ביקורת מתגלגלת: צהובות, עונה שנייה

עונה הזייה.

עוד ביקורת מתגלגלת, אתם מכירים את העניין. שימו לב שיהיו כאן ספוילרים לכל העונה הראשונה, שיהיו ספוילרים לפרקים, ובנוסף יש לוודא (למי שכותב תגובות) סימון ספוילרים לפרקים ספציפיים. לצורך העניין, ספוילר הוא כל פרט עלילה משמעותי, כולל הופעות של שחקנים מסוימים. ועכשיו, מתן.


פרק 1 | חברים, רומאים, בני ארצם

את העונה הראשונה של "צהובות" התחלתי ברגשות מעורבים של סקרנות וחשש. לסדרת המסתורין של "שואוטיים" בהחלט יש את היתרונות שלה – בראשם קאסט נהדר ופסקול מעולה – אבל דאגתי שאולי היא תנטה יותר מדי לכיוון של "אבודים" (סדרה שנטשתי אחרי כמה פרקים בודדים)  ותדע רק לשאול שאלות ולאלתר תשובות על הדרך. אבל בהתחשב בכך שהסדרה כבר חודשה לעונה שלישית והיוצרים אמרו שיש להם תוכנית מוגדרת של חמש עונות, החלטתי לשים בהם את מבטחי. העונה הראשונה לא הייתה מושלמת אבל בהחלט מבדרת, ורק הצטערתי שהשלמתי אותה באיחור כי היא מסוג הסדרות שכיף לקשקש עליהן ולהעלות תאוריות מגוחכות. אז כדי לעשות את זה ולנסות להגדיל קצת את קהל הצופים שלה, החלטתי שמגיעה לה ביקורת מתגלגלת משלה.

אם משום מה אתם מצטרפים אלינו בלי לצפות בעונה הראשונה, הנה תקציר מאוד כללי: בשנת 1996, קבוצת כדורגל נשים של בית ספר תיכון בניו ג'רזי עולה על מטוס בדרך למשחקי האליפות הארצית. המטוס מתרסק באמצע יער מרוחק, וציר זמן אחד עוקב אחר השורדות המנסות להגן על עצמן מפני איתני הטבע, תרחישים מוזרים בעלי ניחוח על טבעי ולפעמים גם אחת מפני השנייה (לפי הסדרה, הן חולצו משם כשנה וחצי אחרי ההתרסקות). ציר הזמן השני מתרחש בהווה ועוקב אחר הגרסאות הבוגרות יותר של כמה מהשורדות, שלכל אחת יש את הבעיות שלה (אה כן, וגם פוסט-טראומה). למי שמחפש השלמה עמוקה יותר, הנה סרטון ריקאפ.

נתחיל עם העבר. בסוף העונה הקודמת, לוטי הקריבה לב של דוב שהרגה במזבח מוזר, כשוואן ומיסטי הצטרפו אליה. חאבי, אחיו הקטן של טראוויס, נעלם מאז הלילה שבו רוב הבנות התמסטלו מפטריות (לא בכוונה). שונה רבה עם ג'קי, ובלילה ראתה בחלומה דמות של גבר מסתורי. ג'קי החליטה לישון מחוץ לבקתה, מה שהתגלה כהחלטה לא מאוד חכמה אחרי שהחורף הגיע ליטרלי בן לילה ולמחרת שונה מצאה את הגופה הקפואה שלה בחוץ.
כשהעונה החדשה מתחילה, עברו חודשיים מאז האירועים האלו. נראה ששונה וג'קי הפסיקו לריב והן שוב מדברות, וכן, זה בהחלט הגיוני כשהאחרונה מתה והראשונה מדמיינת אותה. הסדרה מלאה בהומור השחור, והעריכה המתחלפת בסצנה בין הגרסה המדומיינת והחיה של ג'קי לגרסה הקפואה והמתה שלה בהחלט הייתה משעשעת באופן מורבידי. אם "איש האולר" לימד אותי משהו, שונה יכולה להשתמש בגופה של ג'קי בשלל דרכים יצירתיות (בבקשה אל תוציאו את זה מהקשר).

בנוסף, נטלי וטראוויס עדיין מחפשים את חאבי, אבל נראה שכולם כבר איבדו תקווה למצוא אותו בחיים. טאיסה ממשיכה להתנהג מוזר מתוך שינה, אבל ואן מבטיחה לה שהיא שם בשבילה והן מצהירות על אהבתן אחת לשנייה עם קצת עזרה מדם (מי אמר שהאהבה מתה?). יש גם כמה שורדות ישנות-חדשות שהיו דמויות רקע בעונה הקודמת וכעת מקבלות את הזרקור. אחת מהן היא קריסטל, שמאוד בקטע של תאטרון ושירה, ונראה שהיא ומיסטי בדרך להפוך לחברות. האם יש בי חלק קטנטן שמעז לקוות לפרק מוזיקלי? בהתחשב בפסקול הנפלא ובסרטון הזה של הקאסט, זה בהחלט משהו שהייתי שמח לראות. ובואו נודה, זה לא יהיה הדבר הכי מוזר שיקרה בסדרה הזאת. שונה שומרת לאורך הפרק על אחת האזניים של ג'קי שהתנתקה מהגופה שלה, ובסוף הפרק היא מחליטה לבדוק מה הטעם של אוזן קפואה. ידענו כבר מהפיילוט שהאלמנט הקניבלי יגיע מתישהו, ונראה שכאן הכול מתחיל.

