דו"ח קופות שבורות – 10.8.2008

שוב אנחנו ב"דוחקו ועלילות האביר האפל", וכן, שוב האביר האפל נמצא במקום הראשון. אבל כמו בשבוע שעבר, זה לא היה פשוט או מובן מאליו שהוא יעשה את זה.

שני הסרטים שיצאו השבוע בהפצה רחבה יצאו כבר ביום רביעי, ובאותו היום נראה היה ששלטון האביר נגמר. בטבלה היומית, 'אננס אקספרס' היה במקום הראשון, עם 12 מיליון דולר, ואחריו 'אחוות הג'ינס 2' עם 5.7 מיליון. 'האביר האפל' נדחק למקום השלישי. גם ביום שישי, 'אננס אקספרס' עדיין הוביל, אבל ביתר סוף השבוע האביר שוב ביצע קאמבק וכבש, בפעם הרביעית ברציפות, את המקום הראשון של סוף השבוע.

ארבעה שבועות במקום הראשון הם אמנם לא שיא, אבל הם בכל זאת תוספת מכובדת מאוד לרשימת ההישגים הראויים לציון של 'האביר האפל'. בימינו זה כמעט שלא קורה אף פעם; הסרט האחרון ששהה במקום הראשון ארבעה שבועות רצופים הוא 'שר הטבעות: שיבת המלך', בין סוף 2003 לתחילת 2004. אבל עזבו אתכם ממיקומים, בתכל'ס הכסף הוא הרי מה שמשנה, ובתחום הזה, כידוע, אין לאביר הרבה מתחרים. להר-הכסף שעליו כריסטופר נולאן ומפיקיו מתגלשים מדי יום נוספו בסופ"ש 26 מיליון דולר. הסך הכל של הסרט עד כה: 441.5 מיליון דולר. בכך הוא דילג מעל הג'יגה-להיטים 'ספיידרמן', 'שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת', 'אימת הפנטום', 'אי.טי.' ו'שרק 2', והתמקם במקום השלישי ברשימת הסרטים המכניסים ביותר של כל הזמנים (הלא מותאמת אינפלציונית). מעליו נמצאים רק 'מלחמת הכוכבים' המקורי – שאותו הוא יעבור בקרוב – ו'טיטאניק', שאותו הוא לא.

הסרט שכמעט הוריד את באטמן מהמקום הראשון, 'Pineapple Express' (ויש סבירות גבוהה מאוד שהשם הזה יהפוך בעברית למשהו מחליא), הוא קומדית אקשן שהופקה לאחר שנכנס לתקפו החוק שמחייב כל קומדיה לערב את ג'אד אפטאו בשלב כלשהו בצילומים. הפעם באו איתו כמה מחבריו הותיקים מימי 'פריקים וגיקים', כולל ג'יימס פרנקו ("זוכרים אותי? אני ההוא שעמד ליד ספיידרמן") וסת' רוגן (שכשחושבים על זה, בעצמו הופיע באיזה 60-70 סרטים בשנה האחרונה). הסרט שייך למסורת המפוארת של סרטי הסטלנים, שהארולד וקומאר היו הקודמים בדרכם. כמה חובבי עישון מסתבכים עם החוק ונאלצים לברוח מאנשים רעים. רוב המבקרים הגיבו טוב לחומר, למרות שההומור בגובה עשב (סרטים של אפטאו עושים להם את זה), וגם הקהל לא איכזב. למרות שהיום הראשון של הסרט היה, כאמור, הטוב ביותר שלו, בכל זאת הוא הכניס 22 מיליון דולר בסופ"ש, ו-40 מיליון דולר בחמשת הימים הראשונים להקרנתו – וזה יותר ממה שהארולד וקומאר עשו בכל אחד משני הסרטים שלהם לאורך כל הצגתם בקולנוע. יותר מזה, סרטים שפונים באופן כל כך ברור אל ציבור המעשנים נוטים להצליח יותר בדי.וי.די. מאשר בקולנוע, מסיבות שכנראה הופכות לברורות אחרי הג'וינט השלישי. אז גם בלי להדיח את באטמן, 'אננס אקספרס' במצב ממש טוב, בעיקר בשביל סרט שהתקציב המדווח שלו הוא 27 מיליון דולר.

