נקמה כחולה
Blue Ruin

גבר חוזר אל מחוזות ילדותו לצורך נקמה, אך מתברר לו שהוא מחסל גרוע מאוד.

תאריך הפצה בארה"ב: 25/04/2014

8 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. אדם מזוקן ישן במכונית/אדם מגולח מחכה בבית

  אדם עלוב ומסכן, חסר כל. מתקלח בבתים של אחרים. אדם שבור. ואז מגיעה שוטרת, לוקחת אותו לתחנת משטרה ומודיעה לו שהרוצח שהרס את חייו משתחרר מהכלא.

  בטון העלוב הזה מתחיל סרט הנקמה האמריקאי הטוב ביותר מאז האלף החדש.

  לסרט יש שני מימדים עיקריים, האחד הוא הגישה שלו לכל עניין הז'אנר, והשנייה הוא הסיפור היותר עמוק שהוא מנסה להעביר.

  סולנייר, במאי שלא רק שכדאי לעקוב אחריו אלא גם כדאי לבדוק את הסרט הקודם שלו ('מסיבת רצח') לקח את ז'אנר הנקמה והשתמש בו כאמצעי לבחון את הדמות הראשית שלו. קשה להגיד שהוא מרסק אותו או שובר אותו כמו 'בלתי נסלח' אבל הוא בהחלט מוציא ממנו את הכיף הגולמי של ה"יש, הבחור שברור שהוא רע מת!" ומחליף אותו בקצב מציאותי ובהומור שחור ושקט. מעבר בין סצינות לסצינות נראה פחות כמו חגיגת דם ויותר כמו ההסקה הלוגית של הפעולה הקודמת. במילים אחרות, נקמה כחולה הוא כמו סרט נקמה מגניב של במאי צעיר שמישהו החליט לנטפק לו את הצורה. "רגע" יאמר המנטפק " אבל אחרי הפעולה הזאת, הרוצחים יידעו מיהו". והבמאי, במקום לזרוק את כל ההערות החליט להכניס כל אחת ואחת מהן לתוך התסריט ובכך שיפר אותו אלפי מונים. הוא אולי לא 'מאגניב' אבל הוא ייחודי בנוף שלו, מרתק בעשייה שלו ונהדר בכל בחינה. הוא קצת איטי, אבל הסרט יטען שהזמן שהנוקם מחכה לקורבן שלו הוא לא פחות חשוב מרגע ביצוע הנקמה.

  במישור השני, נקמה כחולה מספר סיפור של אדם אבוד שמתחיל לחזור לחברה. כאן המקום להדגיש את הופעתו הנהדרת של מאקון בלייר. הגדרה לא מדויקת אבל קרובה להופעה שלו תהיה "ההופעה שראיין גוסלינג חולם לעשות ולא יודע איך". דמותו של בלייר, כמו כל הדמויות של גוסלינג מאז 2011, הוא בחור שלא רגיל לדבר ולא מוציא מפיו יותר מדי משפטים במהלך הסרט. אבל בניגוד לגוסלינג שעסוק בלהיות מגניב, הבידוד של בלייר לבוש עליו כמו מעיל מעופש והעובדה שהוא צריך להתחיל לדבר עם אנשים נראית לו זרה ומרגישה זרה לצופים. בלייר אף פעם לא מוצג כזאב בודד ומגניב אלא כאדם מנותק שלפתע מוצרך לחזור וככזה, הוא גם מגוחך לא פעם. הדמות הראשית אולי אבודה בתחילת הסרט בחלק מההיבטים בנוגע לביצוע נקמה בצורה מהודקת (אגב, "מחסל גרוע מאוד" נשמע קיצוני. הולך לו לא רע במהלך הסרט, בסופו של עניין.) אבל הוא יותר אבוד ברגעים שבהם הוא צריך לדבר בשנית עם אנשים. הקול שלו חורק, האינטרקציה מהוססת- יש לו כוונות טובות, אבל אין לו עדיין מושג איך לבצע אותן. הסרט בעצם מסביר לנו שאין דבר כזה "נוקם בודד". המעבר שדמותו עושה היא לא מ"מחסל גרוע" ל"מחסל מגניב" אלא מאדם אבוד ,נטוש ומבולבל אל אדם שיודע מה הוא צריך לעשות, איפה הוא צריך להיות , עם מי ובזכות מי. הניצחון האמיתי של הדמות בסרט הוא לא את מי הדמות הראשית הרגה, אלא על מי היא הגנה.

