ביקורת מתגלגלת: דקסטר: דם חדש

יציאה, נרדף על ידי דוב – פרק 3

היי, נראה לי שאתם כבר יודעים איך העסק הזה עובד אבל בכל זאת: שימו לב שיהיו כאן ספוילרים – מכיוון שהדף הוא לעונה בשלמותה יש לשים לב (למי שקורא) שיהיו ספוילרים לפרקים, ובנוסף יש לוודא (למי שכותב תגובות) סימון ספוילרים לפרקים ספציפיים. לצורך העניין, ספוילר הוא כל פרט עלילה משמעותי, כולל הופעות של שחקנים מסוימים. ועכשיו, מתן.


פרק 3: איתותי עשן

חקירת היעלמותו של מאט קולדוול נמשכת, עם תגלית חדשה: ביער היו מצלמות. זה מוביל לעוד תבנית מהסדרה המקורית: דקסטר משוכנע שעלו עליו, הוא אומר בווייס-אובר איזה שלוש וריאציות של "זהו, הלך עלי" אבל גם צופים בני חמש יודעים שזה לא מה שיקרה. ואכן, מסתבר שהמצלמות שהותקנו ביער נועדו למעקב אחר חיות והן משדרות רק תמונות של סימני חום, בלי אפשרות לזהות אף אחד. אני מבין שהסדרה מנסה להראות שהיא כמו המקורית בדרכים מסוימות, אבל לפעמים היה נחמד לראות אותה נותנת איזה טוויסט לשטיקים של הסדרה הישנה.

דקסטר בכל זאת מרגיש את הלולאה מתהדקת כשהמשטרה מביאה גם חוקר מז"פ שנראה כאילו הוא מבין עניין וגם כלבים שינסו לאתר את מאט. הוא מחפש מקום נידח להסתיר את הגופה ומגיע אל מכרה ברזל ישן ליד העיר. באופן מאוד נוח, בתוך המכרה חפור בור מאוד עמוק שמושלם להסתרת גופות. אבל גם המקום הזה נפסל כשדקסטר מגלה שהוא העיר דוב גדול שרבץ ליד הבור. משהו אומר לי שזאת לא הפעם האחרונה שנראה את הבור הזה. ואת הדוב.

אפרופו גופות, אנחנו חוזרים גם אל הנערה שנעולה בתוך חדר מפואר. הדלת של החדר נפתחת ונראה שהיא שוחררה, רק כדי שהאדם המסתורי שצפה בה דרך מסכים בפרק הקודם יהרוג אותה עם רובה ציד. כל הסימנים מצביעים על כך שהיורה הוא קורט קולדוול, אבל זה לא ברור לחלוטין כרגע. מאוחר יותר אנחנו רואים שהוא מרוקן את הגופה שלה מדם והסיבה לכך לא יכולה להיות טובה. אפשר להניח שזה היה גם גורלן של הנערות האחרות שנעלמו.

יש התקדמות גם בגזרה של האריסון: הוא עושה מבחן שיבוץ כדי לדעת באיזו רמה הוא צריך ללמוד ומשיג את התוצאה הכי גבוהה אי פעם. האם הוא באמת כזה חכם או שהוא מסתיר משהו? לאחר מכן הוא מתחבר עם תלמיד דחוי בשם אית'ן, שכל החבר'ה הפופולריים מציקים לו. מה שנראה כמו תחילתה של חברות תמימה לוקח תפנית כשאית'ן מראה להאריסון ציורים מאוד גרפיים של מה שהוא היה רוצה לעשות לבריונים. האם מתחיל כאן קו עלילה של פיגוע ירי? כי באמת, "דקסטר", זה כל-כך 2019. אנשים עדיין מתרגלים בחזרה לקונספט של לימודים פיזיים.

דמות חדשה נוספת היא של מולי פארק, פודקאסטרית מהז'אנר שסוקר פשעים אמיתיים. אישית לא הצלחתי להתחבר לפודקאסטים, אבל זה בהחלט דבר מאוד לוהט כרגע. נראה שלהוסיף דמות של פודקאסטר לסדרה או סרט שלך זה ה"להכניס רפרנס ל'המילטון'" החדש. אנחנו לא יודעים שום דבר על מולי מעבר לכך, אבל אם אני צריך לנחש, היא מכירה את כל הרוצחים שהסתובבו במיאמי בזמן הסדרה המקורית ותהווה איום של חשיפת העבר המדמם של דקס.

