שורטס, 27.9.2010

מיני-דו"חקו, כולם אוהבים את "הרשת החברתית", אח של שרלוק הולמס, אייקון, אייקון השני, פסטיבל חיפה, ועוד דברים שקרו השבוע

סווגו גם את זה תחת אחד הניסיונות של אתר הבטא: נדמה לי שבגלל היעדרו של הדו"חקו לאנשים חסר מקום שבו אפשר לפתוח פתילי אוף-טופיק (קולנועיים) שלא מתקשרים לסרט אחד ספציפי שיש עליו כתבה/דף סרט. בתור תחליף, אני אקבץ כאן אוסף של ידיעות אנד סטאף מהשבוע, בקצרה. אתם מוזמנים להגיב בנושאים האלה ובכל נושא אחר. אם זה יילך, זאת תהיה פינה שבועית, פחות או יותר. אז:

מיני-דו"חקו: "וול סטריט: הכסף מדבר", סרט ההמשך ל"וול סטריט" העתיק, נמצא במקום הראשון השבוע בארה"ב, אבל עם 19 מיליון דולר לא ממש מרשימים, ועם ביקורות פושרות. "אגדה עם כנפיים" במקום השני עם 16 מיליון דולר. בשבוע שעבר היה במקום הראשון "גנב עירוני" (במקור "The Town"), שבו בן אפלק הוכיח, כנראה, שהוא במאי יותר טוב משחקן: הסרט קיבל תשבוחות והשוואות ל"השתולים", והשבוע הוא ירד ב-33% בלבד (ל-16 מיליון דולר), מה שמראה שגם הקהל אהב אותו. סחתיין בן.


אבל מה שבאמת מעניין הוא מה שיקרה בקולנועים בארה"ב בסוף השבוע הקרוב. "הרשת החברתית", הסרט של דייויד פינצ'ר על תולדות פייסבוק (זה עדיין נשמע קצת מצחיק לכתוב את זה), יוצא; עד עכשיו, לומר שהסרט זכה לתשבוחות זו אנדרסטייטמנט. נכון לעכשיו יש לו 100% בעגבניות (עם 14 ביקורות), ואלה לא סתם ביקורות של "יותר מבסדר": פחות או יותר כולם, בלי יוצא מהכלל, קוראים לו מרתק, מצחיק, כתוב נפלא (על ידי אהרון סורקין) והמתחרה המוביל על האוסקר, נכון לעכשיו. ואם זה לא היה מספיק, ייצא גם סרט הערפדים "Let Me In", הרימייק ל-"Let the Right One In" בבימוי מאט ריבס, ונחשו מה – גם לו יש עכשיו 100% בעגבניות, כשהקונצנזוס הגורף הוא שהסרט טוב כמו המקור אם לא יותר (וזה, כשמדובר ברימייקים אמריקאיים, מאוד חריג). אחלה שבוע.


יש עוד סרט שיוצא בארה"ב בסוף השבוע: "Case 39", גם הוא סרט אימה/מתח. אוסקרים הוא לא יקבל, ובכלל, מדובר בסיפור עצוב: זה סרט שצולם ב-2006, וישב ארבע שנים על המדפים כשהוא סובל מכל מיני עריכות מחודשות ודחיות מטעמים ביורוקרטיים. אם אתם רוצים לשמוע איך בדיוק זה קרה, אתם מוזמנים לשאול אישית את הבמאי, כריסטיאן אלוורט, שנמצא ממש עכשיו בארץ בתור אורח של פסטיבל אייקון (אחד מהם). למעשה, אם אתם קוראים את זה מוקדם, אתם עדיין יכולים להגיע להקרנה של סרט המד"ב שלו, "פנדורם" (היום ב-17:00 בסינמטק ת"א), שאחריה הוא יענה על שאלות הקהל. וכפי שיעידו חמשת האנשים שהיו בהרצאה שלו אתמול בפסטיבל – וזה כולל אותי – הוא איש ממש נחמד.