בינתיים, בהווה! מיסטי מנסה להכין את שונה למקרה שהמשטרה תחקור אותה לגבי ההיעלמות של אדם, שאותו היא רצחה בעונה הקודמת כי חשבה שהוא זה שניסה לסחוט את השורדות (לפחות מהבחינה הזאת הוא היה חף מפשע והסוחט האמיתי התגלה כג'ף, בעלה של שונה). שונה מבטיחה למיסטי שהיא השמידה את כל הראיות, אבל נראה שהיא שיקרה: עדיין יש לה כמה מהחפצים של אדם וגם את היומנים שכתבה על התקופה ביער, שגם אותם היא אמרה למיסטי שהשמידה. שונה וג'ף נוסעים לסטודיו של אדם ומגלים שהוא בהחלט חשב על שונה לא מעט. הם משחיתים את הציורים ומשתמשים במנגל שלהם כדי לשרוף את הראיות ששונה שמרה. הבת שלהם, קאלי, הייתה מוטרדת למדי מכל הסיפור עם אדם בעונה הקודמת ועכשיו מצאה חתיכה מהרישיון שלו שלא נשרפה. האם היא תנסה לחקור מי הוא היה? תסגיר את ההורים שלה? נחכה ונראה.

בעונה הקודמת סימון, אשתה של טאיסה, מצאה בבית שלהן מזבח שעליו צעצוע מושחת של הבן שלהם, סאמי, וגם הראש והלב של הכלב המשפחתי, ביסקיט. מכיוון שהאישיות ה"רעה" של טאיסה כנראה אחראית לכך, לה אין מושג מזה והיא הולכת לאמץ כלב חדש, סטיב שמו, כנראה במחשבה שביסקיט ברח או משהו. היא מגיעה לאסוף את סאמי מבית הספר ולהראות לו את החבר החדש במשפחה, אבל סימון ממהרת להרחיק את סאמי מטאיסה ואומרת לה להשיג עזרה ועל הדרך גם מאיימת עליה שאם לא תפרוש ממשרת הסנאטורית של ניו ג'רזי – שבה זכתה בסוף העונה שעברה – היא תספר לתקשורת מה שהיא יודעת.

מיסטי מנסה לברר מה קרה לנטלי, ומבינה שהיא כנראה נחטפה מהמלונית שבה שהתה ושאולי יש רמזים במצלמת האבטחה. נטלי מתעוררת בבקתה מסתורית, שממנה היא מצליחה לברוח אחרי שהיא תוקפת בחורה שמביאה לה אוכל. היא מגלה שהיא בשטח של מה שנראה כמו כת פגאנית מוזרה – עם מסכות של חיות והכול – שבראשה עומדת… טאם טאם טאםםםם…. לוטי! כן, יש לנו שחקנית חדשה בהווה : סימון קאסל ("אובי וואן קנובי") מצטרפת לעונה בתפקיד לוטי המבוגרת.

זה לא היה פרק מדהים, אבל אני גם לא חושב שהוא כיוון לזה, אלא יותר ל"פרק פתיחת עונה". כלומר, המטרה כנראה הייתה להראות לנו איפה השחקנים הישנים והחדשים ניצבים כרגע על הלוח כדי להכין את הקרקע לשלל הדברים המוזרים שכנראה יגיעו בתשעת הפרקים הבאים.

הערות ותהיות

– הפרק הזה מעלה לא מעט שאלות ספציפית לגבי לוטי. ג'קי התחילה את העונה הקודמת בתור מנהיגת הקבוצה, אבל המעמד שלה הלך והידרדר עם הזמן עד מותה. האם עכשיו לוטי תמלא את החלל שג'קי השאירה? לפי איך שהיא מדברת כמבוגרת, בהחלט נראה שיש לה ניסיון בלהשפיע על קבוצות של אנשים. ומה באמת הקטע עם הכת הזאת? והאם לוטי אכן קשורה למוות של טראוויס? ומה זה בדיוק ה"כוח" החדש שלה עם לגעת באנשים?

– בין העבר להווה, קיבלנו לראשונה הצצה קצרה – שהתמקדה בעיקר בלוטי – אל היום שבו הבנות חזרו הביתה אחרי שחולצו מהיער. האם נקבל בהמשך עוד כאלו על ההסתגלות שלהן חזרה לחברה מתורבתת?

– אם נגלה ששונה המשיכה לנשנש את שאר הגופה של ג'קי, האם זה הופך את זה ליותר טרגי או יותר מצחיק שהיא וג'ף נפגשים לארוחה אצל ההורים של ג'קי כל שנה ביום ההולדת שלה?

– אפרופו, שם הפרק הוא חלק ממשפט מהמחזה "יוליוס קיסר" של שייקספיר. המשפט המקורי המלא הוא "Friends, Romans, countrymen, lend me your ears". משעשע עם ההקשר, אבל רק אומר ש"רובין הוד: גברים בטייטס" עשה את זה קודם.

– אז איפה חאבי? אם ג'קי לא שרדה לילה אחד של חורף, הסיכויים באמת לא לטובתו אם לא מצאו אותו במשך חודשיים. האם גם הוא הפך לקרחון או ששרד איכשהו?

– ידוע שאלייז'ה ווד מצטרף לעונה הזאת. הוא לא הופיע עדיין, אבל אם הייתי צריך להמר, הייתי אומר שהוא זה שכתב את ההודעה שמיסטי קראה על ההיעלמות של אדם בפורום של הבלשים האזרחיים. האם הוא קשור לאדם איכשהו? והאם הוא יבקש ממיסטי עזרה לחקור פשע שהיא עזרה לבצע?

