יום קולנוע ישראלי 2023

אחרי היעדרות בשנה שעברה, יום הקולנוע הישראלי חוזר בשביל לתת לכם סרטים ממיטב תוצרת הארץ ב-10 שקל.

בפעם הקודמת שהיה יום קולנוע ישראלי זה היה ב-2021 בדצמבר. מאז היו ב-2022 שני ימי קולנוע ב-10 שקלים, אבל אף אחד מהם לא ישראלי – וזה אחרי שהיו שני ימי קולנוע ישראלי ב-2021. אין לי מושג מה קורה שם אבל השורה התחתונה היא ששוב יש יום קולנוע ישראלי, ביום רביעי הבא (22.3), ושמשום מה, נכון לעכשיו, הוא בכל בתי הקולנוע חוץ מבפלאנט ורב חן. לא הצלחתי להשיג תשובה למה דווקא הם לא בעניין, אז נותר לנו רק לדמיין סיבות בעצמנו: האם זה בגלל שיום קולנוע ישראלי הרג את המשפחה של מנכ"ל פלאנט? האם הוא דרך על הנעליים החדשות שלו? האם פלאנט, בעצם, אנטישמיים? כנראה שלא, אבל אין לי מושג מה כן.  (עדכון: נראה שכן משתתפים. תוכניה אמורה לעלות מחר בבוקר. נעקוב אחרי הנושא). 

כמו כל שנה, גם הפעם יום הקולנוע הוא בסימן שחקן או יוצר קולנועי – הפעם חיים טופול – וגם הפעם אין לסימן הזה שום הבדל ממשי כי אף אחד לא מקרין את "ארבינקא" או "סאלח שבתי" או "אל דוראדו".

כתמיד, לא כל רשימת הסרטים הזאת אשכרה מוקרנת בכל הארץ, למרות שמשרד התרבות מלמל משהו על זה שיהיו יותר הקרנות בפריפריה וביהודה ושומרון אז יאללה שכולם ילכו לראות סרטים מה אתם עושים כבר.

סרטים שכבר הוקרנו או מוקרנים בארץ וכתבנו עליהם

בחורים טובים – הלהיט הישראלי הגדול של 2022 ממשיך לקושש כסף גם ב-2023. קומדיה רומנטית חביבה שמדייקת בכל הנוגע לעולם שהיא מייצגת.

אמריקה – סרטו השני של אופיר ראול גרייצר ("האופה מברלין") עוסק באדם שחוזר לארץ לאחר שנודע לו על מות אביו, ואז נפגש עם חבר ילדות ודברים מתגלגלים משם. מדובר בסרט שרבים, חכמים, וטובים ממני אוהבים, אז רק אגיד שעבורי המשחק של מושונוב (הבן) שעליו הסרט נשען לא הצליח להחזיק במאומה את הסרט, וכן שיש שם ניסיון לקחת אלמנט מהילדות ולהפוך אותו לדרמטי וזה בעיניי לא צלח (אבל בעיני אחרים כן).

הדרך לאילת – סרטו השני של יונה רוזנקיאר ("הצלילה") סובל גם הוא מהופעה ראשית קצת חלשה בעיניי (הפעם של רוזנקיאר האח) ועוד כמה עניינים, אבל גם פה נראה שרבים וטובים ממני התחברו לסרט (שסחף את הפרסים בפסטיבל ירושלים), אז מה אני מבין. טכנית זה יוצא רק מחר, אל תהיו קטנוניים.

קריוקי – סרטו של משה רוזנטל שחשבנו לרגע שיסחוף את פרסי האופיר עד שסינמה סבאיא בא לו בהפוכה הוא עדיין להיט ישראלי ששווה לראות, על זוג מבוגר שעולמם מתערער עם הגעתו של שכן חדש.

עולה לראש – הקומדיה הצה"לית (ברובה) של ערוץ הכיבוד חוזרת לעוד סיבוב אחרי שעשתה חיל בקופות ואפילו זכתה בפרס פורום המבקרי הישראלי על שירי הסרט. כנאמר: כפרה, זה עולה לראש.

חומוס פול טריילר – הסרט עם השם המסורבל הוא ניסיון לייצר פה גאי ריצ'י כיפי למדי (גם אם לא מושלם), ומי שפספס בפעם הראשונה טוב לו שישלים על המסך הגדול בעשרה שקלים.

איפה אנה פרנק – שוב בבתי הקולנוע, מסתבר.

מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם – סרטו של דני רוזנברג נדחה הרבה זמן עד שיצא, ואז כבר הספקתי לשכוח את רובו אז לא כתבתי עליו, אבל הוא זכור לי כסרט מעניין שכזה שמשלב בין בדיה ואמת כדי להתמודד, כמו שאפשר להבין, עם מות אביו.