אה, כן – פסטיבל אייקון, וגם פסטיבל אייקון השני, נפתחו אתמול. לכן ייתכן מאוד שאתם לא קוראים את זה, כי אתם שם. אם עוד לא ראיתם – מקבץ טריילרים של הסרטים שיוקרנו באייקון TLV. סרט הפתיחה (שהוקרן אתמול) הוא "סקוט פילגרים נגד העולם", בחירה מוצדקת מאוד – הקהל של אייקון הוא בדיוק הקהל שיעריך את הסרט – אבל לא מוזר לעשות הקרנה חגיגית בפסטיבל אחרי שהסרט כבר יצא להקרנות מסחריות?


יש עוד איזה פסטיבל. פסטיבל הקולנוע בחיפה. בשנים האחרונות התנתקתי מהפסטיבל הזה לגמרי: נדיר שאני מוצא בתכניה סרטים מסקרנים שלא יוקרנו ממילא בהקרנות מסחריות מאוחר יותר. למשל, מאוד שמחתי לראות ברשימת הסרטים את "ממלכת החיות", סרט פשע אוסטרלי שנחשב למעולה ביותר, אבל לפני שהספקתי אפילו לשקול לארוז את מיטלטלי ולצאת למסע צפונה, ראיתי שהסרט מוקרן "באדיבות יונייטד קינג" ובתרגום לעברית – מה שאומר שהוא יוקרן באופן סדיר, לכל הפחות בסינמה סיטי, בהמשך. אני יכול לחכות. חוץ מזה, מהיכרות אישית עם תנאי הקרנה בפסטיבל, בהרבה מקרים הם לגמרי לא שווים את הנסיעה בעליות. מצטער, אבל זה המצב כרגע.


בפסטיבל חולק פרס תא המבקרים הישראלי, כן יש דבר כזה, ובאופן לא מפתיע במידה קיצונית, זכו בו "סרט לבן" (לסרט הבינלאומי) ו"עג'מי" (לסרט הישראלי). יש הגיון בכך שלמבקרים בארץ יהיה פרס משלהם, כמו תא מבקרי הסרטים בניו יורק או בשיקגו רבתי או בפילדלפיה תחתית, אבל מכיוון שאת הזוכים בו אפשר לדעת מראש מטבלאות המבקרים ב"עכבר העיר" או "טיים אאוט", להפתיע הפרס הזה לא יכול.


סטיבן פריי יגלם את מייקרופט הולמס, אחיו של שרלוק, בהמשך ל"שרלוק הולמס" של גאי ריצ'י. יופי של ליהוק. [ מקור: cinematical ]


פול תומס אנדרסון היה אמור לעשות סרט בשם "המאסטר", שמספר על עלייתו של ממציא דת בסגנון ל. רון הבארד, מייסד הסיינטולוגיה. "היה אמור", משום שהסרט בוטל, או נדחה עד להודעה חדשה. השחקנים, פיליפ סימור הופמן וג'רמי רנר, טענו בראיונות שהסרט פשוט לא הצליח להמריא בחזרות – אבל אי אפשר לשמוע סיפור כזה בלי להתחיל להריץ תאוריות קונספירציה: יש בהוליווד הרבה סיינטולוגים עם הרבה השפעה שהיו שמחים לתקוע מקלות בגלגלים של סרט אנטי-סיינטולוגי. נורא חבל, אבל זה היה כנראה רצונו של זינו. [מקור: The Playlist ]


כל מיני אתרים מספרים שסרט שלישי בסדרת "ביל וטד" בדרך. אהא. זה יהיה לפני או אחרי "בחזרה לעתיד 4", "מכסחי השדים 3" ו"הגוניס 2"? כולם סרטים שעל פי השמועה, היו אמורים להגיע בשנים האחרונות. אף אחד מהם לא באמת יקרה, ככל הנראה, ואותו הדבר נכון גם לגבי "ביל וטד" השלישי. אבל כשמישהו ממלמל משהו על אפשרות להמשך לקלאסיקה נוסטלגית מהילדות, תמיד יהיה מי שישמח לפרסם את זה.


רשת ספריות הוידאו בלוקבאסטר, פעם אימפרית ענק, פשטה את הרגל. מה שלא הפתיע אף אחד. אם אתם לא יודעים מה זה "ספרית וידאו", תשאלו את אמא. [ מקור: LA Times ]