תצפית: ג'רזי גירל

הקוויק-סטופ נסגר, ברודי
לא יחזור יותר, ואפילו
ג'יי וסיילנט בוב סגרו
את הבאסטה, כיבו את
הג'וינט והלכו הביתה. אחרי
חמישה סרטים, הבמאי
והתסריטאי הקאלטי קווין
סמית' סגר וחתם את הויו-אסקיוניברס (העולם בו התרחשו כל סרטיו הקודמים). או לפחות כך הוא טוען. אבל זה לא אומר שהוא עזב את ניו ג'רזי. להפך, לסרטו הבא יקראו 'ג'רזי גירל', והוא יתרחש, כמה מפתיע, בניו ג'רזי. מה יהיה בסרט הזה? סביר להניח שהרבה אזכורים לתרבות הפופ בכלל ולמלחמת הכוכבים בפרט, דיונים מעמיקים על פוריותם של גיבורי קומיקס, ובן אפלק. אבל כל אלה הם רק השערות. חוץ מבן אפלק. אז בואו נראה מה אנחנו כן יודעים שיהיה בסרט:

על מה הסרט?

סמית' טוען שבהשוואה לסרטיו הקודמים, הסרט הזה יהיה הכי דומה ל'לרדוף אחרי איימי'. בעיני מבקרים רבים 'לרדוף אחרי איימי' נחשב לסרטו האיכותי ביותר של סמית', אך בעיני חלק ממעריציו (בדרך כלל הצעירים), הוא נחשב למוצלח פחות – בעיקר מכיוון שהוא הדרמטי מבין סרטיו, ופרט לקומיקס ומציצות, הוא עוסק גם ברגשות ובאהבה, נושאים שלא עלו הרבה בסרטיו הקודמים. הסרט החדש יעסוק בנושא ההורות, נושא די חדש לסמית', שבתו הארלי נולדה ב-1999. מעניין לראות איך תסריטאי שרוב סרטיו עסקו בגברים רווקים צעירים שדנים כל היום ב'מלחמת הכוכבים' ובקומיקס, יטפל בנושא כזה. הסרט יעסוק באולי טרינקל, איש שיווק בעסקי המוסיקה שמכור לעבודתו, ואיך אשתו החדשה גרטרווד ולידת בתו משפיעות על חייו.

נראה שדברים השתנו בשביל סמית'. או לפחות זה הרושם שנוצר בהסתמך על יומן ההפקה הדל שהוא פרסם באתר הרשמי שלו, ובו הוא מציין שכל מי ש'סנוצ'י בוצ'יס' מצליח להשתחל לכל שיחה שלו – כדאי שידלג על הסרט הזה ויחכה לסרט המצויר של 'מוכרים בלבד'. סמית' גם מזהיר מראש את המעריצים שלא לטרוח לכתוב לו שהוא נקבה, שהוא איבד את קסמו או שהוא התמסחר, כי הוא פשוט אוהב את הסרט הזה יותר מכל סרט אחר שעשה עד היום. אני מקווה שהוא סתם מגונן על עצמו יתר על המידה (כמו תמיד), ולא מכין את האדמה להתרסקות. אשתו של סמית' טוענת שהסרט הוא "מכתב האהבה של קווין להארלי". הו.

מה נשתנה?

גורמים בהפקה טוענים שזה יהיה סרטו הראשון של סמית' שלא ייזכה לדירוג R, המגביל כניסת ילדים לסרט. מה זה אומר? אותי זה קצת מאכזב, כי זה אומר שלא יהיו בסרט לסביות מתמזמזות, או דיונים על איברי מין של סופר גיבורים. החשש הכי גדול שלי הוא שנקבל את 'ביג דדי 2', מין סרט קיטשי שמשתפך על הקסם שבאבהות. אבל אולי הדאגות מוקדמות מדי: אנשים שקראו את התסריט טוענים שהוא מאוד אמוציונלי, ושאם אתה לא בוכה אחרי 30 העמודים הראשונים – אתה רובוט. נקווה שסמית' ישכיל לתרגם את זה גם לסרט.