– מה קרה לחוקרת שטאיסה שכרה ומיסטי החזיקה כבת ערובה בסוף העונה הקודמת? ראינו שמיסטי הזריקה לה משהו לסיגריה, אבל האם היא מתה או רק איבדה הכרה?

– בהתחשב בגורל של ביסקיט, במקום סטיב הייתי ישן עם עין אחת פקוחה.


פרק 2 | תסביך אכיל

בעבר – שונה עדיין הוזה את ג'קי, מקשקשת איתה על ימי התיכון וגם מאפרת אותה ומסדרת לה את השיער. אם זה היה זמין בבקתה, היא בטח גם הייתה עושה איתה מסיבת תה. אבל כנראה שרק לשונה נראה הגיוני לאפר גופה, כי כשטאיסה מגלה על כך, היא מציעה לשרוף את הגופה של ג'קי ולהיפטר ממנה. ואכן הנערות מקיימות לוויה לג'קי ושורפות את גופתה. רק שבאמצע הלילה משב רוח מפיל שלג על הגופה בזמן שהיא נשרפת, שהופך אותה לפריכה בדיוק במידה טובה לאכילה. אבל האם זה באמת היה רק "משב רוח"? כי זה קצת הרגיש כמו ה"רוח" מסרטי "יעד סופי", רק שבמקום להרוג אנשים היא מסדרת להם גופות במידת עשייה קראנצ'י.

הסצינה האחרונה מציגה את אכילת הגופה של ג'קי כמו סעודה יוונית, ואני לא בטוח אם זה נועד לגרום למעשה להיראות פחות גרפי או יותר. אולי שניהם. מה שבטוח, ג'קי לא תהיה האחרונה שתיאכל עד שהן יינצלו. המאמן סקוט כבר חושש לחייו, ככל הנראה בצדק.

ואם הזכרנו את טאיסה, היא עדיין מהלכת בלילות בלי להיות מודעת לכך. הפעם נחשף שבזמן ההליכות האלו היא הוזה מה שנראה כמו גרסת האימו של סלנדרמן. חוץ מזה, נראה שחלק מהנערות אכן נושאות עיניים ללוטי בתור מנהיגה, ואני חוזה שבדומה למה שקורה בתכנית הריאליטי המפורסמת, בקרוב השורדות שלנו יתפצלו לשני מחנות שונים.

בינתיים יש כבר פיצול אחד שקורה בגלל לוטי – נטלי וטראוויס נפרדים, גם באופן מילולי כשהם יוצאים לחפש אוכל אבל גם מבחינה רגשית. טראוויס בבירור רוצה להאמין שחאבי עדיין חי, ולוטי מספקת לו את התקווה הזאת. לעומת זאת, נאט רואה את הסכנה שבכך (וגם קצת מקנאה ביחס שלוטי מקבלת מטראוויס) אז היא עושה מעשה וגורמת לטראוויס להאמין שחאבי אכן מת. בסוף נראה שהשניים משלימים, בדרכם האינטימית, אבל מסתבר שטראוויס עדיין לא הוציא את לוטי מהראש. או שהיא עדיין לא יצאה משם.

בהווה – לוטי אומרת לנאט שהיא לא מנהיגה של כת ושלקבור אנשים בחיים זה פשוט סוג של טיפול, מה שכנראה אמר כל מנהיג כת אי פעם. היא מספרת לנאט שהיא ראתה את טראוויס בלילה שבו הוא מת – ואנחנו רואים אותו בפעם הראשונה כאדם מבוגר עם דופק – ושהוא רצה להתקרב למוות כדי "להתעמת עם האפלה". כמו נאט, גם אני חושד שהסיפור של לוטי לא 100% אמיתי. הדרך הכי קלה של טראוויס להתקרב למוות הייתה לתלות את עצמו בעזרת מנוף באמצע שום-מקום? אנחנו גם מקבלים הופעה מפתיעה של לורה לי, ונראה שלוטי עדיין במצב לא אידיאלי.

קווין מגיע לחקור את שונה לגבי ההיעלמות של אדם, אבל קאלי מגיעה לחלץ את אמא שלה מהמצב. נראה שהיא לא רוצה לראות את ההורים שלה הולכים לכלא. לא ברור מה המטרה שלה כרגע, אבל נראה שזה כולל להתחיל עם איש זר בבר, שהוא במקרה שוטר סמוי שגם חוקר את ההיעלמות של אדם. לא ראינו את ג'ף בפרק הזה, אבל אני מניח שגם הוא יגרר לתוך החקירה הזאת בקרוב.

גם טאיסה במצב לא מדהים ונראה שהוא רק הולך ומדרדר כי לא רק הגרסה הצעירה שלה הוזה דברים: היא חושבת שסאמי חזר מבית-הספר לבית שלה, אבל סימון מקבלת שיחה שהוא מעולם לא עזב את בית-הספר ומחכה שיאספו אותו. למרבה הצער, טאיסה וסימון עושות תאונה אז כנראה שסאמי יצטרך לחכות עוד קצת. לפחות סטיב עדיין בסדר… נכון?

דניאל רדקליף אלייז'ה ווד מופיע לראשונה בתור וולטר, שמגיע עם אמו לבית האבות שבו מיסטי עובדת. אין להם אינטראקציה מילולית, אבל רק לפי המראה שלו נראה שהם עומדים להיות חברים. בינתיים הוא משאיר לה מכתב שניתן לקרוא רק עם אור אולטרה-סגול. לא יודע מה אתכם, לי זה בהחלט נראה כמו מיט-קיוט של "בלשים אזרחיים".

