כמה פרטים מטרידים על הסרט הבא של מלחמת הכוכבים

לא "פרק 7", זה שאחריו.

השיבה לחיים של "מלחמת הכוכבים" המחודש היא סימן השאלה הגדול ביותר של הקולנוע המסחרי בשנים הקרובות. הפרנ'צייז הגדול בהיסטוריה חוזר, וזה יכול להיות נפלא, וזה יכול להיות נורא. יש סימנים מעודדים ויש סימנים ככה-ככה, ואנחנו עדיין יודעים מעט מאוד, אפילו אחרי שטרחו לספר לנו סוף סוף מי בעצם ישחק ב"מלחמת הכוכבים, פרק 7". והסרט הזה הוא רק ההתחלה: דיסני מתכוונים להוציא, החל ב-2015, סרט של "מלחמת הכוכבים" כל שנה, חלקם סרטים "ממוספרים" בסדרה הראשית, וחלקם ספין-אופים. "מלחמת הכוכבים", לטוב או לרע, תהיה נוכחות קבועה בקולנוע בעתיד הנראה לעין.

אז על "פרק 7", כאמור, אנחנו יודעים מעט – אבל על הסרט שאחריו, זה שייצא ב-2016, אנחנו יודעים עוד פחות. רק אתמול התפרסמו עליו לראשונה כמה פרטים רשמיים, שעדיין לא כוללים דברים כמו שם הסרט או במה הוא עוסק. וזה נשמע מדאיג. שום דבר ששמעתי על "סרט הספין-אוף של מלחמת הכוכבים שייצא ב-2016" לא נשמע טוב. זה מה שידוע על הסרט הזה עד כה:

1. זה, כנראה, סרט ספין-אוף שעוסק בהאן סולו הצעיר או בבובה פט.

זו אינה עובדה אלא שמועה, אבל כבר יותר משנה כולם מדברים על האפשרויות של בובה פט והאן סולו. מהרגע הראשון לא אהבתי את הרעיון הזה. מלחמת הכוכבים התעסקה די והותר בהאן סולו וכל יתר הדמויות הקבועות מהטרילוגיה המקורית. כבר היו פריקוולים, כבר היו ספין-אופים, היו סדרות אנימציה, די, מיצינו, בואו נמשיך הלאה. הסדרה צריכה לצעוד אל העתיד, לא להמשיך להתבוסס בעבר. ובקשר לבובה פט, כל המוסיף גורע. הוא מגניב רק כי הוא מסתורי, וכל סרט יהפוך אותו למסתורי פחות.

2. הבמאי הוא גארת' אדוארדס, ההוא מ"גודזילה".

כל כך הייתי רוצה להיות אחד האנשים שזה משמח אותם. יש אנשים שאוהבים את "גודזילה". יש אנשים שחושבים, ברצינות, שזה לא סתם סרט שבו כל דבר מלבד האפקטים הוא קלישאה משמימה, אלא סרט טוב באמת, ושהוא מבשר על כך שגארת' אדוארדס הוא במאי משכמו ומעלה של סרטי הרפתקאות. אני לא מצליח להבין את ההשקפה הזאת, בכלל. הייתי נורא שמח להבין אותה, כי הסיפור של גארת' אדוארדס הוא אחלה סיפור: איש אפקטים צעיר שעשה סרט אחד ("מפלצות") בתקציב זעיר, קיבל סרט של מאה מיליון דולר, עשה משהו דומה ליצירת מופת והמשיך משם ישר ל"מלחמת הכוכבים". סינדרלה מוחלטת. אבל לא, אני לא מצליח לחשוב על זה ככה. אני חושב על כל הסצינות הארוכות והמשמימות עם ארון טיילור-ג'ונסון חסר האופי ב"גודזילה", וחושב – את זה אתם רוצים במלחמת הכוכבים שלכם?!

אבל קשה להתווכח עם זה ש"גודזילה" פתח עם יותר מ-90 מיליון דולר ועם ביקורות אוהדות. בבחירה בגארת' אדוארדס יש הגיון כלכלי, לפחות.

3. התסריטאי הוא גארי וויטה.

אוקיי, בזה אין אפילו הגיון כלכלי. לגארי וויטה יש בדיוק שני סרטים מופקים עם קרדיט שלו: "העולם אחרי" ו"הנבחר" ("The Book of Eli") . הראשון הוא זוכה פרסי הדג המלוח והראזי לסרט הגרוע של השנה. השני הוא סתם סרט אידיוטי. אלה אינם שני תסריטים טובים, או סבירים – אלה תסריטים נוראיים. אני משתדל לא לחרוץ משפט על תסריטאים, כי לפעמים בין מה שהתסריטאי שבקרדיטים כתב לבין מה שצולם יש מעט מאוד קשר. ב"העולם אחרי", וויטה קיבל קרדיט של תסריטאי לצד וויל סמית ומ. נייט שמלאן, ואי אפשר לדעת כמה הוא באמת השפיע על התוצר הסופי כשלצידו עבדו שני הגאונים האלה. אבל אם הייתי שופט את וויטה על פי הקרדיטים שלו בימד"ב בלבד, הייתי טוען שהוא פשוט דביל. מישהו בדיסני בכלל ראה את "העולם אחרי"? ואחר כך הרשה למישהו שהיה לו קשר כלשהו לסרט הזה להתקרב לרדיוס של פחות משלושה קילומטר מכל מקום שבו מישהו אפילו חושב על "מלחמת הכוכבים"?

4. הסרט ייצא ב-16.12.2016.

זה לא מפתיע: "פרק 7" אמור לצאת בדצמבר 2015, לכן מתבקש שהסרט השני ייצא בדיוק שנה לאחר מכן. נראה שדצמבר הופך להיות חודש מלחמת הכוכבים, ודיסני לא יתנגדו בכלל אם סרט חדש בסדרה יהפוך למסורת כריסטמס חדשה. אבל על דצמבר 2016 כבר יש תחרות. זה מועד היציאה המיועד, נכון לכרגע לפחות, של "אווטאר 2". אם באמת שני הסרטים ייצאו בו-זמנית (או בהפרש של שבוע זה מזה), זה יהיה קרב קופות שמגמד אפילו את באטמן נגד סופרמן נגד קפטן אמריקה סרט ההמשך לסרט המצליח ביותר אי פעם, נגד ספין-אוף לסדרה הבאמת מצליחה ביותר אי פעם (כולל התאמות אינפלציה).

תראו, אולי יהיה טוב. אולי מישהו בדיסני יודע משהו שאנחנו… כלומר, תמיד ייתכן… אוקיי, עזבו את זה. עם כל שרירי האופטימיות שלי אני לא מצליח לא לחשוב שסרט על בובה פט, מהתסריטאי של "העולם אחרי" והבמאי של "גודזילה" הוא הדבר הכי גרוע בעולם. וגרוע יותר יהיה אם יתברר שזה מאפיין את סוג ההחלטות שדיסני מקבלים בנוגע ל"מלחמת הכוכבים". אלה לא החלטות שנשמעות כאילו הושקעה בהן המון מחשבה. זה לא נשמע כאילו היקום של הסדרה יקר למישהו. זה נשמע כאילו לקחו את ההוא שעשה את שובר הקופות הדבילי האחרון שיצא, ונתנו לו לבנות (או להרוס) חלק מהעולם הקולנועי האהוב ביותר אי פעם. אני באמת רוצה להיות אופטימי, אבל… קשה.