ברי מזל שצפו בהקרנות המבחן של הסרט יודעים לספר ש15- הדקות הראשונות לא משהו, אבל אחר כך הוא משתפר ונהיה מצוין. חלק אולי יתהו ממתי לקווין סמית', שכמעט בכל סרט שלו הקפיד להעליב מגזר מסוים, בכלל אכפת מה הקהל חושב. ובכן, אולי זהו סימן נוסף להתרככותו ולכניסתו של סמית' למיינסטרים. בתהליך העריכה, למשל, היתה סצינה בה אשתו של אולי מעירה את בעלה פעם אחר פעם, והוא רק רוצה לישון. סמית' היה מעונין לחתוך את הסצינה הזו החוצה, כיוון שאורך הסרט היה מעל שעתיים, אבל חברות של אשתו אהבו את הסצינה והתעקשו שישאיר אותה. הייתכן כי הבחור שלא שם על הכנסיה הקתולית, או על ארגון נגד השמצת הומוסקסואלים, מתייעץ פתאום בתהליך העריכה עם חברות של אשתו?

מי ומי?

למרות ניסיונו של סמית' לפתוח דף חדש, הוא עדיין נעזר באותם שחקנים מסרטיו הקודמים: בן אפלק (בתור אולי טרינקל, בתפקיד הראשי), ומאט דיימון בן זוגו הנצחי, שהשתתפו שניהם ב'דוגמה' וב'ג'יי ובוב השקט מכים שנית', יחזרו גם הפעם. כמו כן ישתתפו ג'ורג' קרלין ('דוגמה') בתור אביו של אפלק, וליב טיילר הע/אלפית ('ארמגדון', 'שר הטבעות'). ג'ייסון ביגס ('אמריקן פאי') וג'ייסון לי ('כמעט מפורסמים', וכמעט כל סרט של קווין סמית') יפציעו בתפקידים אורחים.

רגע, לא חסרה מישהי?

ובכן, עכשיו מגיעה המכה הגדולה שזעזעה אפילו את אוהדיו המושבעים של סמית'. אתם מוכנים? באמת? אוקיי, את אשתו של אולי טרינקל מגלמת ג'ניפר לופז ('מארגנת החתונות', 'יפה במנהטן'). כן, ג'ני מהבלוק בתפקיד ראשי בסרט של קווין סמית'. עד היום השתתפו בסרטיו בעיקר שחקני שוליים לא מפורסמים (אם כי כמה מהם – בן אפלק, מאט דיימון וג'ייסון לי – הפכו לכוכבים גדולים אחרי ההשתתפות בסרטיו) אך מוכשרים, או שחקני איכות וקומיקאים מהשורה הראשונה (אלאן ריקמן, ג'ורג' קרלין, כריס רוק). ג'ניפר לופז לא בדיוק נופלת לאף אחת מההגדרות הללו. עד היום היא לא הוכיחה יכולת משחק מרשימה, אבל אולי בידי הבמאי הנכון היא דווקא תרשים, מי יודע. שמועות עיקשות אומרות שסמית' ליהק אותה כטובה לבן אפלק, בעלה לעתיד, אבל אני לא מצפה מסמית' להודות בכך.

מה עם קצת פנים חדשות?

בתפקיד הילדה בת השש משחקת ראקל קסטרו (הבת של?), שזהו תפקידה הראשון אי פעם (חוץ מתפקידון קטן בפרק של הסדרה 'משמרת שלישית', אם מתעקשים). לי אישית יש חששות: ילדים בסרטים כמעט תמיד מעצבנים, ואני מקווה שסמית' הצליח לכתוב תפקיד של ילדה, ללא קלישאות. אחד מאנשי אתר חדשות הקולנוע AICN שביקר בסט התפעל מאוד מכישוריה של ראקל, צופה שהיא תהיה ההיילי גו'אל אוסמנט הבאה, ומנבא זכייה באוסקר. כמובן, גם אשתו של הבמאי הצליחה להידחף לסרט. אבל זה בתפקיד קטן, נסתדר.

על הצילום הופקד זוכה האוסקר (!) ווילמוס זיגמונד ('מפגשים מהסוג השלישי'). נחשו מי כתב וביים.

מתי יוצא?

בארה"ב – בשביעי בנובמבר. ייפי!