ביקורת: פלונטר

חושבים שלנסיכות דיסני אחרות יש בעיות? לפחות הן לא צריכות לסרק 20 מטר של שיער כל בוקר.
שם רשמי
פלונטר
שם לועזי
Tangled

שאלה: כמה יוצא לכם לשים לב לתאורה בסרטים? אני אישית לא מייחס לזה חשיבות לרוב. זאת אומרת, ברור לי שבכל סרט יש תאורנים שעובדים קשה כדי להאיר כל סצינה ואני חלילה לא מזלזל בעבודה שלהם. אבל בזמן הצפייה בסרט עצמו אני לא חושב על זה, כמו שאני לא חושב בכל רגע על האיש שעומד מחוץ לפריים ומחזיק את הבום. אבל יש סרטים שהעבודה על התאורה שלהם כה מושקעת ובולטת שחייבים להזכיר את זה. כמו "בלייד ראנר". או, סתם דוגמה אקראית, "פלונטר".

"פלונטר" הוא סרט האנימציה ה-50 שיצא מאולפני דיסני, אבן דרך מכובדת ביותר. הסיפור הוא עיבוד חופשי לאגדה על רפונזל של האחים גרים, אבל בניגוד ל"שלגיה" או "סינדרלה", לא הייתם מנחשים את זה מהשם. הסרט נקרא במקור "רפונזל" (ולפני זה "Unbraided", או "פזור" בתרגום חופשי) אבל אז "הנסיכה והצפרדע" לא הצליח בקופות כמו שקיוו בדיסני. הם עשו חישוב מסלול מחדש מבחינת שיווק וניסו להראות שזה לא עוד "סרט נסיכות", במטרה למשוך את כל סוגי הקהל. שם הסרט הפך ל"פלונטר" והטריילר התמקד בעיקר בסצינות האקשן עם פלין, הדמות הגברית הראשית. הסרט הצליח בקופות הרבה יותר מ"הנסיכה והצפרדע", אך האם זאת בהכרח הסיבה? כנראה שלעולם לא נדע.

למרות שהאנימציה התקדמה מאז 2010, "פלונטר" הוא עדיין סרט כל-כך, כל-כך יפה. הרבה מכך בזכות עבודת התאורה, שכנראה הייתה לא פשוטה כי הדמויות עוברות במגדלים גבוהים, שדות גדולים, מסבאות אפלוליות וארמונות נוצצים. אה, וגם כי לדמות הראשית יש שיער באורך עשרים מטר. בסרט הזה, דבר שנשמע פשוט כמו השתקפות של שמש בשיער היה כה מורכב שהאנימטורים היו צריכים ליצור תכנות מחשב שלמות מאפס כדי להשיג את האפקט הרצוי. וזה לחלוטין היה שווה את זה: לא משנה איפה רפונזל נמצאת, הדרך שבה השיער שלה מואר נראית מדהימה וטבעית לחלוטין.

כמובן שהתאורה היא לא הנקודה החיובית היחידה. זהו סרט הנסיכות הראשון של דיסני שנעשה באנימציה ממוחשבת, וזה בהחלט תורם לו. להורים של רפונזל אין שורות דיאלוג בסרט, אבל הפנים שלהם מונפשות בדיוק ובפירוט רב, כך שאפשר להבין בדיוק איך הם מרגישים גם בלי דיבורים. החיות בסרט – פסקל הזיקית ומקסמיליאן הסוס – גונובות כמה וכמה סצינות, כשהאחרון כנראה היה סוס האנימציה עם הכי הרבה אישיות עד שהגיע בוג'ק הורסמן. נראה לי שהם היו מסתדרים לא רע.

עם כמה שכואב לי לכתוב את זה, הבעיה העיקרית שלי עם הסרט היא השירים שלו. שלא תהיה טעות, אני בהחלט אוהב אותם בתור שירים – "When Will My Life Begin" מתנגן אצלי בלופים מאז שצפיתי בסרט שוב בשביל הביקורת. אבל הם לא הרגישו לי טבעיים לסרט, אלא כאילו הוכנסו אליו כלאחר יד. הם גם לא מאוד קליטים, בניגוד להרבה שירי דיסני אחרים. קיבלתי תחושה שדיסני לא היו מאוד החלטיים אם הם רוצים שזה יהיה סרט מוזיקלי או לא, אז התוצר הסופי הוא מין פשרה היברידית מוזרה. שזה קצת מבאס, כי דן פוגלמן ("החיים האלה", "החיים עצמם") הוא גם היוצר של "גלבאנט", הסדרה הכי טובה שכנראה לא ראיתם – שכוללת הרבה שירים מעולים.

ובכל זאת, "פלונטר" הוא סרט נפלא. אפילו אגיד שהוא כנראה סרט האנימציה האהוב עלי של דיסני בעשור הנוכחי. הוא צבעוני ויפהפה, עבודת הדיבוב מעולה, החיות משעשעות והנבלית כאן משתמשת בשיטות קצת שונות ויותר פאסיב-אגרסיביות משאר האמהות החורגות של דיסני. אחרי שבעשור הקודם סרטי האנימציה של דיסני היו בינוניים למדי (פרט ל"קיסר נפל על הראש" הנהדר), "פלונטר" פתח את העשור הנוכחי עם חדשנות, סטייל והרבה, הרבה שיער.