פרסי סופ"ש: התחלה, הרשת והדרקון

"התחלה" ו"הרשת החברתית" זכו בפרסי התסריטאים; "הדרקון הראשון שלי" - בפרס האנימציה. מה זה אומר על הסיכויים לאוסקר?

עוד סופ"ש של טרום-אוסקר עבר, וזה אומר שעוד קבוצה של איגודים מקצועיים חילקו את הפרסים שלהם.

אחרי השחקנים, הבמאים והמפיקים, השבוע חולקו פרסי ה-WGA, גילדת התסריטאים. בפרס התסריט המעובד הטוב ביותר זכה ארון סורקין על "הרשת החברתית" – זכיה צפויה וראויה שתחזור על עצמה גם באוסקר מן הסתם. קצת פחות צפוי: בפרס התסריט המקורי הטוב ביותר זכה כריסטופר נולאן על "התחלה".

כבוד וייקר לנולאן, אבל מה זה אומר מבחינת האוסקר? התחרות העיקרית של "התחלה" באוסקר היא "נאום המלך", שזכה עד עכשיו בכל פרסי האיגודים המשמעותיים. רק שב-WGA הוא אפילו לא היה מועמד. לפרסי ה-WGA יכולים להיות מועמדים רק תסריטים שנכתבו ונרכשו בהשגחת הארגון, ו"נאום המלך" הוא לא כזה. הזכיה של "התחלה" מסמנת אותו בתור המועמד המועדף לזכות במקרה ש"נאום המלך" לא ינצח, אבל להמר נגד "נאום המלך" בכל קטגוריה נראה פחות ופחות כדאי.

בטקס ה-WGA ניתנו גם פרסים להפקות טלויזיה, ובהם זכו בין השאר "משפחה מודרנית", "אימפרית הפשע" ו"מאד מן".

רשימת המועמדים והזוכים המלאה.


בינתיים, ככל הנראה לא רחוק משם, חולקו גם פרסי ה"אני" (יש לבטא כמו יתומה ג'ינג'ית מעצבנת), הפרסים של איגוד האנימציה ASIFA. הזוכה בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר, כמו גם בכל קטגוריה אפשרית אחרת, היה "הדרקון הראשון שלי". זה נשמע כמו הפתעה ענקית, כי הרי "צעצוע של סיפור 3" היה סרט האנימציה הגדול של השנה מכל בחינה אפשרית – אבל זה לא. זה רק אומר שפרסי האני הושמדו על ידי פוליטיקה והם עכשיו חסרי כל משמעות.

בעבר פרסי האנני היו בעלי משמעות, וחזו כמעט במדויק את הזוכה בפרס האוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר. אבל היה ברור שמשהו מסריח פה כבר לפני שנתיים, כש"קונג פו פנדה" זכה בכל פרס אפשרי ו-"וול-E" לא זכה בכלום. הסיבה, מתברר, היתה שחברות ב-ASIFA אפשר פשוט לקנות בכסף, דבר שדרימוורקס עושה עבור כל אחד מהעובדים בחברה, בעוד דיסני/פיקסאר לא. כל עוד זה המצב, צפוי שהזוכים יהיו תמיד הסרטים של דרימווורקס. בדיסני התעצבנו והכריזו השנה שהם מחרימים את הפרסים, ולא השתתפו בתהליך ההצבעה בשום צורה. זה הפך את הפרס באופן כמעט רשמי ל"הסרט הטוב ביותר של דרימוורקס": בכל הקטגוריות המתייחסות לסרטי קולנוע זכה "הדרקון הראשון שלי", ובכל קטגוריות הפקת הטלויזיה – "Kung Fu Panda Holidy". הסרט הקצר "יום ולילה" של פיקסאר זכה למרות הכל בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר, משום שלדרימוורקס לא היה נציג בקטגוריה הזאת. המשמעות האוסקרית של כל העניין היא אפס, "צעצוע של סיפור 3" עדיין הולך לקחת את פרס האנימציה בלי להזיע.

רשימת המועמדים והזוכים המלאה


עוד טקס שנערך בסופ"ש הוא פרסי גילדת המעצבים האמנותיים (ארט-דיירקטורים). חלוקת הקטגוריות בפרסים האלה מאוד הגיונית, אבל לא מאפשרת לקרוא בהם הרבה לקראת האוסקר: בפרס העיצוב הטוב ביותר לסרט תקופתי זכה "נאום המלך", לסרט פנטזיה – "התחלה", ולסרט עכשווי – "ברבור שחור"

. רשימת הזוכים המלאה.