היקום הקולנועי של DC: יחסינו לאן

קצת סדר בבלגן שהוא העתיד של סרטי די.סי.

יש שאלה שמאוד מטרידה אותי לאחרונה. בזמן האחרון השאלה הזאת מתגנבת אלי פתאום, בין אם זה כשאני מקשיב למוזיקה באוטובוס או מרכיב סרט פילם בעבודה. לפעמים היא באה להטריד אותי בלילות, ואני מוצא את עצמי מתעורר באמצע הלילה נוטף זיעה וחושב "מה בדיוק אתם עושים, DC?".

בנובמבר הקודם יצא "ליגת הצדק", הפרק שסגר את מה שהיה בעיקרון "פייז 1" של היקום הקולנועי של DC. היקום הזה התחיל בצורה לא אידיאלית, בלשון המעטה, כשהסרט היחיד שעליו יש קונצנזוס חיובי הוא "וונדר וומן". אחרי כמה סרטים שהיו אפלים ורציניים למדי, "ליגת הצדק" ניסה להכניס קצת קלילות לגיבורים שלו, אך מכיוון שעבדו עליו שני במאים שונים עם גישות מאוד שונות, התוצאה שקיבלנו הוא בן-כלאים מוזר שמנסה ללכת על הקו שבין רציני וקליל ולא מצליח להיות לא זה ולא זה. וכך, מה שהיה אמור להיות "הנוקמים" של DC הפך לפלופ מהדהד גם ביקורתית וגם קופתית – מבין הסרטים, "ליגת הצדק" הרוויח את הסכומים הקטנים ביותר גם בארה"ב וגם בקופות העולמיות.

אז מה הלאה? במהלך שבעת החודשים שעברו מאז, קיבלנו כל מיני דיווחים ושמועות על סרטים ש DC מתכננים. בשבוע שעבר התקיים כנס קומיק-קון שבו DC חשפו את הכיוון החדש שלהם: אתחול. לא מבחינה עלילתית, אלא מבחינת הטון. אחרי שבמשך מספר סרטים הם ניסו להיות האנטי-תזה של מארוול ולעשות סרטי קומיקס קודרים ואפלים, נראה שהם הפנימו שזה לא ממש עובד. לפי הטריילרים החדשים שנחשפו בכנס, נראה שהם עושים "חישוב מסלול מחדש" לכיוונים יותר קלילים ונוסחתיים עם גיבורים שלא מסתובבים עם פרצוף תשעה באב כל הזמן.

לפני הכל, הבהרה: הכינוי DCEU ("היקום המורחב של DC"), שבו רוב האנשים משתמשים, מעולם לא היה משהו רשמי של האולפנים. הוא נוצר על-ידי עיתונאי באתר בידור וזה פשוט תפס אצל כל השאר. בכניסה לפאנל שלהם בכנס קומיק-קון, היה תלוי באנר עם הכיתוב "Welcome to the worlds of DC". כל האתרים מיהרו להכריז שזה המיתוג החדש הרשמי שלהם, אבל זה מה שמכונה "פייק ניוז". מישהו באיזשהו אתר הכריז שזה רשמי על-סמך משהו לא ברור ושאר האתרים פשוט שיתפו את זה בלי לשאול שאלות. באופן רשמי, היקום הזה עדיין חסר שם עד להודעה חדשה. בינתיים אתם יכולים לקרוא לו איך שתרצו, למשל "היקום הקולנועי של שפמים שהוסרו באופן דיגיטלי". סתם, דוגמא אקראית.

אז מה צופן העתיד הקרוב של היקום הקולנועי המשופם? בואו נעשה קצת סדר:

דצמבר 2018 – "אקוומן". ג'יימס וואן וג'ייסון ממואה ינסו להביא קצת כבוד לגיבור שמדבר עם דגים ועד היום שימש בעיקר פאנצ'-ליין.