הערות ותהיות

– לוטי לוקחת מג'קי את השרשרת עם הלב ומחזירה אותה לשונה. אנחנו יודעים שמתישהו השרשרת תגיע למישהי חסרת מזל שתיפול לתוך בור מלא ביתדות ותיאכל על ידי שאר הנערות. ההיגיון אומר שזאת מישהי מהשורדות, אבל מי? ואיך השרשרת תגיע משונה אליה?

– סבבה שקאלי רצתה להפרד מקייל, אבל הוא הציע לך פנקייק עם שוקולד צ'יפס! קודם תאכלי אותם ואז תיפרדי ממנו!

– הימורים: מתי ואיך השוטר הסמוי הזה הולך לחרבש את החקירה לחלוטין? או שמא דווקא נקודת המבט החיצונית שלו תעזור לו לראות דברים שקווין לא יכול? כמו כן, השחקן שלו ממש מזכיר לי מישהו ואני לא מצליח להבין מי!

– האם רק לי משהו בצילומים של היער מרגיש קצת יותר זול בעונה הזאת? לא יודע, אולי זה כל השלג, אבל בשוטים מסויימים מחוץ לבקתה מרגיש לי מאוד ברור שאני צופה בסט שנבנה בתוך במה.

– והשאלה החשובה מכולן: האם לעשות מספר 2 בדלי הצרכים של הבקתה הוא המעשה הנורא ביותר של "טאיסה הרעה" עד כה? (זאת כנראה הייתה היא, נכון?)


 

פרקים 3 ו-4 | "דיז'סטיף", "פצעים ישנים"

בעבר – בבוקר שאחרי, טאיסה מזועזעת לגלות א. שג'קי מתה וב. שכולן, כולל היא, השתתפו בסעודה על בסיס הגופה. בתגובה לכך, ואן מספקת את אחת מהגשת השורות המצחיקות ביותר בסדרה עד כה: "טאי… אכלת את הפנים שלה." בלילה, טאיסה "הרעה" אומרת לוואן שסלנדרמן מהפרק הקודם נקרא "האחד ללא עיניים", ושהיא עוקבת אחריו "כשטאיסה מרשה לה". אבל מי היא, אם לא טאיסה? גרסת הביזארו שלה? הסיאט?

הנערות מחליטות לערוך מסיבה לקראת הלידה המתקרבת של שונה ונותנות לה מתנות. בעצתה של קריסטל, מיסטי מחליטה לתת מתנה בצורת מונולוג מ"מגנוליות מפלדה" על ילדה מתה (סרט שהשחקנית לא צפתה בו, אגב. וגם אני לא). קלאסיק מיסטי. לוטי נותנת לשונה שמיכה עם הסמל שהיא כה אוהבת, ובדיוק כשנאט עומדת להתחיל בוויכוח לגבי זה, שונה מדממת מהאף. האף מדמם על הסמל וכעבור כמה רגעים הרבה ציפורים מתות נופלות בדיוק מחוץ לבקתה.

אבל זאת הסחת דעת קצרה שאחריה הפילוג נמשך, כשמארי מאשימה את נאט בכך שהיא חרא ציידת וכל האוכל שלהן הגיע בזכות לוטי. בתגובה, נאט מציעה תחרות בינה ובין לוטי שתוכיח מי טובה יותר בלהאכיל את כולן. על פניו זה נשמע טיפשי – נראה לי שאוכל זה רצון משותף של כולן, בלי קשר לאיך הוא מגיע. זה כמו שבסרטי סלאשר יש את הזוג שמתחיל פתאום בשיחת יחסינו לאן בזמן שרוצח עם מסכה הורג את החברים שלהם. מצד שני, הן נערות ובני נוער הם טיפשים, גם כשהם מנסים לשרוד ביערות מרוחקים.

נאט מוצאת אייל קורא שקפוא בתוך אגם וכולם מנסים לעזור לה למשוך אותו החוצה, אך לשווא. בינתיים, לוטי תורמת דם במזבח הקטן שראינו בסוף העונה הקודמת ואז… נכנסת לחתיכת טריפ מוזר. היא מגיעה למטוס שבו לורה לי נהרגה – כשהדובי והשרשרת שלה עדיין שם – ומגלה בתוכו מנהרה שמובילה לקניון שבו נמצאות שאר השורדות (וברקע מתנגן שיר הפתיחה, בקאבר של אלאניס מוריסט). לורה לי מופיעה בשבוע השני ברציפות, הפעם כדי להעיר את לוטי לפני שתקפא למוות. היא ונאט חוזרות לבקתה ועושות שולם-שולם-לעולם… בינתיים.

בנוסף אנחנו מקבלים עוד פלאשבק חדש, הפעם לחיים של המאמן סקוט. בזמן שהוא הולך ונחלש בבקתה ומפחד שהוא יהיה הבא בתור להיאכל, הוא נזכר בפגישה האחרונה עם בן הזוג שלו, פול, שניסה לשכנע אותו לעבור לגור איתו כדי שיתחילו חיים ביחד, אבל המאמן חשש שהחלטה כזאת תשנה את חייו לחלוטין, בלי לדעת שהבחירה הזאת תוביל לשינוי הפחות דרמטי. יש גם קטע "דלתות מסתובבות"-י קצר ועצוב שבו המאמן מדמיין את עצמו מחליט לעבור לגור עם פול ולא עולה על אותה טיסה גורלית. האמת, הייתי רואה פרק שלם כזה של "מה אם…?" עם כל הדמויות.

