שעון חורף: משחקי הכס, עונה 8, פרק חמישי

תראו מה זה, לא אוכלים ארוחת בוקר ואז כל היום נהרס.

*** סקירה מלאת ספוילרים כמו שהלילה מלא אימה. גם לסרט "קארי", אגב ***

אחרי הפיאסקו במעלה המלך, דאני ושות' חוזרים לדרגונסטון. ואריז כבר לא חושב שג'ון צריך למלוך רק באופן תאורטי, אלא מנסה לפעול כדי שזה יקרה, ובזמן שהוא מנסה להרעיל את דאני ולהכין מכתבים שיגייסו עוד קולות לג'ון, הוא גם אומר לו באופן אישי שלדעתו הוא זה שצריך לשלוט. נראה לי שמאוד קל לקיט הרינגטון לזכור את השורות שלו בעונה הזאת, כי 90% מהן זה "היא המלכה שלי" או "אני לא רוצה למלוך". טיריון מלשין על ואריז לדאני (חתיכת מלשין מפקיר), שבתגובה מבצעת את האובר-קיל הכי גדול שאי פעם נעשה ל"עכביש". אולי היה אכפת לי מזה לו היה קורה לפני כמה עונות, כשהוא ודמויות אחרות עדיין התנהגו בחכמה מדי פעם.

אחרי שג'ון אומר לדאני שהוא כבר לא בקטע ואוהב אותה רק בתור המלכה שלו, טיריון מתחנן בפניה לחוס על חייהם של תושבי מעלה המלך. היא מסכימה ומזכירה באופן אגבי את זה שג'יימי נתפס בזמן שניסה להמלט (לא פספסתם סצינה, פשוט לא ראינו את זה קורה). היא אומרת לטיריון "הפעם הבאה שתאכזב אותי תהיה האחרונה". צודקת, אחרי איזה שש-עשרה טעויות שהוא עשה, שבע-עשרה טעויות זה כבר יהיה מוגזם.

בינתיים, נראה שללנה הידי ממש לא היה זמן או כוח לעונה הזאת, כי סרסיי ממשיכה לעשות את מה שעשתה עד כה בעונה: לעמוד ליד החלון ולהגיד איזה שניים-שלושה משפטים. בים, יורון גרייג'וי – הדמות המיותרת ביותר בהיסטוריה של הכל – מתכונן לעוד מפגש עם הדרקון האחרון של דאני. והוא אכן מגיע, אבל…רגע! מה קורה פה! פתאום הדרקון רואה את הספינות ממקום מאוד גבוה בשמיים! והוא מתחמק מהחצים של ה"עקרבים", שעוברים משלוש פגיעות רציפות בפרק הקודם לדיוק של סטורם-טרופרס השבוע. והדרקון שורף את כל הצי של יורון תוך שניות! מזל שהמוות של מיסאנדיי נתן לדאני את היכולת לעשות פתאום את מה שהיא משום מה לא יכלה לעשות בפרק הקודם, כשהייתה בדיוק באותה הסיטואציה. לאחר שהדרקון עוזר לטפל גם בפלוגת ה CG-כלומר, פלוגת הזהב, מעלה המלך נפלשת על-ידי…דות'ראקים? רגע, לא כולם מתו בקרב על ווינטרפל? איפה היו כל החבר'ה האלה? ולמה גם סרסיי עושה את הטעות של להציב את הצבא שלה מחוץ לחומות העיר? מישהו פה בכלל צפה בפרק השלישי?!

סרסיי בטוחה שהצבא של העיר ימות בשבילה, אך לומדת את מה שלוקי גילה ב"נוקמים" הראשון: צבא זה לא מאוד שימושי אם לצד השני יש יצור גדול ועצבני. דבר שנכון במיוחד אם היצור הזה יכול לנשוף אש שגורמת לדברים להתפוצץ (כי אש לגמרי עובדת ככה). צבא העיר נכנע, ג'יימי רץ לצלצל בפעמונים ואחרי מה שנראה כמו חמש שנים מגיע אליהם ועושה את זה. אבל או שלראות את המצודה האדומה לא עושה טוב לדאני, או שרעש של פעמונים מעורר אצלה איזו פוסט-טראומה כי המבט שלה נהפך לאחוז-טירוף וברגע הזה כולנו יודעים מה הולך להגיע. רגע, בחורה בלונדינית שהגיעה בלי מטרה לפגוע באף אחד מרגישה שעשו לה עוול ומחליטה לחסל את כולם בזמן שהכל עולה באש? האם "משחקי הכס" זה בעצם הרימייק הכי מוזר שהיה עד כה ל"קארי"?

באותו הרגע הפרק הופך לסרט אסונות, כאשר האסון הגדול ביותר הוא המהפך הפתאומי והלא הגיוני של דאני. ואל תביאו לי טיעונים מחורטטים כמו "מה, היא אמרה עוד בעונה הראשונה שהיא תשרוף הכל" או כל מיני חצאי משפטים מעונות קודמות. דמויות נוטות להתפתח ולהשתנות עם הזמן, לפחות כשהן כתובות טוב. היא בעצמה אמרה מתישהו שהיא רוצה בטובת התושבים ולא רוצה להיות “מלכת האפר”. לכל הפחות יש כאן מאבק פנימי שהיה צריך לכבד בצורה כלשהי. הייתי מוכן לקבל את המהפך הזה, אם הייתה לו הכנה באיזושהי צורה. זה תהליך שהיה צריך להתחיל עוד בעונה הקודמת. נכון שדאני איבדה כמה אנשים (ודרקון) שיקרים לה בזמן קצר, אבל בין "היא מסרבת לאכול" בתחילת הפרק ועד רצח עם ביום למחרת יש פער מאוד, מאוד גדול שהפרק ממלא ב"מה? פיתוח דמויות? תראו, דרקון!".

