המועמדים לאוסקר: חומר טוב

כמה מחשבות קצרות על רשימת המועמדים לאוסקר. בגדול: אחלה

כבר אמרתי את זה, אבל – 2013 היתה שנה אדירה. זוכרים איזה סרט זכה בשנה שעברה? זה בסדר אם אתם לא זוכרים: זה היה "ארגו", הסרט הממש-בסדר ההוא. "ארגו" היה סרט טוב, אבל נדמה לי שאם הוא היה מתמודד השנה, הוא אפילו לא היה נחשב לאחד המועמדים המובילים: יש הרבה יותר מדי סרטים הרבה יותר מעניינים, הרבה יותר גדולים, הרבה יותר טובים. רשימת הסרטים המועמדים לפרס "הסרט הטוב ביותר" לא ממש מפתיעה: הסרט היחיד ברשימת המועמדים לפרס הגדול שעשוי להיחשב להפתעה הוא "פילומנה" – וגם זה לא בדיוק שוק. אבל למי אכפת: זאת רשימה טובה. לא את כל הסרטים בה כבר ראיתי, אבל תקשיבו: "כח משיכה", "היא", "הזאב מוול סטריט", "קפטן פיליפס" – אלה פשוט סרטים מעולים. ויש לי חשד מסוים שגם "12 שנים של עבדות" לא כל כך רע. אם אתם דורשים ממני לבחור שנה ולצפות בכל הסרטים המועמדים לאוסקר בה – 2013 היא הבחירה שלי, בקלות.

מאז 2011, מספר המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר הוא גמיש, ויכול להיות בין חמישה לעשרה. בפועל, גם השנה – כמו בשנה שעברה ובזאת שלפניה – מספר המועמדים הוא בדיוק תשעה.

אז מי מוביל? "12 שנים של עבדות" עדיין נראה כמו המועמד הסביר ביותר לזכיה בפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הוא ממש לא לבד. בעצם, מבחינת מספר המועמדויות, גם "חלום אמריקאי" וגם "כח משיכה" מובילים עליו – שניהם מועמדים ב-10 קטגוריות, בעוד "12 שנים" רק ב-9. מצד שני, בשנה שעברה "לינקולן" הוביל בגדול במספר המועמדויות, ואתם יודעים איך זה נגמר. (זה נגמר בארגו. אני לא מאמין ששוב הספקתם לשכוח).

המפסידים הגדולים: "להציל את מיסטר בנקס", שהיה אמור להיות אחד המתחרים הראשיים, ובסופו של דבר קיבל מועמדות אחת בדיוק, בקטגורית הפסקול המוזיקלי (שבעצמו מורכב בעיקר משיחזור של הפסקול של "מרי פופינס"). "בתוך לואין דייויס" של האחים כהן, יקיר המבקרים, גם הוא נעדר לגמרי מהקטגוריות היוקרתיות. הוא קיבל שתי מועמדויות, על צילום ועל עריכת סאונד.

אז שוב יש מועמד מאזורנו בקטגורית הסרט הזר הטוב ביותר, הפעם הסרט הפלסטיני, "עומאר". הוא לא הולך לזכות, אבל הוא מגביר את תשומת הלב שתוקדש לאוסקר בתקשורת הישראלית. שיהיה רייטינג.

בקטגורית סרט האנימציה הארוך הטוב ביותר, "לשבור את הקרח" הוא כמובן המועמד המוביל, ו"ארנסט וסלסטין" נכנס על תקן סרט-האינדי המפתיע, אבל יש חוסר אחד בולט: "בית ספר למפלצות" לא שם. פיקסאר לא מועמדים בכלל. זה אירוע נדיר, וגם לא מוצדק: עם כל הכבוד ל"גנוב על המיניונים" הנחמד ול"הקרודים" הנחמד יותר, "בית ספר למפלצות" היה הרבה יותר טוב. נכון שלא היה לו סיכוי לזכות (אם יש תחרות ל"לשבור את הקרח" זה רק מצד "הרוח עולה" של מיאזאקי), אבל היי, מועמדות הגיעה לו.

קטגורית השחקן הטוב ביותר היתה בית מוות השנה. היו כל כך הרבה מתחרים ראויים שהיה ברור שמישהו חשוב יישאר בחוץ. ובכל זאת: רוברט רדפורד וטום הנקס, שניהם לא בתמונה. הנקס הצליח לא להיכנס לרשימת המועמדים לא על "להציל את מיסטר בנקס" ולא על "קפטן פיליפס" – אבל ברקאד עבדי, השחקן האלמוני שגילם את הפיראט הסומלי, שדד ממנו את המועמדות. אירוני, במובן האלאניס-מוריסט של המילה.

מריל סטריפ השתתפה בסרט השנה, לכן היא קיבלה מועמדות לאוסקר. ה-132 שלה, אם אני לא טועה.

הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות לעצמכם אם אתם רוצים להיות מועמדים לאוסקר: לשחק בסרט של דייויד או. ראסל. זאת הפעם השניה ברציפות שסרט בבימויו נוכח בכל קטגוריות המשחק. בעצם לא – הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות זה להיות מריל סטריפ. או ג'ניפר לורנס, עושה רושם שהיא מתחילה סטריק מריל-סטריפי.

"Jackass Presents: Bad Grandpa", מועמד בקטגורית האיפור ועיצוב השיער הטובים ביותר. מעתה אימרו: הסרט המועמד לאוסקר, "חרא סבא".

לפרס השיר הטוב ביותר הגיעו המועמדים הצפויים, בינהם "Let it Go" מתוך "לשבור את הקרח" והשיר של U2 מתוך "מנדלה", וגם… "Alone Yet not Alone"', מתוך הסרט "Alone Yet not Alone"? הכרזת המועמדות הזאת היתה הפעם הראשונה שבה שמעתי על קיומו של הסרט הזה, ואני בטוח שאותו הדבר נכון לגבי רוב-רובם של הצופים. בדקתי בימד"ב: הסרט המועמד לאוסקר "לבד אך לא לבד" דורג עד היום על ידי 27 צופים. כנראה אנשי צוות ההפקה.

קטגורית הסרט התיעודי הטוב ביותר ממשיכה להיות אחת הבלתי צפויות והשערורייתיות ביותר: גם הפעם היא מפספסת כמה מהסרטים התיעודיים המדוברים והמשובחים (על פי דיווחים) של "מעשה בהרג", שנחשב למועמד המוביל, אמנם שם – אבל איפה "בלאקפיש", ואיפה "סיפורים שאנו מספרים"?

לרשימת המועמדים המלאה