בהווה – מיסטי פוגשת את וולטר פנים מול פנים והם מתחילים בחקירת ההיעלמות של נאט. הבעיות צצות כבר מהרגע הראשון, כשמסתבר שהעד שוולטר מצא במלונית שבה נאט שהתה הוא רנדי, שהיה עם מיסטי בשכבה. הם מחליטים שהיא תסתתר ותגיד לו מה לשאול דרך הטלפון והוא ישחק תפקיד כפול של "שוטר טוב / שוטר עם מעי רגיז". רק הסצנה הזאת הספיקה כדי להפוך את הדינמיקה שלהם לאהובה עליי בעונה הזאת עד כה. הם יוצאים לרוד טריפ משותף בחיפוש אחר נאט, כשבינתיים עניין המוות של אדם מרחף מעליהם וכנראה יצוף לפני השטח מתישהו. אם אנחנו בחוקים של סרט רומנטי (אחרי ה"מיט קיוט" בפעם הקודמת), זה יקרה בדיוק כשהם יתכוננו להצהיר על אהבתם זה לזו.

לעומת זאת, במשפחה של שונה המוות של אדם הוא כבר לא סוד מעיק. אחרי שהיא מנסה למנוע מהרכב שלהם להיגנב (ונכשלת, הודות לג'ף), היא מאתרת אותו במוסך ומחזירה אותו אליה באיומי אקדח. לא הטקטיקה האידיאלית בתור מישהי שמנסה להסתיר רצח שביצעה, אבל זה כן מספק סצנה נהדרת שלה מפרטת על הסרה של עור מגוף אנושי. בסוף הרגשתי צורך למשש את עצמי רק כדי לוודא שהעור שלי עדיין נמצא עליי.

אחרי ששונה מגלה שקאלי שיקרה לה ושהיא שמרה חלק מהרישיון של אדם, היא מחליטה להפסיק עם השקרים במשפחה ואומרת לקאלי שיש לה אמא רוצחת ואבא סחטן. קאלי מסכמת את זה היטב – "כל דבר שקשור לזה גרוע" – אבל נראה שהיא העריכה את זה שאמא שלה הייתה כנה איתה לשם שינוי ובסוף היא מצטרפת לעזור להורים שלה להכין ארוחת ערב. איך אומרים? משפחה שמסתירה רצח ביחד נשארת ביחד.

אצל הבכלל-לא-כת-על-מה-אתם-מדברים של לוטי, היא מצרפת את נטלי לאחת הסדנאות ומעמתת אותה עם ליסה, שאותה היא דקרה עם מזלג בתחילת העונה. ליסה מחליטה לסלוח לנטלי, ובדומה לוולטר ומיטסי, גם הן עושות בונדינג בזמן נסיעה משותפת. בינתיים, לוטי מבקשת מהרופאה שלה תרופות כי החזיונות שלה חזרו, כמו לראות חלת דבש מלאה בדם. אפרופו, נראה שלוטי עדיין תורמת דם למזבח הקרוב לביתה.

בסוף יש הפתעות בשני צירי זמן, ושתיהן קשורות לטאיסה – בעבר, חאבי חי! טאיסה וואן מוצאות אותו במהלך שיטוט ביער ומחזירות אותו לבקתה (כמובן מארי ישר קופצת על ההזדמנות להרים ללוטי ולהגיד שהיא תמיד ידעה שחאבי בחיים); בהווה, ואן חיה! כלומר, יש לה גרסה מבוגרת, בגילומה של לורן אמברוז ("עמוק באדמה"). טאיסה משתמשת במסמכים של ג'סיקה רוברטס כדי לאתר את ואן בחנות השכרת סרטים עם השם החמוד "While You Were Streaming". אמברוז מופיעה רק לכמה רגעים כדי לזהות את טאיסה, וקאט לקרדיטים. אני מניח שבפרק הבא תהיה קצת השלמת פערים.

הערות ותהיות

– אני לא חושב שאלה היו פרקים גרועים, אבל בבירור יש את קווי העלילה היותר מעניינים ודינמיים (מיסטי ו-וולטר) וכאלה שיותר דורכים במקום (לוטי והכת שלה). הבנו, חזיונות, דברים מסתוריים, אווווו. אפשר אולי להתקדם קצת?

– הסירה של וולטר נקראת "תקוות גדולות". לא קראתי את הספר, אז מי שכן מוזמן להגיד אם יש כאן אולי רמז למשהו לגבי הדמות שלו.

– הפעם יש לנו מישהי בעבר שגנבה בשר ולא הודתה במעשה. האם זאת שונה? טאיסה "הרעה"? האם חאבי פשוט הסתתר חמישה מטרים מהבקתה וכל פעם לקח קצת אוכל ורק עכשיו שמו לב?

– אפשר לחשוד בוולטר בגלל הסיפור על כך שהוא מיליונר בזכות תביעה על תאונה שעבר או ההתעקשות על כך שלא אכפת לו מה"צהובות". אבל לא, הדבר הכי מפוקפק זה שבאוסף המיוזיקלס שלו יש – בין כל מיני קלאסיקות – את "קאטס". מי מקשיב לפסקול של "קאטס" להנאתו? זה דגל אדום שגם עיוורי-צבעים יכולים לראות.

– אם סימון בבית חולים וטאיסה מסתובבת ברחבי המדינה עם בלאק-אאוטים, מי בדיוק דואג לסאמי? ויותר חושב – מי דואג לסטיב?!