אפריל 2019 – "שהאזאם!" (לבריאות). הנער בילי באטסון יכול לצעוק את מילת הקסם בשם הסרט ולהפוך לגיבור-על שרירי. ואם הוא יגיד לפני זה "אוקיי גוגל", הוא גם יידע איזה שיר מתנגן ברקע.

נובמבר 2019 – "וונדר וומן 1984" – גל גדות חוזרת, הפעם באייטיז. היא תצטרך להתמודד עם שאלות כמו איך סטיב טרבור חזר מן המתים, מי היא הנבלית המסתורית צ'יטה (בגילומה של קריסטן וויג) ואיך להכין מיקסטייפ.

עוד בקנה: סרט סולו של הפלאש עם הבמאים של "לילה בטירוף", סרט סולו לבאטמן עם מאט ריבס כבמאי (אבל לא בטוח שעם בן אפלק ככוכב), סרט על גרין לנטרן (שנרמז ב"ליגת הצדק") וסרט על באטגירל.

לאולפנים יש תכניות גם בשביל הנבלים שלהם. סצינת הפוסט-קרדיטס של "ליגת הצדק" רמזה על סרט פוטנציאלי של קבוצת נבלים (אחרת) ויכול להיות שהדמות של דת'סטרוק – שהופיע באותה סצינה, בגילומו של ג'ו מנגניילו – תקבל סרט משלה עם הבמאי של "הפשיטה". בנוסף,  סרט המשך ל"יחידת המתאבדים" נמצא בתכנון, אבל החבורה הזאת תתפצל גם לסרטים נפרדים. הארלי קווין תוביל כנופייה של נבליות ב"ציפורי הטרף" ויש דיווחים שהג'וקר של ג'ארד לטו יקבל סרט משלו. אבל מה שיותר מעניין זה שהוא לא יהיה הג'וקר היחיד.

בנובלה הגרפית המפורסמת "הבדיחה ההורגת", הג'וקר אומר לבאטמן "לפעמים אני זוכר דברים בדרך אחת, לפעמים בדרך אחרת. אם צריך להיות לי עבר, אני מעדיף שתהיה לי בחירה מרובה". נראה ש-DC החליטו לקחת את זה באפון מילולי, כי במקביל לסרט על הג'וקר של לטו, האולפן מתכנן סרט אחר על ג'וקר אחר. זה יהיה סרט אוריג'ין, תחת מותג אחר של האולפן שלא קשור אל היקום המשותף של הדמויות. את הסרט יביים טוד פיליפס (סרטי "בדרך לחתונה") ואת הג'וקר יגלם חואקין פיניקס, כנראה לא השחקן הראשון שעולה לכם לראש כשחושבים על הדמות. ואם זה לא נשמע מספיק מוזר, יש דיווחים שאיזה אחד, רוברט דה-נירו, במו"מ להצטרף לסרט, וגם זאזי ביטס מ"דדפול 2". אני לא יודע איך תהיה התוצאה הסופית, אבל אין ספק שזה נשמע כמו חתיכת פרוייקט מסקרן.

אז כן, לא רק ש DC עושים שינוי של 180 מעלות בטון, הם גם יורים לכמה כיוונים שונים. זה נשמע קצת מבולגן ואני עדיין לא משוכנע שהם יודעים מה הם עושים, אבל אולי הם…בדרך לשם? אולי 2019 תהיה השנה שבה היקום הזה יעלה מן האפר כמו עוף החול ויתחיל להיות מבדר? אולי בקרוב כשמישהו יזכיר את הסרטים האלה נגיב עם חיוך ולא באנחה מיואשת?  אפשר לקוות שכן, למרות ש-DC כבר הפילו אותנו בפח הזה פעם אחת. או חמש. אבל כמו שאמר פעם איזה תובע מחוזי אחד, הלילה הוא הכי אפל ממש לפני הזריחה. נותר רק לחכות ולראות אם זהו סוף הלילה של DC ותחילת הזריחה.