  'נקמה כחולה' (וכמוהו 'מסיבת רצח') הוא לא פארודיה במובן הקלאסי של המילה עם קצב מהיר, רפרורים ,קריצות
  והופעות אורח של כרמן אלקטרה. הוא סרט שמשלב את הז'אנר עם ריאליזם כדי ליצור חוויה גדולה יותר עם עלילה נוספת שלאו דווקא בנויה בתוך הז'אנר.
  והוא נהדר. כתוב נהדר, מבויים נהדר, עם משחק נהדר, מצולם נהדר עם פסקול נהדר ואני חושב שהבנתם את השאר.
  כמאמר מבקרי עיתונים שיש להם שתי מילים לסכם סרט: "לכוו לראות".

  6
  marksbro, ג'יזברה, yair_ca24, אחיה, maayanzil, עידו הלמן ?
  • !אחלה!

   אמרת הכל כמעט, ומצוין. אוסיף רק שזהו הסרט המושלם לראות לצד ״מי מפחד מהזאב הרע״. שניהם הופכים את ז׳אנר הנקמה על ראשו, מוציאים לו את המיץ ובונים ממנו משהו חדש.
   חוץ מזה צריך תקציר אחר. זה לא הסרט.

 2. הסרט זמין לצפייה בחינם ב-VOD של יס

  אדם קלין אורון

  בהתאם, ראיתי אותו אתמול.

  מצד אחד, מצוין גם בתסריט, גם במשחק, גם בבימוי. מצד שני, היייתי שמח לאמירה מוסרית קצת יותר ברורה. מצד שלישי, אולי זו הנקודה.

  • ועכשיו גם בסינמטק ירושלים

   בשינוי שם אמנם ("גרוטאה כחולה"), הסרט הנהדר הזה מופיע כחלק מ"פסטיבל הקולנוע של יס3" ולמי שלא הספיק ומחכה להזדמנות טובה לצפות – אז כאן.

   אגב,שאלה ליודעי דבר- ה"פסטיבל" הזה לא מתרחש בעוד סינמטקים? כי ניסיתי לחפש הקרנות של הסרט גם בסינמטק תל אביב ולא מצאתי.

   • פסטיבל הקולנוע של יס בסינמטקים

    אסביר. לאחרונה החל שיתוף פעולה בין מסגרת פסטיבל הקולנוע של yes (המוקדשת לסרטים נבחרים שלא הוקרנו באופן מסחרי בארץ) לבין סינמטקי תל אביב וירושלים. במסגרתו מוקרן בכל חודש סרט אחר בכל סינמטק. אלו הקרנות חד פעמיות, וחינמיות למנויים הסינמטקים. הסרטים זמינים במקביל בויאודי של yes, בחינם גם כן.
    ולכן כרגע אין צפי להקרנה נוספת של Blue ruin מלבד זו שבירושלים (בתל אביב מוקרן החודש הסרט ׳העננים של סילס מריה׳).

 3. אגב, כדאי לצפות לסרט הבא של הבמאי

  שחלק אולי כבר מכירים כ"סרט שבו פטריק סטוארט משחק ניאו-נאצי" אבל שמו באמריקה הוא Green Room. בנוסף אליו יש גם אימוגן פוטס שנראה לי שאני אמור להכיר ואת אנטון ילצ'ין שאני מאוד מאוד מחבב.

  • מוזר. ילצ'ין ופוטס כבר שיחקו יחד.

   אדם קלין אורון

   בסרט ערפדים נחמד באופן מפתיע, "ליל האימה".

   1
   יהונתן צוריה ?
  • יופיע בפסטיבל ירושלים!

   לפי יאיר רווה.
   ישישישישישישישיש

   1
   שי ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)