'המומיה 3' מוודא שסדרת 'המומיה' תישאר מתה הפעם, מלבד אולי באיזה המשך ישר לדי.וי.די. אחרי פתיחה מכובדת של 40 מיליון דולר, הסרט צנח ב-60 אחוזים השבוע ונחת במקום השלישי עם 16 מיליון דולר. לא רק שהוא בלי ספק יסיים את חייו בתור הסרט הפחות מצליח בסדרה, 'המומיה 3' הוא אפילו לא סרט ההרפתקאות הגרוע עם ברנדן פרייזר המצליח ביותר בעשיריה השבוע – בתואר הזה מחזיק 'מסע אל בטן האדמה' (שהירידות שלו משבוע לשבוע דווקא מזעריות). אומרים שבסין הוא דווקא מצליח – עכשיו כשרוב תושבי המדינה התפנו מעיסוקם בחזרות לטקס הפתיחה של האולימפיאדה.

אותו תקציב בדיוק, ולכן גם אותן שאיפות צנועות, היו גם ל'אחוות הג'ינס 2', המשך לסרט הגירל-פאוור לצעירות משנת 2005, שבו ארבע הבנות – אלקסיס בלדל, אמריקה פררה, אמבר טמבלין ובלייק לייבלי – ממשיכות לשלוח זו לזו את הג'ינס ולעבור מיני חוויות התבגרות בדרכן להפוך לקארי, מירנדה, שרלוט וסמנתה. אף על פי שארבע השחקניות הפכו מאז הסרט הראשון לצוות אול-סטאר של כוכבות טלויזיה, זה לא השפיע הרבה על ההכנסות של הסרט: הוא פתח עם 10.8 מיליון דולר, שיפור קל ל-9.8 מיליון שהכניס הסרט הראשון – אם כי עם ספירת ימי רביעי וחמישי הוא הגיע כבר ל-19 מיליון. סרטי המכנסיים הנודדים נחשבים לסבירים מאוד בעיני הביקורת, אם כי רבים מהם טענו שהם אהבו גם את 'סקס והעיר הגדולה' ואת 'מאמא מיה', אז אני לא יודע עד כמה אפשר לסמוך עליהם בעניין של סרטי בנות.

אם כבר מדברים על 'מאמא מיה', הזוועה האבבאית הזאת איכשהו מביאה לאולמות עוד ועוד צופים, והשבוע חצתה את קו 100 מיליון הדולר בהכנסות. לפי הקצב של 'מאמא מיה' הוא יעבור גם את הכנסות 'היירספריי', המיוזיקל המקביל מהשנה שעברה. אל תאשימו אותי אם ב-2010 נאלץ לצפות במחזמר המורכב משירי מודרן טוקינג. הכתובת היתה על הקיר.

אם 'האביר האפל' יישאר במקום הראשון גם בשבוע הבא, הוא יהיה הסרט היחיד במאה הנוכחית ששהה במקום הראשון חמישה שבועות (הסרט האחרון שעשה זאת היה 'החוש השישי' ב-1999). אבל כשהוא צריך להתחרות ב'רעם טרופי' עם בן סטילר, ג'ק בלאק ורוברט דאוני ג'וניור וב'מלחמת הכוכבים: מלחמת המשובטים' המונפש, קרוב לוודאי שהוא יפנה את מקומו סוף סוף.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Dark Knight – 26.0 (441.5)
2. Pineapple Express – 22.4 (40.5)
3. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor – 16.1 (70.7)
4. The Sisterhood of the Traveling Pants Part 2 – 10.8 (19.7)
5. Step Brothers – 8.9 (80.9)
6. Mamma Mia – 8.1 (104.0)
7. Journey to the Center of the Earth – 4.9 (81.8)
8. Hancock – 3.3 (221.7)
9. Swing Vote – 3.1 (12.0)
10. Wall-E – 3.0 (210.1)