סרטי האנימציה הקצרים המועמדים לאוסקר

"הדבר האבוד" מקסים, האנימציה ב"מדגסקר: יומן מסע" מדהימה, ויש גם "טרופותי"

קטגוריות הסרטים הקצרים הם ההזדמנות הכי טובה של יוצרים אלמוניים לגמרי לקבל כרטיס לאוסקר. כל מה שצריך זה חזון, כשרון ונכונות להשקיע חודשים או שנים ביצירה באורך של חמש דקות, ואולי תזכה להגיע לטקס ואפילו יראו את הפנים שלך בטלויזיה במשך 0.65 שניות.

הקטגוריות האלה גם היו, במשך שנים רבות, בזבוז הזמן הכי גדול באוסקרים לגבי 99% מהצופים. אנחנו יושבים ומחכים לראות את נטלי פורטמן, קולין פירת' וג'ק ניקולסון, ופתאום דוחפים לנו חמישה סרטים שאף אחד לא שמע עליהם ואף אחד לא יראה, ואיזה אחד סופר-נרגש שעולה לבמה ומודה לכל מי שמכיר אותו כאילו שזה מעניין מישהו. המצב הזה השתנה קצת כשפיקסאר התחילו להחזיר לקולנוע את הסרטונים הקצרים, והשתנה הרבה עם תחילת עידן יוטיוב, שבו פתאום לא צריך ללכת לפסטיבלים נידחים כדי לראות סרטים קצרים. אפשר אפילו, בהשקעה של מקסימום שעה, לראות את כל (או רוב) המועמדים, ולבחור את מי לעודד. ופתאום הקטגוריה הזאת הופכת למעניינת הרבה יותר מ"עריכת הסאונד הטובה ביותר".

ולמה אנימציה? כי אנימציה זה מגניב.

אלה הם, במלואם או בחלקם, חמשת המועמדים בקטגורית סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר השנה.

יום ולילה
להבדיל מכל שאר המועמדים, את הסרט הזה כמעט בטוח שראיתם. זה לא ממש הוגן: יש פה ארבעה סרטונים שכמעט אף אחד לא ראה, וסרטון אחד שהוקרן בצמוד לסרט שהכניס מיליארד דולר. הסרט הזה קיבל חשיפה בערך פי מיליון – זו לא הגזמה גדולה – מהמועמדים האחרים. להבדיל מקטגורית סרט האנימציה הארוך, פיקסאר לא תמיד זוכים בקטגורית הסרט הקצר; לעתים קרובות האקדמיה (כלומר, חברי האקדמיה המעטים יחסית שמצביעים בקטגוריה הזאת) מעדיפים סרטים קטנים ואישיים יותר. הפעם יש סיכוי מצוין שהם יזכו, מכיוון שהסרט כל כך מקורי, ומבוצע באופן מושלם.

הסרט המלא לא זמין באינטרנט (לפחות לא באיכות טובה), אבל זה קטע ממנו – שכולל, בעצם, בערך חצי מהסרט כולו.

הדבר האבוד

אם אין לכם זמן לראות שום דבר אחר, תראו את זה. זה חמוד, מוזר, עצוב ואורך 15 דקות. זהו טריילר לסרט; את הסרט המלא אפשר לראות כאן.

מדגסקר: יומן מסע

אין שום קשר ל"מדגסקר" של דרימוורקס, כמובן. הסרט כשמו כן הוא, יומן מסע מאויר של טיול למדגסקר. מבחינת רמת האנימציה, זה כנראה הסרט הכי מרשים מבין המועמדים (כולל "יום ולילה"): יש בו עושר עצום של סגנונות ציור ואנימציה שונים, ושילוב נהדר של תלת-מימד וציורים ידניים. אלא מה, אין לו הרבה עלילה, ובשלב כלשהו של צפיה בסלט שבו כל שוט נראה כאילו הוא לקוח מסרט אחר, נכנסים לאוברדוז. למרות שהאורך שלו הוא רק 11 דקות, ההרגשה היא שהוא עמוס מדי.

The Gruffalo

האמת? לדעתי הסרט הזה לא צריך להיות כאן. זה עיבוד תלת-מימד של ה-BBC, באורך של חצי שעה, לספר הילדים הידוע "The Gruffalo", המוכר בעברית כ"טרופותי", והוא כולל קולות של סלבריטיבריטים כמו הלנה בונהאם-קארטר, רובי קולטריין, ג'ון הרט וטום ווילקינסון. וזו לדעתי הסיבה היחידה שהוא קיבל מועמדות. זה לא שהוא רע, הוא חמוד, אבל אין בו שום דבר מיוחד, לא באנימציה, לא בסיפור ולא בעיצוב הדמויות. חוץ מזה, בקלות אפשר היה לחתוך את האורך שלו בחצי.

חלק ראשון:

חלק שני:

!Let's Pollute

פארודיה אנטי-ירוקה על סרטונים חינוכיים. נראה חביב, אבל חד-בדיחתי. הסרט המלא לא זמין ברשת, זה קטע ממנו.