דו"ח קופות שבורות – 9.7.2006

אני כיפח?! אמא שלך כיפחת!התזאורוס מספק את האלטרנטיבות הבאות למילה "ענק": איתן, ארוך, גאון, גבה קומה, גדול, גדול מאוד, גדול ממדים, גוליבר, גיגנטי, גמלון, גמלוני, חסון, כביר, כיפח, מגודל, מגושם, מסורבל, נפיל, ענקמוני, עצום, קולוסלי. אני כותב את כל זה כאן רק כדי לחסוך לעצמי זמן בהמשך כתיבת הדו"חקו – למי יש כוח לפתוח את הספר בכל פעם מחדש.

בשבוע שעבר כתבתי על כך שהקיץ הזה אמנם ראינו כמה סרטים גדולים, אבל אף אחד שהייתי נותן לו את התואר נפיל, שלא לדבר על כיפח. לא עוד. השבוע יצא לאקרנים בארה"ב בהפצה רחבה סרט אחד בלבד: 'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת', או בקיצור, שודדי 2. סוף השבוע הראשון של הסרט בקופות היה נפיל. קולוסלי. הייתי אפילו מרחיק ואומר ענקמוני, אם כי אני לא לגמרי בטוח שזה מתאים פה. בעצם למה להתברבר: הפתיחה של 'שודדי הקאריביים 2' היא הגדולה ביותר אי פעם, נקודה.

לפני ארבע שנים, 'ספיידרמן' הדהים את הדו"חקואיסטים ברחבי העולם כשהפך לסרט הראשון אי פעם שהכניס מעל 100 מיליון בתוך שלושה ימים, וקבע שיא הכנסות סופ"ש של כל הזמנים – 115 מיליון דולר. 'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת' הצליח במה שכל סרטי 'מלחמת הכוכבים', 'הארי פוטר', 'שר הטבעות', 'אקס-מן' והמשכי 'מטריקס' נכשלו בו: הוא שבר את השיא של 'ספיידרמן', כשעוד ערמה של שיאים אחרים נשברים בדרך. תגידו יפה שלום ל-115 מיליון. השיא של כל הזמנים להכנסות סוף שבוע הוא עכשיו 132 מיליון.

רגע של הפסקה לפני שאתחיל לנתח את המספר ה(מגושם? מסורבל? גאון?) הזה לאורך ולרוחב: מדובר פה עדיין בהערכה. הדו"חקו הזה מפורסם מוקדם, לפני שהוא יהפוך לחדשות של אתמול, ולכן הוא מבוסס על הערכות האולפנים בקשר להכנסות סוף השבוע, שמתפרסמות בימי ראשון בערב. הסכום הסופי מתפרסם רק בימי שני בלילה (על פי שעון ישראל), ומכיוון שכאן מדובר בסכום, איך לומר, די גדול, שלא להזכיר חסר תקדים, ייתכן בהחלט שהמספרים האמיתיים יהיו שונים בכמה מיליונים, למעלה או למטה, מהמספרים המוצגים כאן.

אז איפה היינו? המסע השני של קפטן ג'ק ספארו התחיל ביום שישי, וכבר אז הוא הוכיח שהוא נועד לגדולות. ביממה הראשונה להקרנתו הסרט הכניס בארה"ב 55 מיליון דולר, ובכך שבר את השיא של 'מלחמת הכוכבים, פרק 3: נקמת הסית" להכנסות ליום בודד. כמה זה 55 מיליון? ההשוואה המתבקשת ביותר היא הטיפוס ההוא עם הטייטס הכחולים שהיה בסרט שיצא בשבוע שעבר, איך קוראים לו. אה, כן, 'סופרמן'. זה שהיה אמור להיות גיבור ענק מהחיים. 'סופרמן', למי שהספיק לשכוח, הכניס 52 מיליון דולר לאורך כל סוף השבוע הראשון שלו. ג'ק ספארו עקף אותו תוך יום אחד.

עוד יום עבר, ועוד שיא נשבר; אחרי הצגות השבת, 'שודדי הקאריביים 2' זכה להיות הסרט הראשון אי פעם שחצה את קו 100 מיליון הדולר תוך יומיים. 'נקמת הסית", 'גביע האש', 'ספיידרמן'? לכולם לקח שלושה ימים תמימים להגיע לנקודת הציון הזאת. האיטיים האלה.

כשתם סוף השבוע כולו, כאמור, שודדי הקאריביים סחבו איתם שק של זהב בשווי 132 מיליון דולר. איך שלא מסתכלים על זה, זה סכום מדהים. הסרט הוקרן ב-4,133 בתי קולנוע ברחבי ארה"ב בו זמנית – אחת ההפצות הרחבות ביותר אי פעם; ולמרות זאת, ההכנסה הממוצעת שלו לקולנוע עומדת על 32,000 (שלושים! ושניים! אלף!) דולר. לממוצע כזה יכולים לשאוף בדרך כלל רק סרטים בהפצה מאוד מצומצמת – עשרה, עשרים קולנועים בכל היבשת; אבל 'שודדי 2' הוקרן בערך בכל מקום שבו יש מקרנה, ובכל זאת האולמות היו מפוצצים. לאלה מכם שרוצים לראות את הסרט בסוף השבוע הקרוב, שבו הוא מגיע לארץ: הכינו כרטיסים מראש.

