קווין ספייסי הועף מ"כל הכסף שבעולם", וזה מטורף

בעקבות ההאשמות נגדו, קווין ספייסי פוטר מסרטו החדש, שזה טוב. אחרי שהסרט כבר היה מוכן לצאת לקולנוע, שזה-רגע, מה?

קווין ספייסי, למי שחי מתחת לכל האבנים בעולם לאחרונה, לא נמצא בתקופה טובה בחיים שלו. השחקן נמצא תחת מבול האשמות על הטרדות ותקיפות מיניות של ילדים צעירים ואנשים ממהרים לנתק איתו קשר. "בית הקלפים" למשל, שאחראית במידה מה לפופולריות החדשה של ספייסי, הודיעה בהתחלה שהעונה השישית תהיה האחרונה. ואז יום למחרת הודיעה שהיא עוצרת את ההפקה של אותה העונה. ואז הודיעה שהיא פיטרה את ספייסי מהסדרה, ועתידה לוט בערפל. האם יהרגו את דמותו? ילהקו אותה מחדש? (ישנה עצומה להחליף אותו בקווין ג'יימס, משום מה) נכון לעכשיו, עוד לא ברור.

עוד אדם שנמצא בתסבוכת הזאת הוא רידלי סקוט. רידלי סקוט ביים השנה את "כל הכסף שבעולם" (וגם את "הנוסע השמיני – קובננט", אבל זה לא רלוונטי לדיון), סרט על מקרה חטיפה של נכדו של מיליארדר בכיכובם של מארק וולברג ומישל וויליאמס, כאשר את תפקיד המיליארדר גילם קווין ספייסי. אפשר להתרשם מהסרט כאן:

אבל קווין ספייסי, כמו שאמרנו הוא לא סחורה כל כך לוהטת בימינו, ולכן מסרט שהיה עליו באזז שיוכל להביא מועמדות נוספת לאוסקר בשביל ספייסי הוא יצא באלגנטיות מפסטיבל שבו היה אמור לעשות את הקרנת הבכורה שלו. אבל במקום לגנוז את הסרט, רידלי סקוט החליט לעשות מעשה אמיץ ומטורף לחלוטין: לצלם מחדש את כל התפקיד של ספייסי מחדש, עם כריסטופר פלאמר במקום. מה שאומר שהטריילר שראיתם למעלה הוא מוצג היסטורי לסרט שלא קיים יותר.

זה משהו שלא קורה. שחקנים מועפים אולי בתחילת ההפקה, או באמצע ההפקה אבל להחליף שחקן אחרי שהסרט הסתיים עם חודש וחצי לתאריך ההפצה (אותו סקוט כרגע אומר שהוא מתכוון לשמור, ולא להזיז את הפצת הסרט למועד מאוחר יותר) בתפקיד לייב אקשן זה לא דבר שקורה. הרי זה לא להביא את פלאמר לסטודיו שידבב את החלק של ספייסי, זה להביא את כל השחקנים מחדש לסט , לצלם, לערוך את הכל מחדש ולקוות נורא ששום חלק מהתהליך הזה לא נדפק ואז צריך לעשות אותו עוד פעם. לפחות הפעם הם חסכו לעצמם את עלויות האיפור-איש-זקן הלא משהו ששמו לספייסי בטרילר הזה.

אבל למרות הטירוף, מדובר בניסוי מעניין וראוי. בהנחה שאנחנו מקבלים שסקוט והצוות שלו לא ידעו על ההאשמות על ספייסי (שזה לאו דווקא נכון, אבל אפשר לשפוט אותם לכף זכות), חבל לקבור סרט, ובטח כזה שהוא כנראה טוב אם נלחמים עליו כל כך, רק בגלל השתתפות של שחקן אחד. זה גם הופך את הסרט למעניין בפני עצמו – האם השינויים יורגשו? האם אפשר לשנות בצורה דרסטית כל כך סרט מהקצה אל הקצה בזמן קצר כל כך?

ובעיקר, טוב מאוד שהוליווד מבהירה שאין לה מקום למטרידנים, גם אם זה עולה לה עוד כסף ומסכן את המעמד שלה. אנחנו מן הסתם לא נלך ונצלם מחדש את "אמריקן ביוטי", אבל ההחלטה לא לתת לספייסי עוד חשיפה בדמות סרט חדש היא החלטה שמכאיבה מאוד לשחקן. ולנוכח ההאשמות כנגדו – טוב שכך.