פרקים 5 ו-6 | "שתי אמיתות ושקר" ו-"Qui"

בעבר – הקבוצה של לוטי הולכת וגדלה ואוקיי, אפשר כבר להבין למה היא רצתה להיות מנהיגת כת כשתהיה גדולה. אפילו טאיסה, שהייתה נגד כל הקטע בהתחלה, הצטרפה (היא טוענת שזה כדי לשמח את ואן, אבל זה נראה יותר כמו שכנוע עצמי). הנערות עושות מעגל תמיכה ונראות נרגשות מההגעה הקרובה של "חיים חדשים" (או בשמו האחר, התינוק של שונה), אבל הדרך שבה הן אומרות "אנחנו מאוד מצפות לפגוש אותו" עם כל התמה הקניבלית של העונה גרמה לי לתחושה רעה. ולפלאשבק לסצנה מסוימת מ"רכבת הקרח".

בינתיים, החברוּת של מיסטי וקריסטל נקלעת לקשיים. בזמן שהן מגלות אחת לשנייה סודות כמוסים, מיסטי מרגישה בנוח מספיק לספר לקריסטל שהיא הרסה את שדר החירום של המטוס, אי אז בפרק השני של העונה הראשונה. תיראו מופתעים, אבל קריסטל פחות מתלהבת מהגילוי הזה. מיסטי מאיימת עליה לא לספר לאף אחד אבל זה כבר לא יקרה כי קריסטל לוקחת צעד אחד אחורה יותר מדי ונופלת למותה מצוק. למזלה של מיסטי, בדיוק מתחילה סופת שלגים והיא מנצלת את זה כדי לשקר לשאר הבנות שהיא איבדה את קריסטל בסופה.

שונה מתחילה את הלידה, שמלווה בהרבה דם, יזע וצעקות. חלק מהנערות מעודדות אותה, חלק מנסות לעזור עם הוצאת התינוק ואחרות מקריבות דברים יחד עם לוטי. לבסוף היא יולדת תינוק קטן וחמוד, אבל לא מצליחה להניק אותו, אולי כי היא קצת בתת-תזונה. לבסוף התינוק מסכים לינוק, ושונה נראית מאושרת כמו שלא הייתה הרבה זמן. אבל להיות מאושרים זה לא חוקי בסדרה הזאת, אז שונה מתעוררת ומגלה ש… כולם אכלו את התינוק שלה! ידעתי שזה יקרה! אני ידעתי ש- אה, זה היה חלום, פיו. ממש נבהל- אה, רגע, זה היה חלום בתוך חלום! שונה שרדה את הלידה אבל התינוק שלה לא, במה שהוא מצד אחד טריק אכזרי ומצד שני עוזר להבין איך היא הפכה לגרסה המבוגרת שלה. שונה ממררת בבכי ושואלת את כולן איך הן לא שומעות את התינוק. הרגע שהכי שמט את השטיח מתחת לרגליים שלי בסוף הזה הוא שברגעים האחרונים שונה מביטה ישר למצלמה וממשיכה לשאול איך הן (ואנחנו) לא שומעות את התינוק שלה בוכה. אוף, נראה לי שאני צריך לצפות עכשיו במשהו שמח וחמוד לאיזה עשר שעות, בלי שום תינוק מת.

בהווה – קאלי והשוטר הסמוי "ג'יי" בדייט בבאולינג. תכלס, בשביל סדרה עם כזאת נוסטלגיית ניינטיז חזקה, אני מופתע שלא היה לנו באולינג עד עכשיו. הרבה מהמקומות האלו עדיין נראים כאילו לא נגעו בעיצוב שלהם מאז, לפחות בארץ. אם מישהו היה נכנס לקומה בשנות התשעים ומתעורר כיום באולם באולינג, היה לוקח לו רגע להבין שעבר זמן.

בכל מקרה, קאלי מגלה שג'יי הוא שוטר, וכמו הבת של אמא שלה ישר משקרת לו ששונה בגדה בג'ף עם רנדי. היא מספרת להורים שלה על מה שקרה, ומשפחת הקרימינלים שלנו זוממת לעשות הצגה לשוטרים כדי שיחשבו ששונה אכן שוכבת עם רנדי. לרוע המזל, רנדי מפשל (לעזאזל, רנדי!) והשוטרים מבינים מה קורה. הם מזמנים את קאלי ושונה לחקירה ובעוד שהראשונה שומרת על קור רוח, שונה נשברת ומתוודה על הרומן שלה עם אדם (אבל כנראה לא על זה שהרגה אותו, בהתחשב בכך ששתיהן עוזבות את התחנה ביחד).

וולטר ומיסטי מוצאים את המקום של הכת. הוא אומר לה שהוא יודע שהיא שיקרה לו לגבי אדם וחושד בה שהיא הרגה אותו. מיסטי מחליטה שהגיע הזמן שלהם להיפרד, כנראה כי היא עדיין חוששת להיפתח לאנשים אחרי מה שקרה לקריסטל. היא מצטרפת לכת של לוטי, בהתחלה כדי לנסות לשחרר את נאט, אבל אחרי שהיא רואה שנאט רוצה להיות שם ונותנים לה תשומת לב בזכות זה שהיא מכירה את נאט, היא מחליטה להישאר. היא מתקשרת לטאיסה – שנמצאת עם ואן – ומספרת לה על המקום. הן מתקשרות לשונה – או יותר נכון, לג'ף – ואומרות לו לספר לשונה על המקום. וכך, כל השורדות המבוגרות מגיעות אל הכת של לוטי ומתאחדות על המסך בפעם הראשונה. אני מקווה שלוטי לא תשכנע אותן לשתות את הקול-אייד.