אז איך זה בעצם קרה? מה צריך סרט לעשות כדי להפוך לתופעה קופתית גדולת ממדים (גיגנטית, גמלונית) כל כך? על הנייר, 'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת' הוא בסך הכל עוד סרט המשך לסרט מצליח. הוא לא מכיל דמויות מוכרות ואהובות בנות עשרות שנים, כמו סופרמן או ספיידרמן; אין לו קהילת מעריצים ותיקה ואדוקה כמו ל'מלחמת הכוכבים' או הארי פוטר. אז למה דווקא הסרט הזה שבר את כל השיאים? אפשר למנות כמה סיבות. קודם כל, ג'ק ספארו. שנית, ג'ק ספארו. שלישית, זה סרט שהצליח לקרוץ לכולם: ילדים (פיראטים זה מה זה מגניב), מבוגרים (פיראטים זה מה זה נוסטלגי), נשים (ג'וני דפ הוא מושלם. וגם אורלנדו לא רע), גברים (יש אקשן. והרבה), וכמובן, המגזר המוזנח בדרך כלל של עובדי קת'ולהו ושאר יצורים דמויי דיונון. רביעית, הסרט פומפם בחודשים האחרונים בטריילרים נהדרים. וחמישית, איך לא, ג'ק ספארו.

אוקיי; אז נעזוב לרגע את כל ענייני הקופות, עם כל ההתרגשות שנלווית אליהם. איך הסרט?! קודם כל, הוא ארוך: יותר משעתיים וחצי של הרפתקאות על פני שבעת הימים (שזה יוצא בערך 21 דקות לים). הוא גם יקר מאוד, ורואים את זה: דיסני לא חסכו בהפקת ההמשך ויצרו כמה סצינות אקשן ענקיות. הוא כיפי, הוא מזכיר נסיעה ארוכה ופרועה ברכבת הרים, ו… זהו. חילוקי הדעות העיקריים בין המבקרים הם בין אלה שכל הכיף והבלגאן הזה מספיקים להם בשביל ליהנות, ואלה שמחפשים בסרט קצת יותר – דברים כמו עלילה מתוחכמת, המקוריות של הסרט הראשון, או מסר חשוב לאומה. חיפשו, חיפשו ולא מצאו.

אולי הדבר המדהים (מגודל, ארוך, גבה קומה) ביותר ב'שודדי 2' הוא שזה לא רק סרט מצליח אחד: 'שודדי הקאריביים' הפך בין לילה לאחת מסדרות הסרטים המצליחות ביותר אי פעם. עוד מוקדם לדעת עד לאיזה סכומים יגיע הסרט השני בסדרה, פרט לכך שזה יהיה הרבה; מה שבטוח, זה שבתחילת הקיץ הבא כבר מגיע הסרט השלישי בסדרה, שבחלקו הגדול כבר צולם. הכנסות הטרילוגיה כולה, סביר להניח, ייכנסו לטווח שנמדד במיליארדים.

הדומיננטיות המוחלטת של השודדים היא חדשות רעות מאוד לסופרמן. פרט לעובדה שהפיראט בעל האייליינר הביס, השפיל ורמס את האיש בעל ה-S, השבוע סופרמן גילה שלאף אחד כבר אין סבלנות אליו, והכנסותיו צנחו ב-58% לא סימפטיים בכלל. למרות הכל, הכנסותיו הכוללות מגיעות ל-141 מיליון, שזה סכום מאוד מרשים עד שנזכרים ש'שודדי הקאריביים' יעקוף אותו בערך מחר בצהריים.

בשבוע הבא, אם לא תהיה הפתעה בסדר גודל אינטרגלאקטי, הפיראטים עדיין ישלטו, אבל שתי קומדיות, 'Little Man' של האחים ווייאנס ו'You, Me and Dupree' עם אוון ווילסון וקייט האדסון, ינסו לגנוב קצת תשומת לב.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Pirates of the Caribbean: Dead Mans' Chest – 132.0 (132.0)
2. Superman Returns – 21.8 (141.8)
3. The Devil Wears Prada – 15.6 (63.7)
4. Click – 12.0 (105.9)
5. Cars – 10.3 (205.5)
6. Nacho Libre – 3.3 (73.8)
7. The Lake House – 2.8 (45.6)
8. The Fast and the Furious: Tokyo Drift – 2.5 (57.4)
9. Waist Deep – 1.9 (19.2)
10. The Break-Up – 1.6 (114.3)