יותר ממה שמגיע לי – ילד רוצה ללמוד לקרוא תורה לכבוד הבר מצווה שלו, אבל אמא שלו פחות בקטע (גם לזה וגם ל"מותו" , אגב, זה יום הקולנוע הישראלי השלישי שהם משתתפים בו. כבוד?).

השכן שלי אדולף – לא הקומדיה המטורפת שמבטיח השם, אבל עדיין סרט ששווה לראות.

אוהב אותך צ'ארלי – במאי מוצא את עצמו מצלם תוכנית ריאליטי בביתו של מאפיונר. רם פחות התחבר.

עקרה – אחד משלושה סרטים ישראלים שיצאו כולם בסוף שבוע אחד. לפניהם יצא "סינמה סבאיא" ואחריהם "קריוקי" והם, שלא באשמתם, פשוט לא עמדו בקצב. הסרט הזה מתאר על התמודדות של משפחה דתית עם מקרה של תקיפה מינית והוא הסרט הראשון (כנראה) בעולם שמבוסס על שו"ת.

כל מה שאני יכולה – הסרט השני מאותה שלישייה, דרמה משפטית לרגעים ודרמה משפחתית לרגעים, שלא מתמסר לרגעים הגדולים. בזאת גדולתו, אבל זה (והשם המסורבל שלו אמאלה) גם כנראה מה שהפריע לו למצוא קהל.

אדמה בוערת – הסרט השלישי בטרילוגיה הנ"ל, שניסה לשנות קצת את תמונת המצב בנוגע ל"אין קולנוע ימני" ולא ממש הצליח.

העיר האחרת – סרט תיעודי שמאיה כהן שלו המליצה עליו, אבל לצערי לא ראיתי יותר מדי הקרנות שלו.

אזרח מודאג – סאטירה על ההומו התל אביבי הבורגני הממוצע שלטעמי הייתה מוצלחת יותר כסרט קצר אבל כסרט גדול שווה לבדוק.

בתולים – אני כבר לא זוכר מה נטען בסוף על הביוגרפיוּת של הסרט הזה, בכל מקרה, זה על ילד שמנסה לעשות ביד.

סרטים שכבר הוקרנו או מוקרנים בארץ ולא כתבנו עליהם

אני לא – הסרט הישראלי עם השם הכי גרוע של 2022 הצליח בכל זאת למשוך אליו לא מעט צופים שאוהבים את הקולנוע התיעודי של האחים הימן. סיפורו של ילד מאומץ שמתמודד עם החיים שלו.

כאילו אין מחר – סרטו השני של ניצן גלעדי ("חתונה מנייר") שדווקא אהבתי אבל לא כתבתי ביקורת עליו כי לא יודע אם ביקורת שמתחילה ב"קודם כל, ניצן גלעדי, רצח במצעד הגאווה זה ירושלמי ואיך אתה מעז לגנוב לנו את זה?" הייתה מתקבלת היטב.

הסיפור שלנו – לכל מי פספס את ההזדמנות לראות את הסרט על בסיס הזוגיות של זוג מפורסמים כלשהו ששכחתי את שמו אז הנה הזדמנות שנייה. באמת נראה שחסרים סרטי ילדים ונוער בסיבוב הזה של יום הקולנוע הישראלי.

ולנטינוס – סרט שיצא לקראת סוף 2022 ונעלם כלא היה, חוץ מבאזכור של המצביע שהצדיע לכל מי שהצליח לסיים את הסרט בטופס שלו בסיכום השנה.

סרטים שעוד לא הוקרנו אבל כתבנו עליהם 

ולריה מתחתנת – יש שני סרטים שלא יצא לי להשתפך עליהם בביקורת ארוכה שיבהירו כמה אני בעדם. זה הראשון. ולריה היא אוקראינית שמגיעה להתחתן בארץ כדי לזכות בסידור דומה של אחותה, אבל לא בטוח שהיא חפצה בזה.

ילדים של אף אחד – יש שני סרטים שלא יצא לי להבהיר כמה הם היו צריכים להיות קומדיה ולא הדרמה המוזרה שהם בחרו להיות, וכנראה גם לא אעשה את זה בביקורת ארוכה כי זאת ביקורת מאוד מבאסת לקבל. זה הראשון. בחור מנסה לנהל בית מחסה לילדים בנסיבות כאלה ואחרות.

הנפש הטובה – יש שני סרטים שלא יצא לי להבהיר כמה הם היו צריכים להיות קומדיה ולא הדרמה המוזרה שהם בחרו להיות, וכנראה גם לא אעשה את זה בביקורת ארוכה כי זאת ביקורת מאוד מבאסת לקבל. זה השני. מפיקה פמיניסטית נאלצת לשתף פעולה עם במאי שחזר בתשובה כדי ליצור סרט תנ"כי.

