דו"ח קופות שבורות – 3.5.2009

החורף הגדול בתולדות הוליווד המודרנית נגמר, והגענו לקיץ – והשאלה היא מה עכשיו.

בשנים האחרונות זה הפך למנהג קבוע, שהסרט הפותח את הקיץ, בשבוע הראשון של מאי, הוא סרט גיבורי-על, ובאופן יותר ספציפי – סרט גיבורי-על מעולם מארוול. זה היה ככה ב-2007 ('ספיידרמן 3', פתיחה של 151 מיליון דולר) וב-2008 ('איירון מן', 99 מיליון), וזה ימשיך גם בשנים הבאות – 'איירון מן 2' כבר תפס את המקום בפתיחת הקיץ של 2010, ב-2011 – 'ספיידרמן 4', וב-2012 יגיעו 'The Avengers' (כן, הם מתכננים הרבה זמן מראש). אבל נחזור רגע להווה: בהווה יש לנו את וולברין.

'וולברין', או בשמו המלא 'אקס-מן המקור: וולברין' (כי הרי אם לא יזכירו את האקס-מן בשם הסרט אנשים עלולים לטעות ולחשוב שזה וולברין אחר?) הוא פריקוול, בכיכובו של מי שממילא היה הגיבור הראשי של כל סרטי אקס-מן עד היום. מעשית, מדובר ב'אקס-מן 4'. אלא מה, הבאז מסביב לסרט לא היה מי יודע מה. ברור היה ש'וולברין' יפתח את הקיץ עם פתיחת ענק, והשאלה היתה לאיזה מספר של מיליונים הוא יגיע. ובכן, המספר הוא 85.

הקיץ, וחודש מאי באופן ספציפי, הם הזמן המוזר הזה שבו אף אחד לא מתרגש מפתיחה של 85 מיליון דולר, שברוב הסטנדרטים היתה נחשבת לסופר-ענקית (ברשימת הפתיחות הגדולות של כל הזמנים הוא מדורג במקום ה-19, מקום אחד מתחת ל'אקס-מן 2'). אחרי שפתיחות של מעל 100 מיליון דולר הפכו לעניין כמעט שגרתי, 85 מיליון בשביל גיבור-על עתיר תקציב ומוכר נשמע צנוע. ובכל זאת, יהיה קשה לפוקס להמשיך לטעון שהעובדה שהסרט דלף לרשת לפני כחודש פגעה בהכנסות שלו. גודלו של סוף שבוע הפתיחה של סרט המשך נקבע, במידה רבה, לפי הפופולריות של הסרט הקודם בסדרה. 'אקס מן: המפלט האחרון', הסרט הקודם בכיכובו של וולברין, אמנם פתח עם 102 מיליון, אבל נחשב לסרט חלש יחסית בסדרה ומאכזב, ולכן פתיחה קצת פחות גדולה לסרט הבא היתה צפויה. וחוץ מזה, רבאק, כמה חמדן אתה צריך להיות כשיש לך 85 מיליון, ואתה מתלונן שזה לא 100? התקציב של 'וולברין' מוערך ב-150 מיליון דולר, ולא נראה שתהיה לו בעיה להחזיר אותו. סופ"ש כזה מאשר שסדרת אקס-מן לא תסתיים כאן.

מה שזה בכל זאת מראה, אולי, זה שהבאמפ, שהפך את עונת החורף לעשירה במידה מפתיעה, ככל הנראה לא עובד על סרטי הקיץ הענקיים ממילא. יופי ש'וולברין' הכניס יותר מ'מהיר ועצבני 4', אבל ההפרש קטן יותר מהצפוי.

עדות לכך שאף אחד לא ציפה מוולברין לשבור שיאים היא שהוא לא יצא לבד בסוף השבוע. התלווה אליו 'Ghosts of Girlfriends Past', או בשמו העברי העילג כרגיל, 'חברות לכל הרוחות'. הסרט הוא וריאצית קומדיה-רומנטית על 'מזמור לחג המולד': ערב לפני חתונתו של אחיו, מבקרות את הרווק המושבע מתיו מקונוהי שלוש "רוחות", שמנסות לשכנע אותו לזנוח את דרכיו הנלוזות וליפול לזרועות המונוגמיה האוהבת. תגידו מה שתגידו על העלילה הזאת, לפחות זה שונה קצת מהקומדיה הרומנטית האופיינית. זה לא עזר, ולפי הביקורות הסרט דלוח ותפל בדיוק כמו רוב הקומדיות הרומנטיות הסדרתיות. הוא הכניס 15 מיליון דולר ונכנס למקום השני. יכול להיות שהסרט היה עובד יותר טוב אילו היה יוצא אחרי 'רוחות חג המולד' של רוברט זמקיס, שייצא בסוף השנה והוא גירסה לא-פארודית של אותו סיפור.

בעצם, היה גם סרט שלישי שיצא השבוע בהפצה רחבה למדי, אבל הוא לא בעשיריה. זה סיפור עצוב, בעצם: 'Battle for Terra' (בעברית יקראו לזה 'הקרב על הכוכב') הוא סרט הרפתקאות באנימציה תלת-מימדית, שבו תושבי הפלנטה השלווה טרה נאלצים להילחם בפולשים מהחלל – בני אדם, שאיבדו את כדור הארץ ומחפשים מקום להתיישב בו. זה מצב מורכב יותר מה"טובים נגד הרעים" הרגיל, ואנימציה שלא פונה ישירות לילדים היא דבר שקשה לשווק, בעיקר כשמדובר בסרט של אולפן קטן שלא יכול לגבות אותו במסע פרסום ענק. לפני כמה חודשים, סרט אנימציה מסוג דומה, 'דלגו', השיג את אחת הפתיחות הכושלות ביותר בהיסטוריה. 'הקרב על הכוכב' יכול להתנחם בכך שהוא לא אסון בקנה המידה של 'דלגו' (בין השאר משום שבניגוד ל'דלגו' הוא לא סרט איום ונורא, אם להאמין לביקורות), אבל מצבו בקופות לא הרבה יותר טוב. מהקרנה בקצת יותר מאלף אולמות תלת מימד, הסרט הכניס כמיליון דולר, מה שמביא אותו בקושי למקום ה-12, כשהוא אפילו לא מדגדג את סרט התלת-מימד הקודם, 'מפלצות נגד חייזרים', שאחרי שישה שבועות נמצא במקום החמישי, ונכון לעכשיו הוא עדיין הסרט המצליח של השנה. מוסר השכל: תלת מימד לבדו לא מבטיח הצלחה.

בשבוע הבא: עונת הקיץ ממשיכה עם 'סטאר טרק'. מצד אחד: אחד הפרנצ'ייזים המוכרים והותיקים בעולם, עם קהל המעריצים האדוק ביותר שיש. מצד שני: עברו הרבה שנים מאז שסרט 'סטאר טרק' כלשהו שבר קופות, ובפעם האחרונה שסרט בסדרה יצא זה היה כישלון. אז מה הפעם?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. X-Men Origins: Wolverine – 85.1 (85.1)
2. Ghosts of Girlfriends Past – 15.4 (15.4)
3. Obsessed – 12.1 (46.9)
4. 17 Again – 6.4 (48.5)
5. Monsters Vs. Aliens – 5.8 (182.4)
6. The Soloist – 5.7 (18.2)
7. Earth – 4.3 (22.0)
8. Hannah Montana: The Movie – 4.2 (71.0)
9. Fighting – 4.0 (17.3)
10. State of Play – 3.7 (30.9)