מוכרים בלבד 2

במקור: Clerks 2
תסריט ובימוי: קווין סמית'
שחקנים: בריאן או'האלוראן, ג'ף אנדרסון, קווין סמית', ג'ייסון מיוז, רוזריו דוסון

מה נסגר עם קווין סמית'? פתאום, 12 שנה לאחר שעשה את 'מוכרים בלבד' המקורי, ולאחר שכבר הכריז באופן רשמי על סגירת הבסטה עם ג'יי וסיילנט בוב, וניסה לסטות הצידה כדי לעשות "דרמה לכל המשפחה", החליט סמית' שהוא דווקא מחבב את הדמויות הראשיות של 'מוכרים בלבד', ושהעולם לא ראה מספיק מזוג המוכרים הלא יוצלחים הללו. ואז הוא השתטה ב-Youtube כמו שתי בחורות ישראליות והחזיר את רנדל גרייבס, דנטה היקס, ג'יי וסיילנט בוב לסיבוב נוסף. לא בהכרח בסדר הזה.

מה נסגר עם רנדל גרייבס? לאחר ששריפה אילצה אותו ואת חברו, דנטה היקס, לחפש מקום עבודה אחר, הם התפשרו על הסניף המקומי של מזללת המזון המהיר, Mooby's. קצת אחרי שעבר את גיל שלושים, הבחור עדיין מבלה את מרבית זמנו בהבעת טינה כלפי כל מה שזז (כמו, למשל, בלוגים של נכים או סרטי 'שר הטבעות') ובגלישה באתרי פורנו. נראה שהבחור לעולם לא יתבגר.

מה נסגר עם דנטה היקס? בעקבות ההשפעה של ארוסתו, אמה, הוא מתכוון לנסוע לפלורידה, שם יתחתנו, הוא יזכה לנהל מתקן לשטיפת מכוניות, ואפילו בבית חדש ונוצץ, מתנת הוריה של אמה. אחרי 30 ומשהו שנה בהם החיים דפקו אותו מכל הכיוונים, נראה שהוא סוף כל סוף יכול להתחיל לחיות. אז למה הוא עדיין מרגיש שמשהו כאן לא בסדר?

ובכן, משהו כאן באמת לא בסדר, אבל לוקח קצת זמן עד שבאמת שמים לב לזה. בהתחלה נראה כי כל מה שקווין סמית' עשה טוב בסרטים הקודמים, נמצא גם כאן. למשל, אני לא יכול שלא לאהוב את הרפרנסים הבלתי פוסקים לתרבות הפופ. הפעם, סאגת 'מלחמת הכוכבים' מקבלת חיזוק עצבני מצד 'שר הטבעות' ו'הרובוטריקים' (השחזור של טרילוגית 'שר הטבעות' על ידי רנדל היא כנראה הבדיחה הכי טובה בסרט). בנוסף לאלה, יש בסרט כמה וכמה דיאלוגים שטופי זימה ברמה כל כך קיצונית, עד שנראה שהם עושים את זה רק בשביל להכעיס.

אבל יותר מאלה, יש ב'מוכרים בלבד 2' התכתבות בלתי פוסקת עם הסרטים הקודמים של קווין סמית', עד שזה גובל בסגידה עצמית. קווין סמית' כל הזמן מנסה להזכיר לנו את סרטיו הקודמים, ואת 'מוכרים בלבד' במיוחד: הוא עושה את זה באמצעות שוט הפתיחה של הסרט, שמבצע טוויסט על הפתיחה של הסרט הראשון, באמצעות שוט הסיום, ובהמוני דיאלוגים באמצע שמתייחסים לדמויות ולאירועים מהסרט הראשון. אפילו המשפט "אני בכלל לא אמור להיות כאן היום" קופץ לביקור קצרצר, ובן אפלק מבזיק על המסך למשך שלוש שניות. עם זאת, מרבית האזכורים נעשים באמצעות שמות בלבד, ולא בעזרת הופעה ממשית של השחקנים בסרט, כך שאם אתם מחפשים את הרפרנסים האלה, רצוי שתגיעו ערניים ל'מוכרים בלבד 2', ורצוי עוד יותר אחרי רענון קל עם ה-DVD של 'מוכרים בלבד'. צפויה לכם לא מעט עבודה.

בנוסף לאלה, יש ב'מוכרים בלבד 2' קצת יותר. יש לו עלילה. ומסר. וניסיון להפגין בגרות. וזה, לצערי הרב, בדיוק מה שלא בסדר בו.

הסרטים הקודמים של קווין סמית' מוכיחים לי את זה בכל צפייה חוזרת מחדש: הבנאדם לא יודע לעשות דרמה. זה לא שהוא עושה את הקטעים האלה גרועים בצורה מדהימה, הוא פשוט עושה אותם… מיותרים. רגעי הדרמה לא מרגשים, לא מעניינים, ואת המסר ה"בוגר" שהם מנסים להעביר אפשר לקלוט בשלושים שניות, ועוד להישאר עם מספיק זמן עודף בשביל לספר איזו בדיחה על משכבי-בהמה. אף אחד מהרגעים האלה לא הפריע לי יותר מדי, אבל הוא פשוט בזבז זמן. בערך חצי מהסרט מועבר בדיאלוגים דרמטיים או ניסיונות להעביר רעיונות כלשהם, ובערך חצי מתוכם מצליחים לפספס לחלוטין. זה משאיר אותנו בערך עם רבע מהסרט שבו קווין סמית' היה יכול לעשות משהו שהוא טוב בו הרבה יותר. כמו לנסות להצחיק.

וזאת בדיוק הבעיה. ל'מוכרים בלבד 2' יש את כל חומרי הגלם המתאימים. יש לו שחקנים שגם אם הם לא מאוד מוכשרים, עדיין משעשעים במיוחד; יש לו את רוזריו דוסון בתפקיד הבוסית של דנטה ורנדל, על תקן הבחורה הכי מקסימה בסרט; יש לו את אחת הדמויות המשעשעות ביותר מסרט כלשהו של קווין סמית' (טרוור פרמן, בתפקיד אליאס – חנון, קתולי, מנשק את אמא שלו על הלחי כשהוא נפרד ממנה ואוהב את 'שר הטבעות'); יש לו בדיחות טובות, דיאלוגים שנונים וגם מונולוגים מטרידים במיוחד (כל מה שיש לי להגיד הוא שאתם צריכים לחכות לקטע שבו אליאס מסביר למה הוא לא שכב עם החברה שלו). לעזאזל, אפילו כמעט רואים במהלך הסרט פטמה. אבל הסרט קצת רציני מדי. קצת כבד מדי. וזה חבל, כי כשהוא כן מנסה להצחיק הוא בדרך כלל עושה את העבודה די טוב. אז למה לא ללכת עם זה עד הסוף, תגידו לי?