האיכרים
The Peasants

חיה של איכרה בשם ג׳נגה בכפר בפולין במאה ה-19. מבוסס על הרומן בעל אותו השם.

אורך: 1:54
תאריך הפצה בארה"ב: 12/10/2023

6 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. יפהפה ומושלם

  Zeev123

  ל"לאהוב את וינסנט" של הוולצ'מנים לא התחברתי במיוחד ובעיקר התרשמתי מהטכניקה, ככה שבאתי בלי הרבה ציפיות, אבל הסרט הזה העיף לי את המוח מהרגעים הראשונים ולדעתי מציב אותם בראש רשימת הבמאים הפעילים היום. זאת חוויה אפית וסוחפת שמשגרת אותך בצורה ייחודית ישר לחיי כפר פולני בתחילת המאה ה-20 ולא מרפה לרגע.

  העלילה מספרת על יגנה הרווקה שכל הגברים בכפר מחזרים אחריה, ודי מהר היא צריכה להחליט אם לזרום עם מה שמחליטים עבורה בתחום הנישואים או לא. משם זה מתגלגל לקרבות שטח וירושה של העשיר של הכפר, ולא צריך לדעת יותר מזה. זה בסיס טוב לסיפור, אבל הזוג וולצ'מן לוקח אותו לליגה אחרת.

  הבימוי שלהם פה הוא פשוט עילוי. הסרט נעשה בשיטה דומה ל"רנגו" (כנראה יש דוגמאות יותר טובות, אבל זה מה שעולה לי לראש): קודם צילמו את הסרט עם שחקנים ותפאורה מינימלית כבסיס לציורים שבאו אחר כך, וזה מורגש. יש בסרט קומפוזיציות, תנועה ועריכה כל כך יפים ואימרסיבים ששואבים אותך פנימה עוד יותר, וזה כנראה לא היה קורה עם אנימציה נטו שיכולה לפעמים ליצור תמונות פחות טבעיות. אפילו יש כמה רגעי אקשן מצוינים. הלוואי והיו משחררים גם את הגרסא המצולמת בתור תוספת או משהו, כי חוץ מההשוואה המעניינת, זה לבדו יכול להיות סרט מעולה.
  גם ברמת התסריט, העיבוד הזה הוא כל מה שהייתי רוצה. הדמויות כתובות מלאות בתשוקה ככה שכל מעשה קיצוני, והו כמה יש הסרט נהיה קיצוני, מובן ומוצדק לגמרי. יחד עם הבימוי הם מצליחים לבנות את כל הכפר ההוא מלפני מאה שנה, בלי לתת הרגשה שזה ספר של אלף(!) עמודים שאיכשהו נדחס לשעתיים.

  ואז מעל הכל, הציורים פשוט מהפנטים. מדובר באחד הסרטים הכי יפים שראיתי, יפה ברמת "ימים ברקיע". ראיתי את הסרט עם Dolby Vision והמסך שלי פשוט זהר. יש פה אולי 100 פריימים שהייתי רוצה לתלות בבית, וכשהוולצ'מנים יוצרים תנועה וגורמים לציורים האלו לקום לתחייה קורה משהו באמת מיוחד.
  כי זה היה יכול להיות סרט לייב אקשן עשוי טוב, אבל כשהוא כולו מורכב מציורי שמן ידניים מהתקופה, זה מוסיף שכבה קריטית בחיבור של הסרט למוטיבים שלו. קצת כמו ההתרגשות סביב האפקטים הידניים של נולאן, ההרגשה שכל מה שאתה רואה אויר ביד במשך שנים על ידי מאות אנימטורים מחבר אותך לעבודה הזאת, כמו האיכרים עבדו את האדמה שלהם וזה עורר בהם איזשהו ייצר אנושי קדמוני. הידיעה שנוצר פה איזשהו קסם – ציור שמן שאשכרה התעורר לחיים באמצעות עבודה סיזיפית ידנית לגמרי – לוקח את הכל לרמה אחרת.

  בקיצור, אהבתי כל דבר פה ואני לא יכול להפסיק להמליץ עליו. מחאתי כפיים כשהוא נגמר אפילו שהייתי בבית. סרט שהוא יצירת מופת מושלמת בעיניי.

  לשאלה איפה רואים: למיטב ידיעתי לא זמין לצפייה חוקית בישראל. כן זמין עם תרגום לעברית (שלא מאוד אהבתי, אבל עושה את העבודה) באמזון פריים במדינות אחרות (לא סגור על איזה, תשחקו עם ה-VPN), אבל רק ב-HD. צפיתי בגרסא פיראטית ששילבה וידאו 4K עם Dolby Vision מאיזה שירות סטרימינג פולני, סאונד DTS-HD איכותי מהדיסק האמריקאי וכתוביות מאמזון פריים. ממליץ לחפש אותה כי הסרט נראה ונשמע מושלם ככה.

  2
  mook, שופל ?
  • לגבי איפה רואים

   mook

   עלה לויאודי של יס בתשלום, מעריך שקיים גם אצל האחרים.

   1
   זאב אימבר ?
   • תודה! רואה גם שקראו לסרט שם "איכרים"

    Zeev123

    ממה שאני רואה שם הסרט והספר המקורי בפולנית לא מיודע, ורק באנגלית הוסיפו The. גם בתרגום לעברית של הספר (מ-1928) כתבו "איכרים".

    גם בד"כ ב-yes יש תרגום יותר טוב מאמזון. אחכה שייפתח בחינם כדי לבדוק. עדיין ממליץ לחפש את ה-4K, הסרט שווה את זה לדעתי וב-yes כמו אמזון יש רק HD.

    • יש באפל טיוי ב 4k

     גיל דנינו

     (ל"ת)

  • עד כמה שאני יודע, גם את לאהוב את וינסנט צילמו במלואו בלייב אקשן ועל בסיס זה הנפישו את הסרט

   אחד

   (ל"ת)

   1
   זאב אימבר ?
  • סתם למען הסדר הטוב (אתם מוזמנים לתקן אותי)

   גיל דנינו

   rotoscope: מציירים סקץ' על תמונה אמיתית בדר"כ רק את השחקנים ואז צובעים את התמונות ומוסיפים רקעים. זאת הטכניקה שבה השתמשו באיכרים (ובלתי גמור למשל).
   reference: האנימטורים נעזרים בלייב אקשן כנקודת יחוס לאנימציה שלהם הם עדיין חייבים ליצור את הכול מהמודלים והרקעים עד לתזוזה שלהם. זה מה שרנגו עושה

   1
   זאב אימבר ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)