בסוף דקסטר מחליט להפטר מהגופה של מאט בעזרת הכבשן העירוני (נו, אתם מכירים את אלה). אחרי שהוא צופה בגופה של מאט נשרפת, דקסטר פוגש ברחוב את קורט שנראה מאושר עד הגג. הסיבה? הוא דיבר עם מאט באותו ערב. לא סתם דיבר, עשה איתו שיחת וידאו. או שקורט משקר, או שצד אחד בשיחה הזאת נשמע משהו כמו "אבא, הצילו! זה כל-כך שורף! אלוהים אדירים, אני נמס, אעעעעעאעאעא!". נראה לי שזה הראשון. אבל למה הוא משקר? אולי הוא אכן הרוצח של הנערות ומפחד שהמשטרה והכלבים ימצאו משהו שהם לא אמורים למצוא. או שמשום מה מישהו החליט למתוח אותו באמצעות דיפ-פייק מאוד משכנע של מאט. שוב, נראה לי שזה הראשון.

עוד כמה דברים:

– דברה קצת יותר רגועה הפעם, היא "רק" מכוונת אקדח על אחיה. כן יש קטע משעשע שבו היא מציעה לדקסטר להיפטר מהגופה של מאט בעזרת מגרסת גזם והוא מגיב ב"את לא חושבת שזה קצת 'פארגו'?".

– במהלך השיחה על הפודקאסטרית, האריסון שואל את אודרי אם היא אוהבת את ז'אנר הפשעים האמיתיים והיא אומרת "זה רצח, אבל זה מצחיק". איזה קטע, זאת הייתה התגובה שלי ל"האלווין 2: הנקמה".

– למי באמת הגיע להירצח השבוע: אחד הבריונים בתיכון, אני מניח. אולי זה שעמד בצד ונראה בבירור כמו גבר בן 30 שסיים תיכון מזמן.


פרק 2: סופה של חרא

אנחנו מתחילים עם איחוד מביך למדי בין דקסטר והאריסון, אבל נראה לי שזה הולך יחסית בסדר בהתחשב בכך שדקסטר זייף את מותו ואז לא יצר קשר עם האריסון במשך שמונה שנים. מי שלא מרוצה מהעניין היא דברה, שבבירור לא לקחה את השיעורים האלו שהזכרתי בשבוע שעבר וממשיכה להתנהג פחות כמו רוח מייעצת ויותר כמו רוח מסרט של ג'יימס וואן. אחותו, את נמצאת עכשיו ב-11 ואת צריכה להוריד את זה לפחות ל-6, בדחיפות.

בשבוע שעבר תהיתי איך דקסטר יסביר את ההגעה של האריסון. חשבתי שאולי הוא ישקר לגבי הקשר המשפחתי רק כדי שהאמת תיחשף באזור אמצע העונה, כשיהיה צריך להכניס קצת דרמה. אבל הוא ישר מציג את האריסון בתור הבן שלו ולמרות קצת בלבול וכעס מצד אנג'לה בהתחלה, היא מקבלת את זה די מהר ונראה שגם אף אחד אחר בעיירה לא חושב שזה מוזר. עכשיו קצת בא לי שגם אסטור וקודי יופיעו פתאום, רק כדי שדקסטר יצטרך להסביר שני ילדים נוספים. אולי זה יוציא קצת תגובות מהאנשים שם (כן, טכנית הם לא הילדים שלו, אבל הבנתם).

בקו עלילה אחר, הנערה שאנג'לה פגשה בבר בפרק הקודם הגיעה לחדר מפואר כלשהו, לא ברור איך או איפה הוא נמצא. בהתחלה נראה שנחמד לה שם, אבל זה משתנה שהיא מגלה שאין דרך לצאת (אולי היא במלון "קליפורניה"). יש גם מצלמות בחדר ודמות מסתורית כלשהי צופה בנערה דרכן.

בסוף הפרק אנחנו פוגשים את קורט קולדוול, אבא של מאט מהפרק הקודם, בגילומו של קלנסי בראון. הוא אמור להיות האנטגוניסט הראשי בעונה וה"היעלמות" של בנו – שמפוזר בכמה שקיות שקבורות עמוק בחצר הבקתה של דקסטר – היא כנראה הדומינו הראשון שנופל. החשד המיידי הוא שקורט הוא גם זה שלכד את הנערה בחדר המלון הנ"ל, אלא אם הסדרה יודעת שנחשוב שזה הוא ומחכה להנחית עלינו איזה טוויסט.

