קווין סמית' מכה שנית

קומיקס, ניו ג'רזי, מערכות
יחסים ו'מלחמת הכוכבים' –
אלה הנושאים שמעניינים את
קוין סמית', ואלה הנושאים
סביבם חגים כל סרטיו. אין
במאי אמריקאי שסרטיו הם השתקפות של חייו כמו סמית', איש שהפך את עצמו, תוך פחות משבע שנים, מזבן פשוט לאחד הבמאים המעניינים ביותר בקולנוע האמריקאי.

הקריירה הקולנועית של קווין סמית' החלה בשנת 1994, כשהוא מכר את אוסף הקומיקס שלו (קורבן רציני מאד, ואמצעי לא רע לגייס כסף, כשאתה אספן כבד כמו קווין סמית'), לווה מהוריו 10,000 דולר ומשך את מקסימום הכסף האפשרי מעשרת (!) כרטיסי האשראי שלו. בכסף זה, בנוסף לכסף מחברו סקוט מוז'ייר, הוא הפיק את סרטו הראשון, 'Clerks', שתורגם לעברית בשם 'מוכרים בלבד'. הסרט עלה 28,000 דולר.

כל מי שאי פעם עבד מאחורי דוכן מכירות כלשהו ונאלץ להתמודד עם החיה הרב ראשית ונטולת המוח המכונה בקצרה "לקוחות", חש הזדהות עמוקה עם הסרט הנ"ל, אודות יום בחייהם של דאנטה היקס (בריאן או'הלוראן) ורנדל גרייבס (ג'ף אנדרסון), שני מוכרים – אחד במכולת (שבכלל לא היה אמור לעבוד באותו היום, ומתלונן על זה לאורך כל הסרט), ושני בספריית וידאו. סמית' הכיר את הנושא באופן אינטימי, מכיוון שעבד בעצמו כמוכר בשני המקומות. הסרט כלל מהפכים בחיי האהבה של שני המוכרים, דיונים מעמיקים על 'מלחמת הכוכבים' ויחס מזעזע לקונים. מחוץ למכולת ולספריית הוידאו הסתובבו שני טיפוסים די חשודים בשם ג'יי ובוב השתקן. ג'יי אמר הרבה שטויות, רובן קשורות לרצונו הנואש בסקס, ומכר סמים. בוב כמעט ולא דיבר. ג'יי מגולם על ידי ג'ייסון מיוז, ואם נאמין לסמית' אין הרבה הבדל בין השחקן לדמות. לשאלה האם מיוז כותב בעצמו את הדיאלוגים, השיב סמית' "בטח, בטח. הוא בקושי מסוגל לכתוב את השם שלו". את בוב השתקן גילם סמית' עצמו.

פרט טריוויה הנוגע לסרט: בגרסה המקורית שצולמה, דאנטה, שבכלל לא היה אמור לעבוד באותו היום, נורה למוות על ידי שודד בסוף הסרט. הסצנה כלולה, כמובן, בגרסת ה-DVD.

'מוכרים בלבד' הוקרן ב"שוק סרטים עצמאיים" באולם שבו היו עשרה אנשים, אבל אחד מהם היה גורו הסרטים העצמאיים בוב הוק, שבהיותו חבר בוועדה המייעצת של פסטיבל סאנדאנס לסרטים עצמאיים המליץ על הסרט לפסטיבל. 'מוכרים' זכה בפרס הראשון בפסטיבל, והפך בין לילה לסרט קאלט בחוגים מצומצמים, וחשוב מזה, הוא הרוויח. לא הרבה – כמה מיליוני דולרים – אבל מספיק על מנת שסמית' יוכל לרכוש את כל אוסף הקומיקס שלו בחזרה, וגם כדי שהאולפנים יסכימו לממן את סרטו השני של סמית', 'Mallrats'.

'עכברושי קניונים' הוא הסרט המצחיק ביותר של סמית' עד היום, ובהתאם, הכי פחות "נחשב". זהו סיפורם של שני בחורים שנזרקים על ידי חברותיהם ומחליטים לבלות את היום בקניון, שבו מתרחש רוב הסרט. במקביל, הבחורות מחליטות על אותו בילוי (זה לא מאד מפתיע, אין הרבה אופציות בעיירות קטנות בניו ג'רזי). ב'עכברושי קניונים' נוספו שני שחקנים לכנופיה של סמית' – ג'ייסון לי ובן אפלק. את אפלק כולם מכירים, מ'ארמגדון', 'פרל הארבור' ועוד שלל סרטים. לי, לעומת זאת, הוא סחורה לצרכנים אניני טעם יותר. הוא שחקן טוב מאפלק, והוא משחק בדרך כלל בסרטים טובים יותר שעושים פחות כסף ('כמעט מפורסמים').

