דו"ח קופות שבורות – 13.4.2008

רק עוד שבועיים וארבעה ימים ל'איירון מן'. רק עוד שבועיים וארבעה ימים ל'איירון מן'. רק עוד שבועיים וארבעה ימים ל'איירון מן'. רק עוד שבועיים וארבעה ימים פחות כמה שניות ל'איירון מן'.

ואפילו אין לי שום חיבה מיוחדת ל'איירון מן'. כלומר, הוא נראה מגניב בהחלט, ובימים האחרונים החלו לצוץ ביקורות מוקדמות עליו והן חיוביות, אבל מה שחשוב הוא ש'איירון מן' יבשר את תחילת הקיץ וסופו של הדשדוש הקופתי, שבו אם כבר סרט כלשהו מצליח לשבור במשהו את השגרה, אז זה סרט מאחד הסוגים המדכאים ביותר האפשריים.

אחד הסוגים המדכאים ביותר האפשריים הוא סרטי אימה גרועים המדורגים PG-13 שהם רימייקים של סרטים ישנים. צריך לפנות לעם האמריקאי בתחינה: אתם רוצים ללכת לסרט אימה, סבבה, אבל לא יכולתם ללכת בשבוע שעבר ל'ההריסות' שלפחות נראה קצת מקורי ומעניין? למה לכל הרוחות ללכת לסרט שתיאור העלילה שלו הוא "פסיכופט עם סכין רוצח בני נוער" (כן, ממש ככה!), אם יש אפשרות אחרת כלשהי? הרי עכשיו בגללכם ימשיכו לעשות רימייקים לסרטי אימה נשכחים משנות השבעים והשמונים על מטורפים עם סכינים שהורממששששששששששששששש. סליחה, נרדמתי על המקלדת.

'Prom Night' מ-1980 אפילו לא היה סרט טוב (4.9 בימד"ב) או מצליח (13 מיליון דולר הכנסות. אפילו אז זה לא היה הרבה). אז למה לרמייק אותו? ואם כבר רימייקו אותו, למה ללכת לראות את זה? 'Prom Night' המחודש נראה כמו סרט אימה שיצא מפס ייצור, שעשה במאי טלוויזיה אלמוני, ולא הוקרן למבקרים – מסיבה שהפכה לברורה לחלוטין לאלה מהם שהלכו לראות אותו בכל זאת. בנוסף לכל זה, הסרט מדורג PG-13, מה שאומר שאפילו אי אפשר לראות בו דם או ציצים, אז מה הוא כבר יכול להיות שווה, לכל הרוחות?! הסרט הכניס 22.7 מיליון דולר בארה"ב השבוע, צר לי לדווח, והוא כיסה כבר את התקציב הקטן שלו (18 מיליון). תראו מה עשיתם.

גם במקום השני נמצא סרט שהחטא העיקרי שלו הוא השעמום, אבל מכל בחינה אחרת הוא נחשב לטוב יותר. 'מלכי הרחוב' (שיוצא גם אצלנו בסוף השבוע) הוא סיפור אלים על שוטרים מושחתים בלוס אנג'לס. זהו סרטו השני כבמאי של דייויד אייר, אחרי 'Harsh Times' שעסק בשוטרים מושחתים בלוס אנג'לס. לפני כן אייר היה תסריטאי שכתב סרטים על שוטרים מושחתים בלוס אנג'לס ('כחול מושחת', 'יום אימונים מסוכן', 'מהיר ועצבני'). מעניין מה הם תחומי העניין שלו.

לפי המבקרים, הסרט דווקא בסדר, באופן שגרתי, שוטרים-מושחתים-בלוס-אנג'לס כזה, אבל השגרתיות הזאת מונעת מהם להתרגש ממנו. לפחות עם דירוג R, אפשר לפחות לסמוך על זה שאנשים ידממו כשיורים בהם. לסרט יש צוות שחקנים מכובד למדי, בראשות קיאנו ריבס ופורסט וויטקר. הוא הכניס סכום שגרתי של 12 מיליון דולר.

במקום השלישי, '21' ממשיך להצליח, באופן צנוע. אחרי עוד ירידה קטנה (28%) וסופ"ש שלישי עם הכנסות של מעל 10 מיליון דולר, הסרט הכניס כבר 62 מיליון דולר. אחריו ברשימה נמצא 'האי של נים', גם הוא עם ירידה קטנה למדי – וצפויה, כיוון שמדובר בסרט ילדים. 'משחק מלוכלכך', לרוע מזלו, לא הגיע להישג דומה, ואיבד יותר מחצי מהכנסותיו. עם הכנסות כוללות של 22 מיליון דולר, ותקציב של 58 מיליון, הוא נראה כמו כשלון מביך לג'ורג' קלוני. זה קורה גם לטובים ביותר. לא נורא, הוא ישרוד.

נועם מורו הוא ישראלי לשעבר שמביים פרסומות בארה"ב, וכבר כמה שנים שהוא עומד לפרוץ להוליווד תיכף, עוד מעט, הנה ממש עכשיו זה קורה. הוא היה אמור לביים את 'הצלצול 2' במשך זמן מה, אבל אז פרש/הופרש (וקשה לדעת אם הוא הרוויח או הפסיד מכך). אחר כך דווח שהוא עומד לביים רימייק ל'זרים ברכבת' של היצ'קוק. השבוע הוא הפך סוף סוף לבמאי קולנוע באופן רשמי, כש-'Smart People' בבימויו יצא לאקרנים. זאת קומדית אינדי משפחתית, עם אלן פייג' (צריך עוד להסביר ש('ג'ונו')? נכון שכבר לא?), דניס קווייד, תומס היידן צ'רץ' ושרה ג'סיקה פארקר, כמשפחה-בקושי (אב, בת, אח מאומץ ואחות רחמניה) של אנשים חכמים ולא מאושרים. סרטים כאלה בדרך כלל לא נכנסים לטבלת שוברי הקופות, אבל 'אנשים חכמים' הגיע למקום השביעי עם 1,100 בתי קולנוע ו-4.2 מיליון דולר. אני מנחש שבערך 3 מתוכם הגיעו ממעריצי אלן פייג' שכבר ראו את 'ג'ונו' פעמיים.

בשבוע הבא נהיה בעוד שבוע אחד קרובים יותר אל 'איירון מן', אבל יש סיכוי גם לעניין כלשהו בשבוע עצמו: ייצאו 'Forgetting Sarah Marshall', עוד קומדיה מבית היוצר של ג'אד אפטאו ושות', 'The Forbidden Kingdom', שיתוף הפעולה הראשון של ענקי הקונג-פו ג'קי צ'אן וג'ט לי, וגם '88 דקות', הזוועה עם אל פצ'ינו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Prom Night – 22.7 (22.7)
2. Street Kings – 12.0 (12.0)
3. 21 – 11.O (62.3)
4. Nim's Island – 9.0 (25.3)
5. Leatherheads – 6.2 (21.9)
6. Horton Hears a Who! – 6.0 (139.6)
7. Smart People – 4.2 (4.2)
8. The Ruins – 3.2 (13.4)
9. Superhero Movie – 3.1 (21.2)
10. Drillbit Taylor – 2.1 (28.5)