הערות ותהיות

-פעם שנייה שלוטי אצל הפסיכולוגית שלה ואנחנו לא רואים אותה, קצת חשוד. האם היא דמות שמחכה לאיזו חשיפה גדולה? האם גם ללוטי יש פיצול אישיות? האם הפסיכולוגית בכלל לא קיימת, אלא עוד חלק מההזיות של לוטי?

-נאט מתוודה בפני טראוויס שהיא שיקרה לו לגבי חאבי, אבל חוץ מזה אין חדש בגזרה הזאת. חאבי רק אומר למאמן בן שבזמן שהוא נעדר הוא היה עם "חבר/ה". הם עומדים לחלוב את זה עד סוף העונה, נכון?

-נראה שהמאמן בן הולך ומאבד את זה, כשהוא עדיין נשאר בשוליים של כל ההתרחשויות. ובדיוק בגלל זה יש לי תחושה שעומד להגיע איזה טוויסט גדול שקשור אליו.

-הפרק השישי כלל את הפסקול הכי מוצלח עד כה בעונה: שונה התחילה צירים לצלילי "Song 2" של "בלר" ובזמן שג'ף חיכה מחוץ לתחנת המשטרה עד שאשתו והבת שלו יסיימו להיחקר הוא החליט שזה הזמן הכי טוב להפציץ ברמקולים את "Fuck the Police" של NWA. אתה חי על הקצה, ג'ף.


פרקים 7 ו-8 | "קבורה", "זה בוחר"

בעבר – שונה עדיין מתאבלת על התינוק שלה – שאותו היא קוברת ביער – ומחפשת מישהו לפרוק עליו את הכעס והעצב שלה. לוטי מתנדבת, ושונה לא חוסכת במכות. וכך רוב הנערות בבקתה מאבדות את מי שהייתה המנהיגה והעוגן שלהן.

המצב של המאמן בן לא יותר טוב: אם בהתחלה הוא עוד הצליח לפנטז עליו ועל פול בבית העירוני שלהם, לאט לאט הגבולות בין מציאות לדמיון היטשטשו (באמצעות אפקטים של קלטת וידאו): בן עבר לדמיין את הבקתה בתור הדירה שלהם, ולבסוף גם זה לא עובד: פול של הדמיון שלו אומר לו שהוא "לא יכול להסתתר שם לנצח". בלי מפלט מנטלי, המאמן שוקל לשים קץ לחייו, אבל מיסטי עוצרת אותו. כנראה זה לטובה, כי אחר כך הוא מגלה מאורה מתחת לעץ גדול שבה נראה שחאבי הסתתר בזמן שלא היה בבקתה. אבל האם הוא היה שם לבד…?

הרעב הולך ומחלחל עמוק יותר אצל כולן. בזמן שהנערות מחפשות את קריסטל, שתיים מהן אומרות שאם היא לא תחזור אז "חבל לבזבז את הגופה שלה". אקילה מגלה שהעכבר הקטן שהיא דאגה לו היה מת על הזמן הזה. מארי הוזה דם נשפך פנימה מהקירות של הבקתה. כולן נואשות והוזות ובעיקר רעבות. כשהן עם בטן ריקה ובלי לוטי שתדאג להן, סיר הלחץ מגיע לנקודת רתיחה: אחת מהן תיבחר באקראי להיות ארוחת ערב.

במה שנראה כמו התחלה של טקס, כל אחת שולפת קלף, כשהאחד שאף אחד לא רוצה לראות הוא מלכת הלבבות. נאט מקבלת אותו ושונה עונדת לה את השרשרת של ג'קי (מה שמבהיר למה השרשרת הייתה על הנערה המתה בפיילוט), אבל טראוויס מונע את ההריגה שלה ברגע האחרון. היא בורחת וכל הבנות בעקבותיה (בקטע שמזכיר את הפרק מהעונה הקודמת, שבה כולן היו על פטריות הזיה), חאבי מנסה להוביל אותה למקום המסתור שלו, אבל הם רצים על האגם הקפוא והוא נופל דרך הקרח. במקום לעזור לו, נאט נותנת לו למות כדי להציל את חייה. לוטי אומרת ש"הפרא בוחר" את הקורבנות (מכאן שם הפרק), אבל זה נראה יותר כמו משהו שנוח להאשים מאשר לקחת אחריות על מה שהוא הריגה לכל דבר ועניין. ג'קי מתה בתאונה נוראית, ונאכלה כי אם כבר, אז כבר. חאבי מת בגלל שכולן נתנו לזה לקרות. מעכשיו זה לאכול או להיאכל.

בהווה – כולן מחליטות להישאר בכת של לוטי ולראות מה יש לה להציע. שונה מקבלת אחריות על גדי קטן, מיסטי נכנסת לאמבט אטום ומדמיינת את וולטר ואת התוכי שלה, קליגולה, בסיקוונס מוזיקלי אקראי אך חמוד, וטאיסה מקבלת את המשימה לצבוע בקתות בעזרת מברשת איפור. אנחנו לא רואים מה ואן עושה, אבל יש לה דברים יותר מטרידים על הראש, כמו…סרטן?! אבל, אבל לורן אמברוז רק הגיעה! חסר לכם שהיא לא שורדת לעונה הבאה!

