"ניוט", הסרט האבוד של פיקסאר

תמונות קונספט מהסרט של פיקסאר שננטש, ככל הנראה בגלל דמיון יתר ל"ריו"

בסוף השבוע הזה יוצא לאקרנים בארץ "ריו", סרט האנימציה של אולפני בלו-סקיי. אומרים שהוא לא רע, אבל עוד לפני שיצא, היתה לסרט הזה היסטוריה עקובה מדם: הסרט הזה, כנראה, הרג סרט של פיקסאר.

"Newt" היה אמור להיות הסרט של פיקסאר לשנת 2011. הוא הוכרז כבר ב-2008, לצד "מכוניות 2" ו"הדב והקשת" (שמאוחר יותר שמו שונה ל-"Brave"). זה היה אמור להיות הסרט הארוך הראשון כבמאי של גארי ריידסטורם, שהתחיל את דרכו בפיקסאר כטכנאי סאונד וביים את הסרטון הקצר "Lifted".

זו לא היתה תכנית מעורפלת או פרוייקט שנשאר ברמת התסריט. פיקסאר עבדו על הסרט הזה ברצינות, כפי שיעידו כל איורי הקונספט ותרשימי הדמויות שהתפרסמו מאוחר יותר. אבל בשלב די מוקדם היו שמועות על כך ש"ניוט" לא במצב טוב. הוא נדחה ל-2012, ומאוחר יותר נעלם לגמרי מלוחות הסרטים המתוכננים של פיקסאר. בסופו של דבר הגיעה ההודאה הרשמית בכך שהסרט בוטל.

מה קרה? יכולות להיות הרבה סיבות לבטול הפקתו של סרט, והאולפנים לא ששים לנדב מידע על מקרים כאלה. אולי הסרט פשוט לא עבד, או לא עבד ברמה הראויה לסרט של פיקסאר. אבל במקרים קודמים שבהם הפקת סרטי פיקסאר היתה בעייתית, הסרטים שוכתבו או שהבמאי הוחלף ("רטטוי", "Brave"). הסיבה הסבירה ביותר לכך שהפעם הסרט בוטל לגמרי היא "ריו".

"ניוט" עוסק בשני הפריטים האחרונים בעולם של טריטון (newt) כחול רגליים. הזכר הוא חנון שגדל במעבדה, בודד וחסר כישורי הישרדות. אחרי שהנקבה האחרונה מהזן – פראית ועצבנית – נתפסת על ידי מדענים, היא נלקחת למעבדה ושם מצפים מהשניים לפתח זוגיות, רק משום שאין שום אפשרות אחרת. הם לא סובלים זה את זו, אבל בגלל תאונה כלשהי עוזבים את המעבדה ונאלצים לשרוד יחד בטבע.

"ריו", לעומת זאת, עוסק בשני הפריטים האחרונים בעולם של זן של תוכי כחול: הזכר החנון שגדל בשבי, והנקבה הפראית שנתפסה זה עתה. הם נלקחים למעבדה, אבל מסיבה כלשהי נאלצים לעזוב אותה ולשרוד יחד בטבע.

זו לא הפעם הראשונה שבה לשני סרטים שונים שפותחו במקביל יש עלילה דומה להפליא, אבל הדמיון כנראה היה יותר מדי בשביל פיקסאר, שהעדיפו לפרוש מאשר להיתפס כחיקוי. רגע אחרי הביטול התחילו לדלוף תמונות מתוך הסרט – שאת חלקן אתם רואים כאן. פיקסאר ודיסני שומרות על חומרים מתוך סרטים עתידיים שלהם כמו על אורניום מועשר; על חומרים מתוך סרטים שבוטלו הם משגיחים פחות. ב-Pixar Wiki תוכלו למצוא עוד הרבה תמונות.

הססטיסטיקה היבשה אומרת שסרט חדש של האנשים שעשו את סדרת "צעצוע של סיפור", "למעלה", "וול-E", "רטטוי" ו"משפחת סופר-על" היה, קרוב לוודאי טוב יותר מזה של האנשים שעושים בעיקר המשכים ל"עידן הקרח". חוץ מזה, בתור סרט שלעולם לא נראה, שום דבר לא מפריע לו להיות מושלם בפנטזיות. זה מה שטוב בסרטים שאינם קיימים.