הביקורות הטובות מ'מוכרים', אפשרו לסמית' להביא לסרט שני סוגים שונים של אלילי הדור – שאנן דוהרטי (הסרט כולל רק התייחסות אחת לכך ששמה האמיתי הוא ברנדה וולש, ובשביל סמית', מדובר בהפגנת איפוק לא קטנה) בתפקיד אחת החברות, וסטן לי, הקומיקסאי יוצר "ספיידרמן" ו"הרביעייה המופלאה", בתפקיד עצמו. וגם ג'יי ובוב הופיעו שוב, ותרמו להצלת המצב, כל אחד בדרכו היחודית. 'עכברושי' נחשב לכשלון קופתי, אבל כמו כל סרטיו של סמית', הרוויח כסף בסופו של דבר תודות למכשיר הווידאו המופלא. כשלונו בקופות גרם לכך שסמית' יאלץ לממן מכיסו את תקציבו הזעום של סרטו השלישי (400 אלף דולר), והציפיות, שהרקיעו שחקים לפני 'עכברושי', היו נמוכות בהרבה.

הסרט שסמית' הוציא תחת ידו הפתיע את הקהל והמבקרים כאחד.
'Chasing Amy' היה הסרט שהפך את סמית' רשמית לבמאי מצליח, ושגרר אותו, לפחות למראית עין, לעבר המיינסטרים. אבל הוא עשה את זה כשהוא ממשיך להתעסק באופן בלעדי בנושאים שמעניינים אותו אישית: קומיקס ומערכות יחסים. בסרט מככבים אפלק ולי כהולדן מקניל ובאנקי אדוורדס, צמד כותבי הקומיקס 'Bluntman and Chronic', המבוסס על דמויותיהן של ג'יי ובוב השתקן. מקניל פוגש את אליסה ג'ונס, כותבת קומיקס צעירה (ג'ואי לורן אדמס, שהיתה חברתו של סמית' באותו זמן, והיוותה את ההשראה לעלילת הסרט במידה רבה), ומתאהב בה, אבל היא, מה לעשות, לסבית, ובעלת נסיון מיני עשיר בהרבה משלו. יש לו בעיה עם זה. יש לו בעיה חמורה לא פחות עם העובדה ששותפו שונא אותה, שונא לסביות, שונא שמישהי נכנסת ל"זוגיות" שלהם ובאופן כללי לא מרוצה מהמצב. ב'לרדוף אחרי איימי' הצטרף לכנופיה חבר נוסף, מאט דיימון, שמופיע בסרט בתפקידון, אבל התחבר לחבורתו של סמית', ובמיוחד, כידוע לכל מי שראשו לא קבור בחול, לבן אפלק. 'Chasing Amy' זכה לאהבת הקהל והמבקרים כאחד, והרוויח 12 מיליון דולר בקופות.

בין 'איימי' ו'דוגמה' קרו כמה דברים. 'מוכרים בלבד' הפך לסדרת אנימציה קצרת יומין ברשת ABC (בקרוב, אגב, צפוי לסדרה קמבאק), וגם לקומיקס. סמית' התחיל לכתוב קומיקס (סדרת 'Daredevil'), וגם התמסד קצת בחיים – הוא כיום נשוי ואב לבת. בן אפלק ומאט דיימון, מצידם, כבשו את הוליווד: אוסקר על תסריט ('סיפורו של וויל האנטינג') ותפקידים ראשיים במגוון סרטים הפכו את השניים לפתע לכוח עולה בהוליווד. איפשהו באמצע היה גם תסריט של סמית' לסרט על סופרמן שנדחה על ידי טים ברטון. רגע קשה בשבילי, כשבמאי נערץ א' דוחה את עבודתו של במאי נערץ ב'. רגע קשה בשביל סמית', שהמליץ לאולפנים לבחור בברטון. מצד שני, ניקולס קייג' היה אמור לשחק את סופרמן, כך שמחוגים מסויימים (אני, לדוגמה) נשמעה גם אנחת רווחה קטנה. סמית' גם פצח בקריירה צדדית כמתקן תסריטים, ובין השאר היה אחד משבעה תסריטאים שעבדו על 'חופשיות על הבר'.

וכך, כשסמית', דיימון ואפלק חברו יחדיו לעשות את 'דוגמה', היה זה עם בטחון עצמי לא קטן, תקציב נאה (יחסית), צוות שחקנים מרשים (הכולל את כל החבר'ה המקוריים, שנעשו לפתע "מרשימים" על הנייר). התוצאה היתה סרט מצליח, מצחיק, אינטליגנטי ומהנה מאד. כלומר, חוץ מהמילה מצליח, ממש כמו שני הסרטים הקודמים של סמית'. ב'דוגמה' עברו ג'יי ובוב השתקן סוף סוף לקדמת הבמה, כשהם חוברים ללינדה פיורנטינו על מנת לעצור שני מלאכים (אפלק ודיימון) מפעולה שתביא לביטול העולם. הסרט זכה למנה נאה של יחסי ציבור תודות לכנסיה הקתולית, שרבים ממאמיניה החליטו שקומדיה על קתוליות משמע בהכרח סרט אנטי קתולי ובאו להפגין בהמוניהם – ולא משנה שיוצר הסרט הוא קתולי, ושהמסר שלו הוא חיובי מאד. אבל, כאמור, בסופו של דבר, כל השפעה של המפגינים היתה חיובית, מכיוון שדוגמה הרוויח. עשרות מיליונים.

