ביקורת: בשורות טובות, עונה 2

כשמעריץ ממש רוצה עוד.

נניח שאני מעריץ של סדרת הטלוויזיה (ושל הספר) "בשורות טובות". אני ממש אוהב אותה, וממש התחברתי לדמויות שהיא הציגה עד כדי כך שאני רק רוצה עוד ועוד מהן. אבל אין עוד מהסדרה, ואפילו אין עוד מחומר המקור עליו היא התבססה. מה אני אעשה? אצור פאנפיק.

אין לי את התקציב המקורי, כמובן. ויש לי מקסימום חצי מהיצירתיות של מחברי המקור. אבל לו היתה לי האפשרות, הייתי לפחות מבקש משני השחקנים הראשיים – מייקל שין ודייוויד טננט – שיעשו טובה ויבואו לכמה ימים על הסט, וימשיכו עוד קצת את מה שהם עשו בעונה הרשמית: פשוט יהיו הדמויות שלהם ויבלו בעוד ועוד אינטראקציות מענגות שלעולם לא ימאסו עליי.

אבל מה, צריך סיפור מסגרת כלשהו… יש לי, יש לי – ניצור איזו תעלומה שטחית שתעמוד בבסיס התירוץ לבלות זמן עם אזירפאל וקראולי. נגיד, המלאך גבריאל שוכח מי הוא ומופיע יום בהיר אחד בחנות של אזירפאל בלונדון כשהוא ערום לגמרי. גם פה ננסה להביא את השחקן המקורי, ג'ון האם. יופי! הוא מסכים! הממ, מעניין, מירנדה ריצ'רדסון גם רוצה להופיע שוב? יפה שאת מעריצה, גברת ריצ'רדסון, אבל לא חשבתי על תפקיד לדמות שלך מהסדרה המקורית… טוב, נמצא לך משהו, לא אומרים לא לשחקנית כזו. מה? גם נינה סוסניה ומגי סרוויס, השחקניות של הנזירות מהסדרה, רוצות להשתתף??? יש, הפאנפיק שלי צובר תאוצה! אבל לאיזה תפקידים נשבץ אותן?

אם כבר מהצד השני אני בבעיה, כי אנה מקסוול סמית ששיחקה את בעל זבוב לא מוכנה לחזור, וזה כבר כן קריטי לעלילה. נחליף אותה באיזה תירוץ קלוש, אין ברירה.

אוף, הסיפור עדיין רזה. בואו נוסיף עלילת משנה רומנטית של שתי נשים לונדוניות (והנה פתרנו את בעיית התפקיד של נינה ומגי!). אני לא אגזים גם עם אופי בשבילן, מספיק שהן יהיו פלקט של דמויות: הלא בטוחה בעצמה והלא בטוחה במערכת היחסים שלה. אין לי כוח אפילו לחשוב על שמות עכשיו, שהשם של הדמויות יהיה השם של השחקניות, יאללה חלאטורה. ואיך זה יהיה קשור לצמד הדמויות הראשיות… הם יהיו השדכנים! למה שיהיו? נמצא כבר משהו, אני כרגע מתמקד בלצמצם עלויות הפקה.

אנחנו לא יכולים לצלם בלונדון עצמה כי אלוהים זה יקר, אז נצלם על סט. גם סט שמדמה את לונדון זה יקר? אז נביא את אותן שש מכוניות שיסעו שם הלוך ושוב וכאילו יעשו עומס תנועה. אין מה לעשות, דמי השימוש בבנטלי האמיתית לחלוטין משנת 1933 מכבידים גם ככה על התקציב.

הפאנפיק שלי הוא גם הזדמנות נהדרת לשחוט עוד כמה פרות קדושות מהמיתולוגיה התנ"כית, כמו שעשתה הסדרה המקורית! במה נטפל הפעם… כאמור, יש לי מקסימום חצי מהיצירתיות של הסופרים המקוריים, אבל הסיפור של איוב הוא משהו שבהחלט אפשר לנעוץ בו שיניים. ואולי גם משהו על ההיכרות של אזירפאל וקראולי לפני בריאת העולם, משהו שיסתור אמנם במפורש את הסדרה הרשמית, אבל זה פאנפיק, מותר לי.

חשבתי גם על סיקוונס תקופתי שקורה במהלך מלחמת העולם השניה וממשיך ישירות את אחד הפלאשבקים מהסדרה המקורית, זה שמתרחש במהלך הבליץ והורג כמה נאצים בכנסיה! מגניב. אולי גם השחקנים בפלאשבק ההוא יסכימו לחזור. מה זאת אומרת הדמויות האלה מתו? שיחזרו כזומבים, יאללה מה אכפת לי להעמיס.

זהו, מספיק דברים מסביב? אפשר להתמקד עכשיו בסיפור של אזירפאל וקראולי? סוף סוף. החברות שלהם צריכה לעלות מדרגה, ברור. יש לי אפילו כיוון לטריגר שיגרום את זה וישתלב עם התעלומה של גבריאל הערום והשכחן! אבל אני אהיה מתוחכם ואשזור עוד כמה פלאשבקים כדי להראות שקראולי לא כזה שד כמו שהוא עושה את עצמו, ואזירפאל לא כזה מלאך כמו שהוא עושה את עצמו. זה יכול להסתדר גם עם הסיפור של איוב, אבל למה שלא נגיח גם לביקור במאה ה-19 בתקופת שודדי הקברים, זה לא עולה כסף לצלם בבית קברות בחושך וזה ייתן נפח לא רע לעלילה.

זהו, נראה לי אחלה פאנפיק סך הכל. נכון שהעלילה לא משהו ופתרון התעלומה מצליח להיות צפוי וטיפשי להפתיע בו זמנית, אבל מי זוכר את זה אחרי שסימנו את כל התיבות? דמויות ראשיות כיפיות – צ'ק. הומור בריטי – צ'ק. אפקטים לא משהו – צ'ק. איזו דמות חמודה ודבילית כמו נאט או הסמל שאדוול… יאללה, נוסיף לקלחת מלאכית חמודה (אבל ממש) ותמימה – צ'ק. יכולות על טבעיות אקראיות בשביל הקטע – צ'ק. משהו לגבי הכוחות של המלאכים והשדים אמנם אפוי פה עוד פחות מאשר בסדרה המקורית, אבל לא נורא. בשביל האמינות נשתמש גם במוזיקה המקורית והנפלאה של דייוויד ארנולד. בינגו.

ונניח שקוראים לי ניל גיימן, ושלפאנפיק שלי אני אקרא "בשורות טובות, עונה 2".