דוח קופות שבורות,17.03.2024: פנדות ותולעים מכסחות כלב

אף סרט חדש לא כובש את המקום הראשון, ועדיין מדובר במירוץ צמוד בין פו ופול.

לכאורה, סוף השבוע הזה מהווה ניצחון בדקה התשעים של "קונג פו פנדה 4" על "חולית: חלק שני", שכן הפנדה הצליח לשמור על המקום הראשון ולמנוע מ"חולית" לחזור לפסגה. 

אלא שבפועל, גם מהמקום השני "חולית" בפער עצום על פו וחבריו, וזה לא רק בגלל שהוא יצא שבוע אחד לפניו. חצי המיליארד שפול הרוויח עד כה ברחבי העולם פשוט מגמדים את ההישג החביב מאוד של קונג פו פנדה, ואולי הוא אפילו ויתר לו על ההישג של המקום הראשון כמעין מחוות מנצחים כזאת. 

זה לא שיש לקפ"פ 4 מה להתבאס, כן? מקום ראשון שבוע שני ברצף, עם 30 מיליון דולר ("חולית 2" עם 28.5) ונפילה של 48% זה נהדר, בטח עם תקציב לא מוגזם בטירוף של 85 מיליון דולר והכנסות של 107 מיליון בארה"ב ועוד כ-70 ברחבי העולם עד כה. פשוט 500 מיליון זה יותר טוב מ-177 מיליון במשחק הזה, בטח כשלא נראה ש"חולית 2" מתכנן לעצור בקרוב. 

קרב הענקים הזה משאיר מקום שלישי צנוע בהרבה – "המרוץ לניצחון של ארתור" פתח עם 7.6 מיליון דולר. רחוק מאוד מהימים והסכומים שמארק וולברג הרוויח כשנחשב לכוכב קולנוע אמיתי, וגם – אלא אם הסרט יצליח להחזיק מעמד יפה – רחוק מלהיות סכום שיצליח להחזיר את תג המחיר המשוער של הסרט – 40 מיליון דולר. 

את החמישיה סוגרים שני הסרטים שפתחו בשבוע שעבר בסכומים לא מרשימים, אבל פער קטן אך משמעותי נפתח ביניהם: בעוד ש"דמיוני" יורד ב-44%, מרוויח 5.5 מיליון דולר הסופ"ש ו-22 מיליון דולר סך הכל, כל זה על תקציב של 12 מיליון דולר ואפשר כבר לדבר במונחים של הצלחה לסרט האימה הקטן הזה. "קבריני", לעומת זאת, נפל ב-61%, הרוויח רק 2.8 הסופ"ש ו-13 מיליון בכלל, ועלה, לעומת זאת, בערך 50 מיליון דולר. זה לא עוזר שהסרט לא הופץ מחוץ לארצות הברית, אבל קשה להאמין שיש איזה מדינה שבה הסרט יתגלה כמגה להיט שיעזור להם להתחיל לראות רווחים ממנו. 

לו בוב מארלי היה מתחשב, הוא היה במקום השישי או התשיעי ונותן לי לדבר על שלושה סרטים חדשים באופן רציף, אבל לא – החוצפן נמצא במקום השביעי. אז בואו נוציא אותו מהדרך רגע ונפרגן לו על עוד 2.2 מיליון דולר שהם סה"כ 93 מיליון דולר בארה"ב. נראה שהסרט זוחל לקראת ה-100 מיליון שסרטים אוהבים להתגאות בהם, אבל השאלה האם כוחו ייתש לפני שיגיע לשם או לא. 

סרטים חדשים תפסו את מקומם של ותיקי הטבלה "וונקה" ו"סיפור הברווזים" שאנחנו נפרדים מהם. אך כפי שאפשר להבין מכך שכולם בתחתית הטבלה, אין פה הצלחות מסחררות ועכשיו כל מה שנותר זה לבדוק האם זה תואם את סך המסכים עליהם הופצו (כי יש הבדל בין מיליון דולר שהורווח על 100 מסכים או על 1000 מסכים) ואת התקציב שלהם. והיי, מי יודע – בהתחשב בכישלון שלהם אולי בשבוע הבא יחזרו לבקר וונקה או הברווזים.  