לאחר שני סרטים שעסקו בנושאים "משמעותיים", וזכו לאהבת המבקרים והקהל, קווין סמית' הפך רשמית לבמאי שיש ממנו ציפיות גבוהות. אף אחד לא מצפה ממנו ללהיטים היסטריים, וגם לא לסרטים כבדי משקל, אבל מצפים ממנו למשהו "משמעותי". ובדיוק מסיבה זו, סרטו הבא – 'ג'יי ובוב השתקן מכים שנית' – יהיה מה שהוא מגדיר כ"סרט של בדיחות פלוצים וזין". 'מכים שנית' צפוי להיות פרודיה עצמית וקומדיה על תעשיית הסרטים כאחד. הסרט מתחיל כשבאנקי אדוורדס מ'איימי' מוכר לאולפן הוליוודי את זכויות ההסרטה של הקומיקס המבוסס על ג'יי ובוב השתקן, מבלי לטרוח לשלם להם תמלוגים, והשניים מחליטים לנקום על ידי שיבוש מוחלט של הסרט. עוד מעורבות בדרך כלשהי שלישיית גנבות תכשיטים, וכמעט כל גיבורי הסרטים הקודמים. ג'ייסון לי, בנוסף לתפקידו כבאנקי גנב הזכויות, ישוב להיות ברודי מ'עכברושים' (הדמות האלילית ביותר שסמית' כתב מימיו, ומושא להערצת חובבי סמית'). בן אפלק שוב יהיה הולדן מקניל, וכנראה ישחק גם בתפקיד השחקן ההוליוודי בן אפלק. ג'ואי לורן אדמס שוב תהיה אליסה ג'ונס, כותבת הקומיקס הלסבית, בריאן או'הלורן שוב יתלונן שהוא לא אמור להיות כאן בכלל בתפקיד דאנטה, וכמובן, שאנן דוהרטי תשוב להיות רנה מוז'ייר, חברתו של ברודי ב"עכברושים". וזוהי רשימה חלקית מאד.

כמה שחקנים ששיחקו בסרטים קודמים יופיעו בדמויות חדשות. כריס רוק, לדוגמה, יהיה במאי 'בלאנטמן וכרוניק', ומאט דיימון ישחק את עצמו, וגם, ככל הנראה, את וויל האנטינג. בנוסף, גייס סמית' ארסנל די מסיבי של שחקנים נוספים לסרט: כוכבי הווה קטנים – מאלייזה דושקו (פיית' מ'באפי קוטלת הערפדים') עד ג'יימס ואן דר ביק (דוסון לירי, כמובן) וחצי מהקאסט של 'אמריקן פאי' – ו"אלילים אישיים" כג'אד נלסון, מארק האמיל (עם חרב אור בידו), וקארי פישר (מישהו שם לב לכך שסמית' אוהב את "מלחמת הכוכבים"?). בנימה אישית עוד יותר, אשתו ובתו של סמית' משחקות גם הן בסרט. אשתו הגדירה את הסרט בראיון כ"סרט משפחתי של 20 מיליון דולר". זהו צוות השחקנים המרשים ביותר בסרט של סמית', במאי שהתחיל בכך שליהק את חבריו ואת עצמו, והמשיך בטכניקה מתוחכמת של הפיכת השחקנים בסרטיו לחברים אישיים קרובים, כך שלא יבקשו יותר מדי כסף לסרטים הבאים.

החלק העצוב עבור החובבים הוא שזהו הסרט האחרון שבו יופיעו ג'יי ובוב. סמית' ציין בראיונות ש"הגיע הזמן להתבגר", וגם שהוא לא רוצה שהם יישחקו ויפסיקו להצחיק. אני מבין את הנימוקים, וטוב לפרוש בשיא, אבל זה עדיין מצער. סמית' עצמו, עם כל הדיבורים על התבגרות, עומד להתחיל לעבוד בקרוב על הסרט הבא בסדרת סרטי הבלש האידיוט 'פלטש' ומצהיר שהוא רוצה את ג'ייסון לי בתפקיד הראשי.

'ג'יי וסיילנט בוב מכים שנית' יעלה על המסכים בארה"ב ב-24 באוגוסט. עבור חובבי סמית', זהו סרט חובה, ואין ספק שמי שמכיר את הסרטים הקודמים יהנה יותר. אבל גם עבור בתולי סמית', זה צפוי להיות סרט מצחיק מאד ומהנה מאד, עם שילוב של אקשן, פרודיה ודיאלוגים מבריקים. תראו אותו, אבל עשו לעצמכם טובה ונסו להשיג קודם את הסרטים המוקדמים של סמית'.