בערב כולן מתאחדות שוב ונעזרות באלכוהול כדי לעשות קצת בונדינג. בהתחלה יש כיף וצחוקים וריקודים, אבל אז ג'ף מתקשר להודיע לשונה שהמשטרה מצאה את שאריות הגופה של אדם, היא מספרת את זה לאחרות ומשם הכל מתחרבש. בזמן שהמשטרה עורכת חיפוש בבית של שונה, כל הדברים הפחות נעימים צפים במעגל הנשים, כמו זה שטאיסה הייתה זאת ששכרה את ג'סיקה וולטר לרגל אחרי כולן וזה שג'ף היה האחד שסחט אותן.

לוטי מזהה שגם עכשיו המצב של כולן בקאנטים – גם אם הפעם הן לא מורעבות – וכמו מנהיגת הכת שהיא, היא מציעה שהגיע הזמן לעוד קורבן אנושי, גם הפעם בשיטת רולטה רוסית של כוס שתייה מורעלת. תכלס, מצידי אפשר להרעיל את רובן, יותר כיף עם הגרסאות הצעירות בכל מקרה. חוץ ממיסטי, היא ו-וולטר צריכים לחזור להיות ביחד ולהפוך לצמד פותרי-תעלומות.

הערות ותהיות

-וולטר שולח הודעה למשטרה שבה הוא אומר שהוא יכול לעזור להם עם אדם. אני די בטוח שהוא יעזור להרחיק אותם ממיסיטי והאחרות. האם תהיה איזו סגירה לתעלומה של אדם או שהיא תמשיך איתנו גם לעונה 3?

-מעבר לעבודה בחנות הווידאו, ממשיכים להראות לנו את הסלידה של ואן מהזמן המודרני, כמו השמחה שלה להיפטר מהטלפון שלה או החלחלה שעוברת בה כשהיא אומרת "פייסבוק". לפחות היא לא בומרית ששואלת את הילד שלה איך שולחים הודעה קולית בוואצאפ.

-בפעם שעברה כתבתי שאולי המטפלת של לוטי לא אמיתית, ונחשו מה, צדקתי! אבל מה עוד לוטי הוזה? האם הבנות בכלל שם? האם הן חיות? האם הן בכלל ניצלו מהאי או שכל ציר הזמן הזה הוא הזיה אחת גדולה?!

-השבוע פרק אחרון! זמן להמר אילו קצוות ייסגרו ומה ימשיך איתנו לעונה הבאה (בהתחשב בשביתה, היא עשויה אולי להתעכב קצת. או קצת הרבה. נקווה לטוב).


פרק 9: "סיפור סיפורים"

יש סצינה בפרק סיום העונה שבה לוטי אומרת ש"זה", הכוח האפל שהיה איתן באזור הפרא, חזר איתן הביתה אחרי שהן ניצלו והמשיך להשפיע על חייהן. שאונה אומרת ש"זה" לא קיים ויש רק אותן, ולוטי מגיבה "יש הבדל?". אותו דבר לגבי העיכוב בכתיבה על הפרק הזה: אני יכול להגיד דברים כמו זה שהייתה לי טיסה כמה ימים אחרי שידור הפרק האחרון או שהאיכות של העונה קצת הוציאה לי את החשק או שהכלב אכל לי את המסמך וורד (זה כלב דיגיטלי).

בסופו של יום, אני זה שלא כתב את הביקורת גם היום וזה ששלח לעורך שלו (עוד) הודעה שמחר זה אצלו, סגור, חתום, נגעתי בארץ. לפעמים, למרות שזה מאוד מפתה, אי אפשר להאשים כוחות עליונים וצריך לקחת אחריות.

אז באיחור מסוים, בוא נסכם את מה שקרה – בהווה, הקבוצה מקיימת שוב את טקס ההקרבה בזמן שהן מנסות למשוך זמן עד שיגיעו אנשים כדי לאשפז את לוטי. בסוף מיסטי הורגת את נטלי (בטעות) ו-וולטר הורג את קווין ומשכנע את השוטר סרקוסה לכסות על כל הסיפור. בעבר, הנערות חוזרות עם חאבי המת ואוכלות אותו, לוטי מעבירה את תפקיד ההנהגה לנטלי והעונה מסתיימת בזה שהבקתה נשרפת וכולן (?) בורחות החוצה.

משהו כזה היה צריך לקרות במוקדם או במאוחר, אבל אחרי עונה שבה הרבה מקו העלילה בעבר הרגיש כמו גרירת רגליים, מרגיש כאילו היה עדיף מוקדם על פני מאוחר. לו זה היה קורה באמצע העונה, לחלוטין הייתה יותר תחושה של "וואו, זה ממש גיים-צ'יינג'ר", לעומת עכשיו שזה יותר כמו "מגניב, אני מניח, מעניין לאן הן יעברו עכשיו". רוצה לומר, אם בעונה הראשונה נהניתי הרבה יותר מקו העלילה של העבר והקאסט הצעיר המרשים, הפעם נראה שנתנו את רוב הבשר לעלילה של ההווה. אולי בעונה הבאה יימצא האיזון.

אז כן, למרות שהעונה הזאת בהחלט נפלה באיכותה מהראשונה לדעתי, אני עדיין סקרן לראות לאן זה ימשיך מכאן. האם העונה הבאה תמשיך להתעסק באדם מרטין (בבקשה לא)? האם אלייז'ה ווד ישאר איתנו (בבקשה כן)? והכי חשוב – מה יעלה בגורלו של הכלב סטיב? למרות שעם המצב כרגע בהוליווד, מי יודע מתי העונה הבאה תגיע בכלל. בצד החיובי, אחת היוצרות אישרה שאמור להגיע פרק בונוס מתישהו בין העונות. מחזיק אצבעות שיהיה מוזיקלי.