דו"ח קופות שבורות, 14.10.2012: Banned from Argo

המירוץ למקום הראשון השבועי אמנם צמוד, אבל הוא פחות משמעותי ממרוץ אחר שהתחיל השבוע - לאוסקר

עונת המעבר הביאה איתה צפיפות בבתי הקולנוע בארצות הברית, כשסרטים חדשים רבים ושונים ‏מאוד זה מזה הציפו את בתי הקולנוע בסוף שבוע אחד – אבל אף אחד מהם לא הגיעו להישגים ‏קופתיים מרשימים במיוחד. למרות כל התחרות החדשה ולמרות ירידה של 55% בהכנסותיו, אף סרט ‏לא הצליח להדיח את "חטופה 2", שנשאר במקום הראשון עם 22.5 מיליון דולר.

‏"ארגו", שבמקום השני, אמנם לא הצליח לנצח בקופות השבוע, אבל כבר עכשיו רבים וטובים (כמו רוג'ר איברט, למשל) מנבאים לו ‏ניצחון חשוב הרבה יותר: האוסקר. הסרט החדש בבימויו של בן אפלק מבוסס על סיפור אמיתי אך ‏מוזר להפליא: מבצע של ה-‏CIA‏, בשנות השבעים, שבו אנשי הסוכנות התחזו לצוות הפקה של סרט ‏מדע בדיוני כדי לחדור לאיראן ולחלץ בני ערובה אמריקאיים השבויים שם. הסרט – בהשתתפות ‏אפלק עצמו, אלן ארקין, ג'ון גודמן ועוד – זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל טורונטו וקיבל המון ‏שבחים מהביקורת ומהקהל – עד כדי כך שכאמור, כבר עכשיו נראה שהבטיח לעצמו מקום טוב ‏ברשימת הסרטים הממתינים לאוסקר.‏

יופי לאפלק, אבל מי שקצת סבל מהתגובות הטובות לסרט הוא הקהל בארץ. "ארגו" היה אמור להיות סרט הפתיחה של פסטיבל חיפה, ולצאת לאקרנים בארץ השבוע. הכל כבר נראה מסודר וקבוע – גם הקרנת עיתונאים כבר נקבעה והזמנות נשלחו. ואז, בדקה התשעים והרבה – יומיים לפני ההקרנה בפסטיבל חיפה, שעות לפני הקרנת העיתונאים – פתאום הגיעה ההודעה שהכל בוטל. אין הקרנה, אין פתיחת פסטיבל, והסרט לא ייצא בארץ באוקטובר, אלא בסוף דצמבר (ומאוחר יותר הוא נדחה עוד יותר, לינואר). למה? כנראה משום שהוא נראה פתאום כמו מועמד בטוח לאוסקר, ומועמדים לאוסקר יוצאים בתקופה שבה אפשר לכתוב על הפוסטר "מועמד לאוסקר!" ולא שלושה חודשים לפני כן. באסה. דשא. סליחה, זה עדיין לא עבר לי מהבאטקון.

אוקטובר הוא שעתם היפה של סרטי האימה, שהאולפנים שמחים להוציא לפני האלווין. במשך שבע שנים השליט של האלווין לא היה ג'ק סקלינגטון, אלא "המסור". עם סיום הסדרה הזאת, הגיע מלך חדש – "פעילות על טבעית", וגם השנה ייצא סרט חדש בסדרה (באמריקה וגם אצלנו) בשבוע הבא. רגע לפני שהפעילות לוקחת ‏את כל קהל חובבי האימה, יצא "‏Sinister‏" בבימוי סקוט דריקסון ("השדים של אמילי") – סרט בית-‏רדוף סטנדרטי למראה, שקיבל תגובות טובות יחסית לז'אנר מהביקורת, והכניס סכום סטנדרטי אבל חביב של 18 מיליון דולר – חביב בעיקר משום שתקציב הסרט המדווח היה 3 מיליון דולר.

"מפלצת של מלון" מתנהג כמו סרט ילדים מצליח – כלומר, יורד באיטיות. בשבוע השלישי שלו, הסרט נמצא במקום הרביעי עם 17 מיליון דולר, והכנסותיו הכוללות הגיעו אל מעל לקו ה-100 מיליון: זה הסרט הראשון מאז "זהות גנובה" (שיצא בתחילת אוגוסט) שמגיע לזה, מה שמראה שאנחנו מתחילים לצאת מתקופת השפל השנתית.

סרטים חדשים נוספים השאירו על הקופות חותם קטן עוד יותר: "הנה בא הבום" היא קומדיה ‏בכיכובו של קווין ג'יימס ובהפקת אדם סנלדר, על מורה שמגייס כספים באמצעות חילטור ‏בהיאבקות חופשית. הסרט הכניס כ-10 מיליון דולר בלבד. "שבעה פסיכופטים" הוא סרטו השני של ‏מרטין מקדונה, אחרי אחד מסרטי הבכורה המרשימים ביותר של השנים האחרונות – "ברוז'". כמו ‏‏"ברוז'", גם הסרט החדש הוא קומדית פשע אלימה, עם צוות כוכבים שכולל את קולין פארל, וודי ‏הארלסון, סאם רוקוול וכריסטופר ווקן. הוא קיבל ביקורות טובות ובוודאי ישמור ואפילו יגדיל את ‏קהל המעריצים של מקדונה – אבל מקום תשיעי, והכנסות של 3.5 מיליון דולר, מבהירים שהוא ‏עדיין לא ממש במיינסטרים.‏

הרשימה המלאה ב-BoxOfficeMojo