הבשורה על פי יהודה – עיבוד של דן וולמן ("מחבואים") לספר של עמוס עוז. תקשיבו, הקול של של דורון תבורי זה משהו.

החבר השמן שלי – כשכתבנו עליו הוא נקרא "השמן" אבל מאז שינו לו את השם, וזה בסך הכול לטובה. נראה לי. קומדיה רומנטית על זוג חברים שאחד מהם שמן.

סרטים שעוד לא הוקרנו אבל ראינו אז הנה בקצרה עליהם

יוני אפס – יש שני סרטים שלא יצא לי להשתפך עליהם בביקורת ארוכה שיבהירו כמה אני בעדם. זה השני. שלושה סיפורים שמתרחשים סביב תלייתו של אייכמן. אפשר לצאת לפני האפילוג, הוא לא מוסיף כלום.

השחיין – אפנה את הבמה לשני אוירבך שראתה אותו: "השחיין" הוא סרט שעוסק בגולש סקי בן-עשרה שנמצא במחנה אימונים לקריטריון אולימפי, ובמקביל מתמודד עם הנטייה המינית שלו. כלומר, חוץ מהחלק של הסקי, הוא שחיין כמובן. אני מעריכה את הכיוון הכללי ואת זה שמישהו סוף סוף גילה שיש במדינה הזו עוד דברים הומו-אירוטיים חוץ מהצבא, אבל אני לא יכולה להמליץ על הסרט הזה. סצנת הסיום שלו יצירתית ומופלאה, אבל ספק שתצליחו להגיע אליה כי כל מה שלפניה מרגיש מבולבל וחסר מיקוד, וכולל כמה בחירות אמנותיות שאין להן שום הצדקה.

סרטים שעוד לא הוקרנו ולא ראינו, עם כל המידע הרלוונטי שהצלחנו למצוא

איך נתת לזה לקרות – פסנתרן ג'אז חוזר לתל אביב אחרי שנים שחי בפריז. אחיו עומר ושותפו לדירה חיים מהיד לפה אבל מנצלים כל רגע כדי לתכנן את המסיבה הבאה. בתוך בליל מסיבות, סמים, סקס ומפגשים אקראיים עם שלל טיפוסים מטולטלים ומבולבלים, שני האחים מחפשים לחזור האחד לחייו של השני. סרטם של יאיר אשר ואיתמר לפיד (אח של נדב לפיד). טריילר.

גרגירי חול – נער מדימונה נתקל באינטרנט באתר של בני נוער מכל הארץ המשתפים ביצירותיהם הספרותיות, מתחזה ל"נדב מכפר סבא" ומפרסם את סיפוריו על משפחתו כאילו נכתבו מדמיונו. הוא הולך ומסתבך בשקריו, ובכך מערער את המרקם העדין של המשפחה והם נאלצים לעבור תהליך של התפכחות. סרטם של גיתית ויהל כבירי עם שני כהן, לוסי ארהיש, אורי פפר ויוסי מרשק ("מנפאואר"). טריילר.

הסירו דאגה מליבכם – סרטו השני של תום שובל ("הנוער") שעוסק באישה שבעלה המיליונר מת והופכת את ביתה לבית מחסה מאולתר עבור אלה שלא שפר מזלם בעולם. טריילר. 

הבית ברחוב פין – דינה מתאהבת באבינעם. אולם תחת המעטה של סיפור האהבה לכאורה, מתגלה אט-אט המציאות כמחזה אימים בו עליה לגלם את תפקיד האישה-הזונה. חירותה נגזלת ממנה, גופה משועבד, נפשה נרמסת והיא הופכת להיות חלק מסצנת הסמים והזנות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. "הצצה לסרט".

שער הפרחים – סרטו החדש של חיים בוזגלו מספר על משפחה מרוקאית שעולה לארץ.

הארוחה – חייהם של זוג עולים מאוקראינה מצטלבים עם זוג במשבר נישואים. דברים מתגלים בארוחת ערב. קרן פלס פה, אם זה משנה משהו עבורכם. (טריילר). היה גם ביום קולנוע אחד ב-2021.

רילוקיישן – ג'וי ריגר עושה רילוקיישן לקפריסין ומתחברת שם עם אישה.

לוס אנג'לס דרום – סרט תיעודי מוזיקלי על מסע בחירות כושל בקריית מלאכי. טריילר.

תוכנית א' – סרטם החדש של האחים הפז ("הגולם") על תוכנית שהייתה באמת לנקום בנאצים.