למה מופיע ציטוט שלי על מודעה של סרט שאני שונא?

מודעה של "צבי הנינג'ה" כוללת ציטוט נלהב של אחד, דורון פישלר. אבל דורון פישלר ממש לא אהב את צבי הנינג'ה

אז מתברר שאני ממליץ בחום על "צבי הנינג'ה" החדש. סרט שממש שנאתי. רגע, מה?

דחפור מטועב, בתגובות לביקורת על "צבי הנינג'ה", הביא את העניין לידיעתי: מתברר שיש המלצה חמה שלי על גבי מודעות של הסרט בעיתונים.

ninjaposter

אוקיי, כמה דברים בקשר למודעה הזאת: קודם כל, "הקיץ מתחיל עכשיו"? אז מה זה היה עד עכשיו, כל התקופה הזאת של חום ולחות ומלחמה וילדים בחופש, אביב מוקדם? או שאנחנו תקועים בלופ סטייל טום קרוז ב"קצה המחר", ומתברר שעכשיו אנחנו צריכים להתחיל את כל הקיץ הנורא הזה מחדש?! אוי ואבוי.

אבל יותר חשוב: מי זה הדורון פישלר הזה, שכותב ב"וואלה", שמצוטט על הפוסטר? זה בטח לא אני, כי אני מעולם לא כתבתי את הדברים האלה – ויותר מזה, אני מעולם לא חשבתי את הדברים האלה. רוב הדברים שחשבתי על צבי הנינג'ה היו הרבה פחות מחמיאים, וכבר פירטתי אותם בכמה מקומות – בכתב ובוידאו. "אולי איטיים אבל עוקפים את כולם בסיבוב" אפילו לא נשמע כמו משהו שהייתי עשוי לכתוב. ממתי צבי הנינג'ה הם איטיים?

אז מה לעזאזל?

המשפט הזה, כמובן, לא הופיע בשום מקום בביקורת שלי שפורסמה בוואלה (גירסה שונה מעט של הביקורת שפורסמה באתר הזה). בנוסף אליה, כתבתי ידיעת שוברי-קופות קצרה (מה שנקרא אצלנו דו"ח קופות שבורות) על הפתיחה המוצלחת של הסרט בקופות בארצות הברית. אין צורך להבהיר, ההצלחה הזאת היא לא דעה שלי, וגם לא משהו שמשמח אותי במיוחד. זה פשוט מה שקרה. הדיווח שלי על כך שהרבה אנשים רואים את הסרט הזה הוא לא בחזקת המלצה, בדיוק כפי שאם אכתוב שנגיף האבולה מתפשט כרגע באפריקה בקצב מבהיל זה לא אומר שאני ממליץ לכל הקוראים ללכת ולהשיג לעצמם נגיף כזה.

אפילו באותה ידיעה, המשפט שמצוטט במודעה לא מופיע. הוא מופיע בטקסט המוביל, המשנה, של הידיעה. את הטקסט הזה לא אני כתבתי. אף כתב לא כותב את הכותרות ואת הטקסטים המובילים של הידיעות שלו. ובכל זאת זה מופיע כטקסט שאני חתום עליו, מה שלעתים קרובות יכול להיות מאוד מעצבן – בעיקר מבחינת הטוקבקיסטים, שכידוע לא קוראים כתבות אבל קוראים כותרות, והרבה פעמים כותרת מטעה הביאה לכך שקיללו אותי או בירכו אותי בגלל דעות שמעולם לא הבעתי.

ציטוט של משפט אחד או כמה מילים במודעה תמיד, בהגדרה, מוצא מהקשרו. הרבה פעמים זה לא באמת מביע בדיוק את מה שהוא היה אמור להביע במקור. כבר קרו גם מקרים שבהם ציטטו "אותי" במילים שבעצם לא היו שלי, אבל בגדול – הביעו פחות או יותר את דעתי. אבל במקרה הזה, הציטוט "שלי" שמופיע על הפוסטר הוא לא רק טקסט שמעולם לא כתבתי, הוא גם לקוח מכתבה שלא כוללת הבעת דעה, בוודאי שלא דעה חיובית, על "צבי הנינג'ה". גלובוס (למה זה תמיד גלובוס?!) ומפרסמיהם הוכיחו חוסר מקצועיות משווע בכך שהשתמשו בו – בלי רשותי, כמובן. אמרתי להם את זה. בתגובה נאמר לי שהם "מסרו התנצלותם ועניין זה לא יחזור בשנית".

אבל כל זה לא כל כך חשוב. מה שחשוב זה שייתכן שקרה מצב שבו מישהו ראה את המודעה הזאת והחליט לצפות בסרט – על סמך ההמלצה "שלי". והמחשבה הזאת מגעילה ומשפילה אותי. המעט שאני יכול לעשות הוא לנסות לתקן את הרושם הזה, באמצעות כמה פוסטרים שמביעים את דעתי האמיתית והכנה על הסרט הזה. אז בבקשה.

ninjaposter02

ninjaposter03

ninjaposter01


לא קשור לכלום: למה כל הסרטים של טרנטינו בעצם מתרחשים בעולם של מארוול