קיק-אס

פנטזיית אלימות שלא מספקת אמירה על ז'אנר סרטי גיבורי העל אלא מסתפקת בלהיות מגניבה וחסרת מוסר לחלוטין

כשהוליווד לא עושה סרטים על גיבורי על, היא עושה סרטים על סרטים על גיבורי על. נקודת המוצא של הסרט היא המציאות: מה היה קורה אילו סתם חנון מצוי, שאף עכביש רדיואקטיבי לא עקץ אותו, היה יוצר לעצמו תחפושת צבעונית ויוצא להילחם ברעים? עם כל הכבוד לשאלה הזאת, כבר היינו שם: "משפחת סופר-על", "האביר האפל", "השומרים", "בלתי שביר" – כולם כבר סיפקו זויות שונות על הפסיכולוגיה של הגיבור בטייטס. האם אנחנו באמת צריכים עוד אחד כזה? כנראה שלא, החליט מתיו ווהן ("אבק כוכבים") – ובתוך חצי שעה מתחילת הסרט הוא זונח לחלוטין את המציאות והופך את "קיק-אס" לעוד פנטזית אלימות שבינה ובין המציאות יש מעט מאוד קשר. לא יהיה לכם אכפת.

לקיק-אס (אהרון ג'ונסון, אותו אחד שמגלם בקולנוע הסמוך את ג'ון לנון ב"נער משום מקום") אין כוחות-על, והניסיון הראשון שלו להילחם ברשע מביא אותו לבית חולים עם עצמות מרוסקות. אבל במהרה הוא פוגש שתי דמויות שפועלות כמו גיבורי קומיקס לכל דבר: ביג דאדי (ניקולס קייג'), שנראה כמו באטמן – ראוי לציון בכך שזהו התפקיד הראשון של קייג' מזה שנים שבו הוא לא מעיק – ובתו, היט-גירל (קלואי גרייס מורץ בת ה-13), ילדה זעירה עם מיומנות הלחימה של אומה תורמן ב"להרוג את ביל" ופה מלוכלך כמו לדמות בסרט של קווין סמית. עוד לפני סוף הסרט ברור שהיט-גירל היא דמות אייקונית בליגה של הג'וקר וג'ק ספארו. היא שולטת בסרט ובכלל ביד חזקה ובזרוע נטויה, ועם כל הכבוד לקיק-אס עצמו, אילו היא היתה בועטת אותו החוצה מהסרט חצי שעה לפני הסוף, אף אחד לא היה מתלונן.

אם יש הבדל משמעותי בין "קיק-אס" ובין סרט גיבורי העל המצוי זה רק השיחרור מכל כבלי המוסר שמפריעים לגיבורים כמו באטמן ליהנות. בין סצינות של קומדית-התבגרות, אנשים מתים, והרבה – וזה בעיקר מצחיק. הסרט מתייחס לאלימות בחדווה רבה, ולא חושב להתעכב אפילו לרגע על מראה של ילדה קטנה שכורתת לאנשים איברים מול המצלמה או סופגת כדורים. יש אמנם הרבה ציטוטים ומחוות לסרטי גיבורי-על קודמים, אבל אם ציפיתם לאמירה משמעותית כלשהי על הז'אנר, תתאכזבו. תיאלצו להסתפק באחד מסרטי האקשן הטובים של הזמן האחרון. התיאור הקולע ביותר של "קיק-אס" אורך שלוש מילים, אבל אפשר לכתוב אותן רק באנגלית: Yes, it does.

(התפרסם במקור ב-Time Out בגיליון כזה או אחר).