רוב הפרק הזה היה לפי נוסחה שצופים של הסדרה המקורית מכירים: דקסטר רוצח מישהו, המשטרה מחפשת את המישהו הזה, דקסטר פועל כדי לכסות את עקבותיו ולשלוח את המשטרה לכיוונים אחרים. הרבה דמויות עשו הליכות וטיולים רק כדי לחזור שוב בסוף לבקתה של דקסטר, וזאת מטאפורה די מוצלחת לפרק הזה, שבעיקר הלך במעגלים. אז בסדר, דקסטר והאריסון עשו השלמת פערים ונחשפנו לעוד כמה שחקנים על הלוח. לא יהרוג אתכם להתקדם קצת יותר בפרק הבא.

עוד כמה דברים:

– האריסון חושף שהאנה – האקסית של דקסטר – מתה מסרטן. בסדרה רגילה זה כנראה היה אומר שלא נראה את איבון סטרהובסקי בעונה הזאת, אבל ב"דקסטר" אי אפשר לפסול הופעה של דמויות רק כי הן מתו. תשאלו את דברה מורגן.

– בשבוע שעבר חשבתי שאולי זאת רק בחירה מוזרה בשביל פרק הפתיחה אבל נראה שזה ממשיך הלאה, אז צריך לשאול: מה הקטע עם ההבזקים המהירים בתחילת הפרק של קטעים שיבואו בהמשך? איזו מטרה זה אמור לשרת? אני לא מבין את זה גם בפתיחים של סרטי "משימה בלתי אפשרית" האחרונים, אבל זה דיון לפוסט אחר.

– למי באמת הגיע להירצח השבוע: דברה. כן, אני יודע שהיא מתה, אבל אי אפשר לרצוח אותה שוב בעולם הרוחות או משהו? היא הייתה ממש מעצבנת.


פרק 1: גל קור

אם תחפשו בגוגל "פרקי הסיום הטלוויזיונים הגרועים ביותר" ותלכו לתמונות, כנראה שתראו שם הרבה פעמים את הפרצוף של מייקל סי. הול. גם מי שלא צפה מימיו ב"דקסטר" כנראה שמע על פרק הסיום הידוע לשמצה שלה. אחרי ארבע עונות מוצלחות, קלייד פיליפס ומליסה רוזנברג – השואו-ראנר והתסריטאית הראשית – עזבו את הסדרה והוחלפו באנשים אחרים. הירידה באיכות בהחלט הורגשה בארבע העונות הנותרות, גם אם היו להן את הרגעים שלהן. הדבר הכי מעצבן בפרק הסיום, למרות כל פגמיו, הוא שהוא היה כל כך קרוב להגיע לאיזשהו קתרזיס, גם אם לא מושלם: דקסטר מקריב את עצמו ומת בסופה בלב הים בזמן שאהובתו ובנו מתחילים בחיים חדשים.

אבל אז הגיעה הסצנה האחרונה, שחשפה שהרוצח הסדרתי שלנו שרד וחי בתור חוטב עצים באיזו עיירה נידחת. אם הייתה לסדרה עונה נוספת לאחר מכן זה עוד אולי היה הגיוני, אבל בשביל סצנה שסוגרת את הסדרה היא משאירה יותר שאלות מתשובות ופשוט לא עובדת. המעריצים, כאמור, הרגישו קצת מרומים שהמעקב שלהם אחרי הסדרה כל השנים האלו הסתכם במה שהוא בייסיקלי ההתחלה של "אקס-מן: וולברין". הקורבן האחרון של דקסטר היה המוניטין של הסדרה בכיכובו.

שמונה שנים אחרי אותו פרק סיום, דקסטר עושה קאמבק כשקלייד פיליפס שוב מאחורי ההגה היצירתי. גם הסדרה קפצה בזמן, ספציפית לעתיד הקרוב של דצמבר 2021. גיבורנו מנהל חיים חדשים בעיירת איירון לייק תחת השם הבדוי ג'יימס "ג'ים" לינדזי (כנראה רפרנס לג'יימס אנוס – שפיתח את הסדרה המקורית – וג'ף לינדזי, שכתב את הספרים שעליהם היא מבוססת). יש לו את השגרה שלו, הוא עובד בחנות ציד ונמצא בזוגיות עם אנג'לה, מפקדת המשטרה המקומית. לפי האחרון אפשר להניח שהוא נטש את דרכיו הרצחניות. או שהוא ממש אוהב להתגרות בגורל.

