דוח קופות שבורות, 15.01.2023: מסיבת נחיתת חירום

הגיע הזמן לדבר על התופעה הקופתית יוצאת הדופן שמרסקת את כל הציפיות - החתול של שרק.

כמו כל סרט של ג'יימס קמרון, "אווטאר: דרכם של המים" הוא תופעה קופתית. אבל בואו נתחיל שנייה עם סרט אחר בטבלה ששובר קופות בצורה מאוד לא מסורתית – "החתול של שרק: משאלה אחת ודי". החתול פתח את הסופ"ש הראשון שלו עם 12.4 מיליון דולר, ועם תקציב משוער של כ-90 מיליון דולר הרבה אנשים קראו לו כישלון, בצדק. אבל עם סופה מטורפת, ויום חג שנפל בדיוק על הסופ"ש היינו צריכים לחכות לשבוע שאחרי כדי לראות איך הוא מתקדם בקופות. בסופ"ש השני שלו הוא עלה ב-35% והרוויח 16.8 מיליון. אוקיי, מרשים. בסופ"ש השלישי שלו הוא ירד ב-19% והרוויח 13.5 מיליון, ובסוף השבוע הנוכחי הוא שוב עלה ב-6% והכניס בשלושה ימים כ-14.3 מיליון. יכול להיות שעם ההערכות המספר יהיה קצת שונה, אם תשימו לב, בכל אחד משלושת השבועות האחרונים הסרט הכניס יותר מסוף השבוע הפותח שלו. כרגע החתול עומד על 112 מיליון דולר הכנסות בארה"ב (עם הכנסות החג), ובכל העולם על 253 מיליון. חתולים, תשע נשמות והכל, אבל אלה הכנסות מדהימות, והשבוע זה הספיק לו כדי להיכנס למקום השלישי (שוב).

במקום הראשון עדיין יש לנו את "אווטאר 2", עם הכנסות מוערכות של 32.4 מיליון דולר. הכנסות הסופ"ש מהוות ירידה של כ-29% מהסופ"ש הקודם שהרבה שוברי קופות אחרים היו שמחים מאוד לעשות. קחו לדוגמא את ספיידרמן אין דרך הביתה שבאותו סופ"ש עשה "רק" 20 מיליון (ירידה של 38.4%), אהבה בשחקים מאווריק עשה 29.6 מיליון (ירידה של 33.7%), ורוג אחת שאווטאר 2 היה די צמוד אליו בהתחלה עשה 13.4 מיליון (ירידה של 39%). לעומת זאת, אווטאר הראשון באותו סוף שבוע הרוויח פאקינג 42.7 מיליון שהיוו ירידה של 14.9% בלבד. אז איפה זה ממקם את אווטאר 2 כרגע? בתור הצלחה עצומה. הוא כרגע נמצא במקום ה-13 בכל הזמנים בארה"ב עם כ-572 מיליון דולר, עוקף את רוג אחת (חחחח), את האביר האפל ומלך האריות גרסת 2019. בכל העולם אווטאר 2 הגיע כבר להכנסות משוערות של 1.9 מיליארד דולר. מתישהו השבוע אווטאר 2 יעבור את ספיידרמן אין דרך הביתה, יהפוך לסרט הכי מצליח גלובלית מאז תחילת המגיפה ובשבוע הבא או זה שאחריו יצטרף למועדון של הגדולים באמת באמת עם הכנסות של מעל 2 מיליארד.

מסתבר שהציפייה שסרט של ג'יימס קמרון יעשה מתחת ל-2 מיליארד דולר היא לא ריאלית בעליל, ומהצד השני הערכות שמדברות על 2.8 מיליארד הן מגוחכות לחלוטין. בתור טפיחה על השכם של עצמי אומר שצפיתי שהוא יתקרב לכמות הכסף של טיטאניק עם סיכוי נמוך לעבור אותו. טיטאניק עומד על 2.2 מיליארד ואני מניח שאווטאר ייעצר איפשהו על 2.3-2.4 מיליארד. בארה"ב מתחילים להרגיש האטה ונשאלת השאלה האם יש לו אוויר לעוד 128 מיליון דולר כדי לעבור את קו ה-700 מיליון ואת הפנתר השחור. כנראה שכן.

