טריילר ראשון: Vice

הטריילר הראשון ל"Vice" מראה את דיק צ'ייני ככריסטיאן בייל.

את "מכונת הכסף" אהבתי מאוד לא רק כי הוא היה סרט מבדר בטירוף, משוחק לעילא ועם אחד הפסקולים הטובים של השנים האחרונות – אלא גם כי הוא גם היה סרט שבחן בעין כמעט אנתרופולוגית את העשור הראשון של שנות ה-2000, באופן שגורם לי לחזות שהוא בטח יוקרן בעתיד כדי ללמד את התלמידים שכבר רגילים להגיע לבית ספר במכוניות מעופפות על תקופתנו אנו.

נראה שהבמאי-תסריטאי של הסרט ההוא, אדם מק'קיי (שלפני זה, להזכירכם, היה ידוע כבמאי של קומדיות ויל פארל טיפשיות כמו "והרי החדשות"), גם הוא מאוד התלהב מהצד הזה ביצירה שלו, כי עושה רושם שסרטו החדש ממשיך באותו קו של תיאור האירועים החשובים של העשור ההוא, אבל הפעם מבחינה פוליטית במקום מהבחינה הכלכלית.

וכך אנחנו מקבלים בדצמבר הקרוב את "Vice" (שבעבר נקרא "Backseat"), סרט ביוגרפי על אחת מהדמויות הפוליטיות שעיצבה במו ידה את התקופה – דיק צ'ייני, סגנו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש. צ'ייני נודע בכך שהחזיק בהרבה יותר כוח וסמכויות מאשר מה שמקובל אצל סגני הנשיא, מה שאפשר לו להיות אחד מהאדריכלים העיקריים של המלחמות בעיראק ואפגניסטן, ושל עוד הרבה פעולות של הממשל האמריקאי במישורים רבים באותו עשור. לפי הטריילר, אותה צבירת כוח לא שגרתית מהווה את עיקרו של הסרט.

שני דברים נוספים שאפשר ללמוד מהטריילר הם ש:

א. ככל הנראה, הוא ישמור על האופי המסוגנן והקצבי של סרטו הקודם של מק'קיי (אם כי אני מנחש שבניגוד אליו הוא לא יכיל כמות גדולה של מטאל בפסקול).

ו-ב. הקאסט נראה ממש טוב, בדגש על המילה "נראה". זה הרי לא מפתיע שכריסטיאן בייל (צ'ייני), איימי אדמס (אשתו לין), סטיב קארל (שר ההגנה דונלד ראמספלד) וזוכה האוסקר הטרי סאם רוקוול (הנשיא בוש) הם מהשחקנים הטובים שיש להוליווד להציע היום. מה שמדהים בעיניי זה עד כמה חלקם נעלמים פיזית בדמויות האלה: סאם רוקוול שגם ככה היה נראה כמו בוש מאז ומתמיד אבל פה מגיע לדרגת דמוי-שיבוט, סטיב קארל גם נראה אמין כשר ההגנה ובייל… כלומר, בייל מאז ומתמיד היה ידוע כזיקית שמשנה את מראהו לחלוטין מתפקיד לתפקיד, אבל המראה שלו כצ'ייני בן ה-70 גורם לצ'רצ'יל של גארי אולדמן להיראות הרבה פחות מרשים בדיעבד, וכמוביל במירוץ האוסקר בקטגורית האיפור.

הטריילר הזה מגיע בתזמון די טוב מבחינת הסרט, שמצד אחד נחשב כמועמד מבטיח לאוסקר עוד כשנודע על קיומו לפני שנה, אבל נעדר באופן תמוה מעונת הפסטיבלים ברמה שגרמה ללא מעט חזאים מדופלמים לשכוח מקיומו. הטריילר הזה לא רק מזכיר שהסרט באבוה-בוה קיים, אלא גם מראה שאם הסרט יהיה טוב כמוהו, אין סיבה שלא נשמע עליו הרבה בעונת הפרסים הקרובה, בטח ובטח בתחומי המשחק. כי, רבאק, לא הגיע הזמן שאיימי אדמס תיקח פסלון הביתה, בניסיון השישי (!) שלה?