ביקורת: חזיר באוויר

ביקורת על "פורקו רוסו"? כשחזירים יעופפו במטוסים עם מכונות יריה.
שם רשמי
חזיר באוויר
שם לועזי
Porco Rosso

נתחיל בסיכום: 'פורקו רוסו' (חזיר באוויר בתרגום העברי) הוא סרט ממש, אבל ממש, כיף. אולי סרטו הכי כיפי של מיאזאקי, במובן של 'תפעילו את האידיוטומט ובואו נהנה'.

'פורקו' מספר על הימים הטובים ההם, בהם היה השפל הגדול, הפאשיסטים עלו לשלטון באיטליה, שודדי אוויר בספינות מעופפות שלטו בים, נשים היו נשים אמיתיות וגברים היו גברים אמיתיים, חוץ מטייס אחד שהיה גבר אמיתי עד שכישוף לא ברור גידל לו פרצוף חזירי במקצת. אותו הטייס ידוע כ'חזיר אדום'. חזיר על שם הפרצוף ואדום על שם הצבע של המטוס, אם כי חובבי מלחמת העולם הראשונה ישימו כמובן לב לכך שזו מחווה ל"ברון האדום", הטייס הגרמני המהולל מנפרד פון ריכטהופן, שמטוסו האגדי היה צבוע באדום.

מכל מקום, פורקו הנ"ל הפך טייס להשכיר שמוצא את פרנסתו בפעולות כמו לחימה בפיראטים המעופפים וחילוץ הכיתה הטיפשה ביותר בכל בית ספר יסודי אי-פעם ממלתעותיהם. חוץ מזה הוא כנראה מאוהב בג'ינה, זמרת בבית קפה הנמצא על אי קטן שאליו מגיעים כולם בלילות כדי לנוח (הלחימה בשטח בית הקפה אסורה), אלמנתו של חברו הטוב שהיה טייס גם הוא. וכל זה קורה בתקופה שבה הפשיסטים עולים לשלטון, כפרים ננטשים מהגברים שיצאו לחפש עבודה, והוא גם צריך להתמודד עם זה שנשים צעירות יכולות להנדס מטוסים.

איזה מזל שהסרט לא נותן לכל אפשרויות פיתוח העלילה הללו, וגם לא לכמה אחרות, להפריע לו. זאת אומרת, 'פורקו' נוגע בהמון-המון-המון נושאים רציניים ועמוקים, אבל בתכל'ס – מסמן וי על כולם במהירות ואז עוזב והולך להתעסק בסיפור האמיתי שמעניין אותו: סיפור עמוק, מפורט ומרגש על אהבה. אהבה למכונות מעופפות שעושות וורום וורום וורום.

כי אם יש משהו שברור מהסרט, הוא שמיאזאקי ממש, אבל ממש, באמת ממש, ואפילו יותר מזה, אוהב את ימי תחילת התעופה. 'פורקו' הוא כמדומני מהקצת-פחות מושקעים (הכל יחסי!) שבסרטי מיאזאקי מבחינת האנימציה, אבל המטוסים כולם מושקעים, חלקם מומצאים וחלקם הם דגמים אמיתיים בהחלט, עד כדי הכנסת בדיחות ליודעי ח"ן. חלק שקופות יותר – מנוע שכתוב עליו "ג'יבלי" – וחלק באמת מתוחכמות. המטוס של פורקו רוסו מבוסס על ערבוב של כמה דגמים, אבל בעיקר סאבויה-מרקטי S.21, מטוס שכלל את כל התכונות שפורקו מייחס לו בסרט, אחת לאחת. ועוד יותר מזה: אחת הדמויות המשמעותיות בסרט היא טייס בשם קרטיס, שפורקו רוסו מזכיר שזכה שנתיים רצוף בגביע שניידר (תחרות לקביעת שיאי טיסה שיש בסרט מאורע שמאוד מזכיר אותה). אז במציאות לא היה טייס בשם קרטיס, אבל המטוס שלו בסרט הוא בלי שום ספק מטוס של חברת קרטיס שמטוסים מתוצרתה אכן זכו פעמיים ברצף בגביע שניידר. מי ישים לב לזה חוץ ממשוגעים לדבר? מיאזאקי, אני מניח.

כל זה חשוב, כי לא פשוט לעשות סרט על מכונות שעושות וורום ושהוא גם ייצא טוב (התביעה מציגה את 'ספיד רייסר'. התביעה סיימה טיעוניה). אבל מיאזאקי ממש, ממש אוהב מטוסים ישנים, וזה ניכר מכל פרט.

זה כמובן לבדו לא מספיק לסרט טוב, אבל לאהבה הגדולה שלו לנושא הסרט מצטרפת העובדה שיש בו אקשן כמעט בלתי-פוסק ועשוי היטב, שמלווה בחוסר-רצינות כמעט מוחלט (כמעט, כי יש כמה סצנות דרמטיות – אחת מאוד מרשימה, אבל החלק הדרמטי הוא החלק החלש בסרט) כדי שחלילה לא נתפתה לחשוב שמרכז הסרט הוא משהו אחר חוץ ממכונות מעופפות שעושות וורום וורום וורום וגם יורות אחת על השניה כי כל דבר נראה מגניב יותר אם יש לו מכונות יריה. למרבה המזל, חוסר הרצינות הזה גם מצחיק. למשל, אילולא העובדה שסצנת הפיראטים וכיתת-בית הספר שהזכרתי קודם מצחיקה מאוד, היה צריך להעביר את האידיוטומט למצב טורבו כדי להצליח לסדר את ההתנהגות של הכיתה המדוברת, או כדי להתעלם מזה ששיטות חילוץ החטופות של פורקו רוסו – תירה על המטוס שבו הן טסות, אבל בזהירות – היא טיפשית רק קצת פחות משיטות הקומנדו המצרי לחילוץ מטוסים חטופים. יש אפילו קטע אחד שבו התנהגות הפיראטים כל-כך טפשית, שאפילו פורקו בעצמו טורח להעיר עליה.

ואילולא היתה רוח הכיף שורה על הסרט כולו מקצה לקצה, ייתכן שהיה מפריע לי שהפאשיסטים נכנסים ויוצאים ואי אפשר להבין מה הפואנטה שלהם חוץ מאנשי-בולשת-רע, או שנושא השפל הכלכלי והשפעתו מוזכרים כמה פעמים אבל בעיקר כניימדרופינג ולא לאיזה צורך מועיל (כן, יש קו עלילה שמקודם על ידי זה, ועדיין שטחי מאוד). אבל כיוון שמדובר בסרט צבעוני, מהיר, מלא אקשן ומלא כיף הדברים האלה לא הפריעו לי יותר מדי. בסופו של דבר, הסרט הוא נוסטלגיה עליזה של מיאזאקי, ובזה הוא מצליח לגמרי: להחזיר אותנו לתקופה בה כולם העריצו את הטייסים, ההתקדמות הטכנולוגית נראתה בלתי-ניתנת לעצירה, העתיד נראה מזהיר, גברים היו גברים אמיתיים, נשים היו נשים אמיתיות, וחזירים מעופפים ומעשנים עם מכונות יריה ומשקפי שמש היו חזירים מעופפים ומעשנים אמיתיים עם מכונות יריה ומשקפי שמש.