טוב, הרבה מילים נשפכו כאן, אז בואו נעבור מהר על שאר הטבלה. מייגן ממשיכה להיות הצלחה מפתיעה, לרדת ב-40% בלבד (מרשים מאוד לסוף שבוע שני, בייחוד לסרט אימה) ולהכניס עוד 18.2 מיליון דולר שמיקמו אותה במקום השני (שוב). הכנסות הסרט עומדות על 56.7 מיליון בארה"ב ובכל העולם מעל 90 מיליון. הפצת "איש ושמו אוטו" התרחבה מאוד השבוע והוא הכניס 12.8 מיליון, עם הכנסות כוללות של 19 מיליון שמציבים אותו במקום הרביעי (שוב).

במקום החמישי סוף סוף יש לנו כניסה חדשה, הסרט "נחיתת חירום" בכיכוב ג'רארד באטלר שמכניס 10 מיליון. מותחן האקשן, שמספר על טייס שמנחית את מטוסו נחיתת חירום (היי, זה השם של הסרט!) ומגלה שיש דברים אחרים  שהוא צריך להיזהר מהם. לשם כך הוא נעזר בנאשם ברצח (מייק קולטר), והסרט הזה מתחיל להישמע קצת כמו "קון אייר". אל תקשרו לסרט הזה יותר מדי – סביר מאוד שכמו כל סרט של ג'רארד באטלר, כבר בשבוע הבא הוא כנראה יהיה בתחתית הטבלה לפני שיעלם סופית מהדוחק"ו. וחבל, כי נראה שמדובר בסרט לא רע עם 74% עגבניות טריות וציון קהל של 95%.

עוד כניסה חדשה במקום השישי היא "מסיבת בית" (House Party) עם 3.9 מיליון דולר. הרימייק לסרט משנת 1990 מצליח פחות ביקורתית, אבל כנראה זה מה שמקבלים כשלברון ג'יימס חתום על ההפקה. הכניסה החדשה האחרונה היא סרט הודי במקום העשירי שעונה לשם "וולטיר וויראיה" (Waltair Veerayya) ומרוויח 1 מיליון. זו קומדיית אקשן שמערבת ספינות, בתי משפט, חטיפות, סוכנים חשאיים וכנראה גם ריקודים.

שאר הטבלה לא סופר מעניינת, אבל "וואקנדה לנצח" עדיין בעשירייה עם 2.3 מיליון במקום השביעי (והכנסות כוללות של 449.2 מיליון), "הלוויתן" שיורד ב-4%, מכניס עוד 1.4 מיליון ומגיע להכנסות של 10.7. ו"וויטני" שממשיך ליפול ב-50% ומכניס עוד 1.2 מיליון (כוללות 21.9).

בשבוע הבא לא יהיו שינויים גדולים מדי בסדר הטבלה, עם אף סרט…

רגע רגע. שמתם לב מה היה לנו בסוף השבוע? כל הסרטים בעשירייה הראשונה הרוויחו מעל מיליון דולר! יותר מזה, זה השבוע השלישי של 2023 שבו ההכנסות הכוללות של העשירייה הראשונה הן מעל 100 מיליון דולר, משהו שלא קרה מאז 2020 ותחילת המגיפה. סימן מאוד מעודד לעתיד הקופות ולנו בכלל.

בכל מקרה, בשבוע הבא נתראה עם 'נהדרת', סרט אופטימי על איך טכנולוגיה עוזרת לנו במצבי חירום. סליחה, התכוונתי ל'נעדרת' – סרט שמספר על ילדה שמחפשת בעזרת טכנולוגיה את אמא שלה שנעדרת בקולומביה ומגלה דברים שהיא לא הייתה אמורה לדעת.

למטה טבלת הכנסות עשרת הסרטים המצליחים ביותר הסופ"ש. המספרים בסוגריים קוראים לי בומר ומזכירים לי שעין הדג הפסיק לעשות טבלה כזאת כבר לפני יותר מעשור.