתול בן 40', ואפשר לומר את אותו הדבר על 'קונג פו פנדה'. אתם לא באמת צריכים שאני אסביר על מה הסרט, נכון? מובן מאליו שזה יהיה סרט אנימציה ממוחשבת על חיות. בין השאר, פנדה. שנלחמות בקונג-פו. וכיוון שעל הפוסטר כתובה גם המילה 'דרימוורקס' אפשר להסיק שאת החיות האלה ידובבו חבורה של כוכבים גדולים, כמו אנג'לינה ג'ולי, ג'קי צ'אן, דסטין הופמן, לוסי לו וסת' רוגן. ושאת התפקיד הראשי, של הפנדה, יעשה ג'ק בלאק.

מה ששם הסרט לא מסגיר זה האם הסרט טוב או רע; הרזומה של דרימוורקס בנושא הזה לא אחיד. התשובה שמגיעה פה אחד מהמבקרים: הוא טוב. לא יצירת מופת שתזעזע את העולם, אבל כולם מסכימים שהוא מבדר וכיפי ונחמד לשבת בו וטוב לילדים וטוב להורים, והכי טוב לחובבי סרטי קונג-פו, שמקבלים קרבות מצוינים שבהם המשתתפים שנלחמים בסגנונות הקוף, הנמר, הנחש והגמל-שלמה הם באמת קוף, נמר, נחש וגמל-שלמה.

'קונג פו פנדה' הצליח בגדול. הוא פתח עם 60 מיליון דולר – הפתיחה הכי טובה לסרט אנימציה של דרימוורקס עד היום, חוץ מסדרת 'שרק'. בין השאר, ההצלחה שלו נובעת מתזמון מוצלח: סרטי הילדים שיצאו עד עכשיו הקיץ הזה איכזבו, ולפנדה יש עוד שבועיים תמימים לבלות בקופות בלי תחרות של ממש לפני ש'וול-E' של פיקסאר מגיע ולוקח לו את קהל המשפחות (אצלנו הם יתחרו ראש בראש בתחילת יולי). בקיצור, שמחה גדולה בדרימוורקס.

ושמחה גדולה עוד יותר בפרמאונט. מאז שאולפני פרמאונט (אלה עם ההר) קנו את דרימוורקס, הם מי שמפיצים את סרטי האנימציה שלהם. פרמאונט מפיצים גם את 'איירון מן' ואת 'אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח', כך שיוצא ששלושת הסרטים המצליחים של הקיץ עד עכשיו שייכים להם. אם קנאה יכולה להרוג, בוודאי היו לא מעט מקרי מוות בשבועות האחרונים אצל דיסני (עם האכזבה של 'הנסיך כספיאן'), וורנר (האסון של 'ספיד רייסר').

בנוגע לקולומביה, הם יכולים להתנחם במקום השני השבוע. אבל בעוד 'פנדה' התעלה על הציפיות, 'אל תתעסקו עם הזוהאן' הוא הדבר הכי צפוי שיכול להיות. ככה זה בחיים: אדם סנדלר עושה קומדיה, אדם סנדלר מקבל ביקורות גרועות שלא מזיזות לאף אחד, אדם סנדלר פותח עם 40 מיליון דולר. אפילו הנוכחות של ג'אד אפטאו הבלתי נלאה ברשימת התסריטאים לא שינתה שום דבר לטוב או לרע בביקורות הסרט. ב'אל תתעסק עם הזוהאן' אדם סנדלר מגלם סוכן מוסד ישראלי (שמדבר במבטא נרנייני משהו), שחלומו הוא להיות מעצב שיער. בגלל ה"ישראליות" של הסרט מופיעים בו כמה שחקנים ישראלים בתפקידים קטנטנים, מה שבטח יהפוך את ההקרנות של הסרט בארץ למשחק "איפה אפי" עם הרבה התלחששויות והצבעות.

'סקס והעיר הגדולה' היה סנסציה של סוף שבוע אחד. השבוע הוא נופל ב-63%, מהמקום הראשון למקום הרביעי. הכנסותיו הכוללות נעצרו שניה לפני ה-100. האמת שזה לא ממש מפתיע. זה מה שקורה כשמביאים לקולנוע סרט המבוסס על סדרה מאוד פופולרית: הסרט של 'הסימפסונס', שהוא כל כך לא דומה ל'סקס והעיר' מכל כך הרבה סיבות, התנהג באופן דומה – סוף שבוע ראשון עצום (74 מיליון) ואחריו נפילה אדירה (66%). כמובן, כמה שלא יהיה התקציב של 'סקס והעיר הגדולה', הוא בטח כוסה על ידי הפרסומות המשולבות בסרט בלבד, אז הדאגה היחידה של המפיצים היא מה לעזאזל אפשר לעשות בסרט ההמשך (יש לי, יש לי! קארי וביג שוב רבים ונפרדים! איך, אה?).

בגיזרת איירון נגד אינדי, הנאבקים על תואר להיט הענק של הקיץ, אינדיאנה ג'ונס (מקום שלישי) מצמצם אמנם את הפער, אבל הירידה המהירה שלו (49%) ממשיכה להדאיג. גם 'איירון מן' (מקום שישי), לאור התחרות המרובה, הוריד את הקצב השבוע (ירידה של 44%). התוצאה כרגע: 289:253 לטובת איירון מן. כאן נכנס לתמונה אלמנט נוסף: בשבוע הבא יוצא 'הענק הירוק', שהוא אמנם סרט עם בעיות תדמית, ובכל זאת שובר קופות עד שלא יוכח אחרת. כבר ידוע שחברת מארוול התחילה לבנות עולם שלם של סרטים המקושרים זה לזה, שדמויות מתוכן יכולות לדלג בין סרט לסרט (וטוני סטארק מתארח ב'הענק'). השאלה היא האם זה יכול להצית מחדש את העניין ב'איירון מן' ולהפוך אותו לעוד יותר נורא-מצליח מכפי שהוא כבר עכשיו.

עוד בשבוע הבא, ייצא 'The Happening' ('ביום שזה יקרה') האפוקליפטי של מ. נייט שמלאן, גם הוא סרט עם בעיות תדמית. שמלאן נחשב לביצה שמטילה אווזות זהב במשך כמה זמן, אבל עם 'הכפר' הוא זייף, ו'נערה במים', הסרט הקודם שלו, היה כשלון מוחלט מכל בחינה, כולל מסחרית. 'ביום שזה יקרה' יחזיר אותו למסלול – או שלא.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Kung Fu Panda – 60.0 (60.0)
2. You Don't Mess with the Zohan – 40.0 (40.0)
3. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 22.8 (253.0)
4. Sex and the City – 21.3 (99.3)
5. The Strangers – 9.3 (37.6)
6. Iron Man – 7.5 (288.9)
7. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian – 5.5 (125.8)
8. What Happens in Vegas – 3.4 (72.2)
9. Baby Mama – 0.8 (57.9)
10. Made of Honor – 0.8 (44.7)