כפי שצפינו, מזג האוויר במעלה המלך נהיה חם, אבל לא כזה מגניב (למקרה שתהיתם, "משפחת סימפסון" חזו גם את זה) והעיר נכנסת למצב של כאוס. תושבי העיר צורחים ומתרוצצים בזמן שכל הדמויות הראשיות עומדות במקום ומפנימות את מה שקורה. לג'ון, למשל, נופל האסימון שאולי כן היה כדאי לו לנסות את כל קטע המלוכה הזה. הוא מנסה לעצור את ההרג, אבל זה לא מספיק, וכמו שראינו בפרקים הקודמים, הסדרה זרקה מהחלון גם את העידון, אז ג'ון גם מציל מישהי מלהיאנס, שנבין שהוא הטוב בסיפור. וזה מטומטם, כי, קודם כל, זה פשוט מטומטם ושנית, כי מי לעזאזל חושב על לאנוס מישהי בזמן שדרקון ענקי עף מעליך וממטיר מוות מהשמיים? מה זאת הסטייה הספציפית והנדירה הזאת? המחשבה ההגיונית בסיטואציה כזאת נראית לי יותר משהו כמו "הולי שיט, הולי שיט, אני חייב לעוף מפה, הולי שיט, הולי שיט!".

בינתיים, ג'יימי מנסה להסתנן למעלה המלך דרך החוף, כשפתאום…גאד דאמט, יורון הזה הוא רוצח מסרט אימה או משהו? למה הוא לא מת כבר? אחרי קרב מעצבן שנמשך יותר מדי זמן (בשביל מה יש לך יד מזהב, ג'יימי?) הפיראט החרמן סופסוף משופד על חרב, כשהגיע לו מוות הרבה יותר כואב ואכזרי. עדיין, ברוך שפטרנו. ג'יימי וסרסיי מנסים לברוח אך מגלים שהמנהרה נחסמה. התקרה קורסת ו…הם מתים? ככה? באמת?

המוות של נד סטארק הוא אייקוני. אני עוד יכול לשמוע את זעקותיו של אוברין מרטל בזמן שפרצופו מרוסק. יש לי חבר שעדיין מתעורר בלילה מסיוטים על “החתונה האדומה”. דווקא בעונה האחרונה, כשנפרדים מדמויות שליווינו במשך שנים, המיתות בסדרה נהיו כאלה…סתמיות. לא נעים לי להגיד, אבל באמת שהמוות שהכי הכאיב לי ביותר בעונה הזאת היה של ליאנה מורמונט. מצד שני, לא ראינו את ג'יימי וסרסיי ממש מתים אז…לכו תדעו.

הפרק הזה ניפץ את התקוות שלי לסוף מספק לסדרה. במקום לתת ספרינט בישורת האחרונה לעבר קו הסיום, העונה הזאת שועטת לעברו בחוסר שליטה כמו רכבת שירדה מהפסים. כל הדמויות נהיו מטומטמות באופן בלתי-נסבל שנועד רק לזרז את כל האירועים לעבר הסיום שיש ליוצרים בראש. ומילא אם היו דברים מגניבים או יצירתיים לפצות על זה, אבל גם זה לא. אף קרב לא מרגיש מספק והאפקטים הממוחשבים ממש מתחילים לבלוט. לא משנה מי ינצח בסוף, אנחנו הפסדנו.

ובנימה יותר אופטימית, היו שתי סצינות מוצלחות: הראשונה היא הפגישה האחרונה של ג'יימי וטיריון, שמערכת היחסים ביניהם הייתה מהיותר מעניינות בסדרה. השנייה היא הקרב של האחים קליגיין, שכללה את המוות הכי מספק בעונה עד כה. לא זה של האחים עצמם, האמת שזה היה די מאכזב. לא, אני מדבר על קייברן, שנזרק ע'י “ההר” כאילו היה בובת סמרטוטים. יחד עם היציאה המובכת של סרסיי מיד אחר כך, זאת הייתה קרן אור בפרק מלא טמטום ועשן.

הפרק הנוכחי מתואר בצורה הכי טובה עם ציטוט מסדרה אחרת, גם היא של HBO, "בלש אמיתי": "הזמן הוא מעגל שטוח. כל מה שאי פעם עשינו או נעשה, אנחנו עומדים לעשות שוב ושוב." אם לכתיבה הנוראית הזאת היה איזהשהו מסר, הוא כנראה שאף אחד לא יכול להלחם בטבע או בגורל שלו: ג'ייימי חוזר לסרסיי, קליגיין מתאחד עם האש ודאני היא המלכה המשוגעת 2.0. צפינו בכל הדמויות האלה גדלות ומתפתחות במהלך שמונה שנים, רק כדי שרגע לפני קו הסיום היוצרים יגידו "לא אמרנו בלי חרטות!" ומחזירים אותם להגדרת המערכת. לפני כמה עונות באמת הייתי במתח מי מבין הדמויות המעניינות האלה תשב בסוף על כס הברזל. עכשיו מצידי הוא יכול להשאר ריק.

תגיות: