ביקורת: ונום

ונום-מן, ונום-מן, עושה מה שסימביוט עושה. אוכל אנשים? בוודאי. מציק לטום הארדי עד בלי די. היזהרו - אין בסרט את ספיידרמן.
שם רשמי
ונום
שם לועזי
Venom
סרט מס' 1 בסדרת ונום

כמות ההנאה שתפיקו מ"ונום" תלויה בצורה ישירה למספר גורמים:

  • כמה אתם מאמינים שהטיפשות של הסרט היא לא פספוס מביך של היוצרים, אלא משהו מכוון – וגם כמה אתם אוהבים סרטים טיפשיים במהותם.
  • כמה אתם נהנים מקומדיות של צמד אנשים שונים אחד מהשני שכל הזמן מתקוטטים, וספציפית כמה אתם נהנים מקומדיות כאלה כאשר אחד מהצמד הוא חייזר שרוצה לאכול אנשים כל היום.
  • כמה אתם מוכנים להסתפק בכך שאין בסרט הזה אפילו טיפת דם אחת, והאם הניסיון להפוך אותו לסרט מותאם לילדים למרות תכנים אלימים במובהק לא מציק לכם.
  • כמה אתם מוכנים לסלוח לסרט על כך שאין לו שום קשר לספיידרמן או בכלליות לסטנדרטים ולנורמות שסרטי גיבורי על הציבו לעצמם בשנים האחרונות.

כי בהחלט אפשר ליהנות מ"ונום" – פשוט אי אפשר להגיד בצורה רצינית שהוא סרט טוב. יהיה יותר נכון להגיד שהדבר הכי טוב שקשור לספיידרמן בהקרנה של הסרט הייתה הטריילר של "ספיידרמן: לתוך ממד העכביש", שהוא גרסה משונמכת של "משודרג" או שוואו, חשבנו פעם שייצא מרובן פליישר משהו? כי לא נראה שזה הולך לקרות.

"ונום" מספר על אדי ברוק, כתב מחתרתי חושף שחיתויות שלאחר שחברתו נפרדה ממנו בצדק לחלוטין (אבל, ממש לחלוטין) מסתובב ברחמים עצמיים בדירה העצומה שלו (האם הוליווד מודעת איך נראות דירות של אנשים עניים?) וברחובות ועושה כלום ואפס. בינתיים, אילון מאסק, כלומר, ריז אחמד, כלומר אה.. פאק, שכחתי את השם שלו. בכל מקרה, הנבל של הסרט מוצא בחלל כל מיני דגימות מוזרות של חייזרים ומתחיל כל מיני ניסויים שכוללים הפגשה של בני אדם עם אותם חייזרים כדי לעשות… משהו. במקום ללכת בצורה הגיונית ובטיחותית בנוגע לכל זה, הוא פשוט דוחף בני אדם ליד החייזרים שבמפתיע, הורגים את הבן אדם. לאחר שהוא הורג מלא אנשים, אחת העובדות שלו מתקשרת לאדי ברוק ואומרת "וואי תקשיב לא טוב אצלנו, אולי תבוא לעשות לגבי זה משהו?" והוא אומר לה " זה היה אדי אחר, אני כבר לא עושה את זה!!" אבל אז הוא נמצא מתחת לדירה של האקסית שלו והיא כזה "כן אני עדיין ממש שמחה שנפרדתי ממך, הנה החבר החדש שלי, הוא לא גרם לפיטורים שלי על ידי כך שהוא חודר לפרטיות שלי" אז הוא אומר לעצמו " טוב חברה שלי לא תחזור אלי אז יאללה למה לא!" והולך עם העובדת הזאת לבניין שבו היא עובדת ושבו יש מחסור חמור במצלמות אבטחה ואז בצירוף מקרים מצער מועבר אליו משהו מוזר ולפתע הוא מתחיל להתנהג מוזר אז הוא הולך לחברה שלו ואם הפסקה הזאת נשמעה לכם ארוכה בצורה לא פרופרצינאלית ויאללה מתי מגיע הונום הזה שעל שמו הסרט, תחשבו איך זה לראות את זה בזמן אמת, וזה אחרי שקיצצתי כמה מהדברים.

בכל מקרה, אחרי שמועבר לו משהו מוזר ואחרי עוד איזה איזה עשר דקות שבהן טום הארדי (אה כן, שכחתי להגיד: טום הארדי בסרט הזה. הוא לא משחק מאוד טוב) מסתובב ועוד שטויות, סוף סוף מגיע ונום לסרט וברצינות, מהרגע שזה קורה, הרבה מהתלונות על הסרט נשכחות כי ונום פשוט נהדר. מטומטם, לא סביר, לא הגיוני, עם מוטיבציה קלושה ופולט משפטים מגוחכים לחלוטין אבל פשוט כיפי בטירוף. הניסיון של הצמד אדי וונום להסתדר ומערכת היחסים שמתגלה ביניהם היא מצחיקה, מגניבה ומשעשעת אולי דווקא בגלל שהיא כל כך טיפשית: הרבה פעמים אדי וונום מתנהגים לא כאילו הם חייזר שמנסה להרוס את האנושות וכתב עיתונות שנתקעו יחדיו אלא זוג אוהבים במריבה וזה בכלל לא הגיוני אבל זה ממש מהנה.

הדיאלוגים של ונום ואדי ברוק ומערכת היחסים שלהם היא הדבר היחיד שעובד בסרט בצורה נפלאה, כיפית ומצחיקה ואם הסרט היה משכיל למקד את הסרט יותר בהם, ככל הנראה הסרט היה מתקבל בצורה יותר טובה – כי אף אחד מהשחקנים המוכשרים והמבוזבזים בסרט (מישל וויליאמס, שלום, למה לעזאזל את ב"ונום", את שחקנית רצינית, ביי) או מתפניות העלילה לא מצליחים לעניין. להציל את העולם מחייזרים וממיליארדרים מניאקים? להציל את מערכת היחסים שלך? למי אכפת, בוא נעשה שטויות עם ונום בזמן שהוא הורס דברים.

ובאמת כיף עם ונום. למרות הסרט שמסביבו, ונום הוא דמות כיפית, וזה כנראה בגלל שונום עצמו מחפש לעשות רק מה שמצחיק אותו. הוא לא גיבור וגם נבל אין לו כוח להיות, אז הוא בעיקר מחפש דרך לסתום את החור בבטן שלו תוך כדי עשייה של כמה שיותר צחוקים בדרך.

השאלה היא, כמו שאמרתי, כמה הסרט מודע לכך שהוא בסך הכל סרט טיפשי על חייזר מצחיקול: האם זה שאף דמות לא עושה החלטה חכמה בכל הסרט זה חלק מהקסם המכוון שלו או שדווקא היה ניסיון אמיתי ליצור עלילה מעניינת שנכשל לחלוטין? האם האפקטים הגרועים נראים כמו סדרה מצוירת בכוונה כדי לעזור לאווירה השטותית של הסרט, או שהם סתם פשוט אפקטים גרועים? אני אישית חושב שהסרט התכוון לטון הטיפשי שלו, ושגם אם לא בהחלט אפשר ליהנות מהסרט אם באים בגישה כזאת שאומרת, למשל, שכאשר ונום נכנס לתוך כלב זה לא מגוחך כי מה לאלף אלפי עזאזל אלא מבאס כי לא יצא לנו לראות יותר מהונום-כלב.

מצד שני, אנשים שיטענו שסתם מדובר בסרט מחורבן יוכלו להיות מגובים בטענה שיש כמה חסרונות שלא משנה באיזה גישה תבואו תרגישו כיצד הם פוגמים בסרט: למשל, העריכה. חוץ מההתחלה הנמרחת, גם הסיום שלו נמשך חמש דקות יותר מדי, וכולל בתוכו סצנה שתכלס הייתה צריכה להיות באמצע הסרט ולא בסופו. ומכיוון שגם משחק טוב אין פה מאף אחד מהשחקנים (המאוד מוכשרים) שאספו לסרט, אפשרי בהחלט שאני שופט את הסרט לכף זכות בנושא הזה.

כסרט מטומטם בצורה יוצאת דופן להעביר איתו את הזמן, "ונום" הוא אחלה. עוזרת העובדה שבניגוד לרוב סרטי גיבורי העל של התקופה האחרונה הוא ממש קצר, ממעט לקחת את עצמו ברצינות ולא מתיימר להיות יותר ממה שהוא. אבל אין סיכוי שהוא סרט טוב.


תשובות לשאלות נפוצות: ממש אין מה לראות את הסרט בתלת מימד או באיימקס. יש שתי סצנות לאחר הכתוביות: אחת סבירה והשנייה לא קשורה ל"ונום" בשום צורה. כמו כן, הכתוביות ארוכות בצורה מפתיעה.