מי שגורם לו לחזור לדרכים האלו הוא מאט קולדוול, בחור צעיר ומעצבן שמגיע לחנות כדי לקנות רובה ציד. מכיוון שלהיות דושבאג זה לא עילה לרצח, דקסטר מגלה שהוא גם אחראי למותם של כמה אנשים אבל נשאר מחוץ לכלא כי שיחד את חברו שישקר עבורו. מאט מוצא את עצמו על השולחן של דקסטר, בהתחלה מתחנן ואז עובר לאיומים ומזכיר את אבא שלו, אדם בעל השפעה רבה בעיירה. דקס הורג אותו בכל זאת, למורת רוחה של אחותו המתה, דברה.

אה כן, ג'יימס רמאר – שגילם את הארי, אביו הרוחני של דקסטר, תרתי משמע – לא חזר לעונה הזאת, אבל זה לא מונע מדקסטר לדבר עם רוחות של בני משפחה מתים. רק שהפעם זאת אחותו. בתחילת הפרק היא עוד מתונה, אבל לקראת הסוף ההופעה שלה הופכת למאוד דרמטית: היא מזכירה לו את כל האנשים שמתו בגללו – כולל שליפת קליע מתוך הבטן שלה – ואחר כך עושה לו ג'אמפ-סקייר שמזכיר משהו מסרטי אימה. מישהי צריכה קצת שיעורים אצל הארי בנושא איך להיות רוח מייעצת יעילה יותר. בנוסף, בסדרה המקורית דברה הייתה מקללת בתכיפות שגורמת לטרנטינו להיראות כמו צופיפניק. בכל הפרק הזה יש לה רק "פאק" אחד. אולי המוות מגיע עם כמה פילטרים.

חוץ מזה, יש קאמבק של חבר משפחה נוסף: האריסון, עכשיו כבר נער, מגיע לעיירה בחיפוש אחר אביו. בהתחלה דקסטר עושה את הקלישאה הזאת של "לשקר לו כדי להגן עליו" (כאמור, עם קצת יייעוץ דרמטי מצד דברה) אבל לבסוף אומר לבנו את האמת ומזמין אותו לגור איתו. יהיה  מעניין לראות איך הוא יסביר את זה לכולם. והאם הוא רק ילמד את בנו דברים כמו מתמטיקה ומדעים או גם באיזו זווית להחזיק סכין לפני שתוקעים אותה בבטן של מישהו.

זה לא היה פרק פתיחה מדהים, אבל אשקר אם אגיד שאני לא סקרן לראות לאן זה ילך. הדבר העיקרי שהפריע לי זה הקטע עם מאט: בשמונה שנים דקסטר כנראה נתקל בדושבאגים כאלה ואחרים, חלקם כנראה גם רוצחים. למה הדושבאג הזה הוא האחד ששבר אותו? נכון, מאט הורג אייל שהוא מטאפורה לגמילה של דקסטר מהריגות או משהו, אבל עדיין, זה הרגיש כמו תירוץ מאוד קלוש לגרום לדקסטר לרצוח שוב. ובכל זאת, מייקל סי. הול עדיין מוצלח ונראה טבעי בתפקיד כאילו לא עבר זמן בכלל. שלום שוב, דקסטר מורגן.

עוד כמה דברים:

– בפעם הראשונה שבה דקסטר "תוקף" את מאט, מסתבר שזה סתם פייק-אאוט. אני ממש שונא כשעושים את זה. אחר כך כשהוא תוקף אותו פעם שנייה חיכיתי כמה רגעים כדי לוודא שזה באמת קרה הפעם. אפשר בלי עוד כאלה, בבקשה?

– כשהאריסון יורד מהמשאית בתחילת הפרק אפשר לראות ברקע שלתחנת הדלק יש לוגו של "קולדוול". האם אבא של מאט הוא מלך תחנות הדלק של האיזור?

– האריסון היה דמות מעוררת הזדהות עבורי, מהבחינה שגם אני הייתי ילד בלונדיני כמו ריאן גוסלינג ועם השנים השיער הפך לשטני.

– בסצנה קצרה אנחנו רואים שיש כמה נשים שדווחו כנעדרות והמשטרה לא מקבלת מימון לחקור את זה. האם יש עוד רוצח סדרתי בשכונה? האם הנערה שאנג'לה פוגשת בבר קשורה לעניין?

– יש לי תחושה שמתישהו בעונה נקבל פרק שיגשר על האירועים מסוף הסדרה המקורית ועד עכשיו. תרגישו חופשי להתעלם מהקיום של הסצנה האחרונה ההיא.

– למי באמת הגיע להירצח השבוע: בן הזוג של המנהל בחנות שבה דקסטר עובד. מצטער, "גארפילד" זה באמת שם מטופש לכלב.