"אהבה שותתת דם" (Love Lies Bleeding), הסרט שעובר מפה לאוזן כ"סרט הלסביות השריריות של קריסטן סטיוארט" התרחב, נניח, ועכשיו מציג ביותר מאלף אולמות ועל כן הרוויח 2.4 מיליון דולר מה שהביא אותו למקום השישי. זה גם המספר שהיה ל"סעי בובה" ואולי פשוט זה הפוטנציאל המסחרי ל"סרט פשע עצמאי קטן על לסביות" בלי כוכבות גדולות. צריך לבחון את זה וללהק את סידני סוויני וזנדאיה בקומדיה שכזאת בבימויה של גרטה גרוויג ולראות אם זה עדיין הסכום שזה מכניס או שאם מלהקים שמות יותר גדולים אז הפוטנציאל גדל. בכל מקרה, אין לנו מושג מה התקציב שלו ואם זה הצלחה או לא אבל זה בכל מקרה סרט פסטיבלים יותר מסרט של קהל ושם הוא כבר די ביסס את עצמו כאחד מהסרטים הטובים של השנה, אז כל הכבוד לו. 

אפשר לרחם על "נפש אחת" וה-1.7 מיליון דולר שלו, שמגובה בביקורות "סרט מאוד מרגש וחשוב" ששמורות לסרטי שואה מרגשים וחשובים, אבל אז מסתכלים על ההפצה בעולם שלו ומגלים שמדובר בממזר לא קטן שכבר הרוויח 32 מיליון דולר. אני לא בטוח אם זה מכסה את התקציב שלו – בכל זאת, דרמה תקופתית עם אנתוני הופקינס והלנה בונהם קרטר – אבל זה חד משמעית גורם לו להיראות פחות מסכן בהשוואה, נניח, לסרט הבא ברשימה. 

כי הסרט הבא ברשימה הוא "The American Society of Magical Negroes". סרט שהייתי טורח להמציא לו שם בעברית רק שהכשלון שלו בכל היבט די מבטיח שהוא לא יגיע לארץ, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון את ההססנות הכללית של מפיצים עם סרטים על שחורים. יכול להיות שמכיוון שהוא סרט צנוע יותר אז התקציב שלו קטן יותר מזה של "נפש אחת" אבל לעומת ה-30 מיליון דולר הגלובליים של "נפש", לסרט הזה יש רק 1.3 מיליון דולר בארה"ב וזהו, כי לא ממש בטוח שיפיצו אותו הלאה ברחבי העולם. זה כי הביקורות של הסרט הזה קוטלות – "כמו מערכון שנשאר יותר מהרצוי", "סרט עם תפיסה על יחסי גזע מ-1954", "כמו שני סרטים גרועים בסרט אחד", ו"עם פינאלה שמרגיש כאילו נלקח מאינסטגרם לייב". חבל, הטריילר נראה חמוד, והיי אולי הסרט פשוט טוב מדי בשביל מבקרים אמריקאיים. אבל בשלב הזה לא נראה לי שיהיה מפיץ בינלאומי שיסתכן בלנסות אותו.

את הטבלה סוגר "מלאכים רגילים" עם הסכום הבלתי מרשים של 942 אלף דולר. הסרט יצא רק בארה"ב בינתיים והרוויח 18 מיליון דולר על תקציב של 13 אבל תכלס אני לא בטוח שאין סיבה למפיצים למה לא לנסות להפיץ אותו הלאה ברחבי העולם. 

בשבוע הבא יוצאים שני סרטים חדשים: "טהורה", סרטה השלישי של סידני סוויני באיזה שבועיים או משהו והסרט החדש של מכסחי השדים. אף אחד לא מגיע עם יותר מדי באזז, אבל התחזיות סביב "אימפריה קפואה" עדיין מדברות על סוף שבוע ראשון של 35 מיליון דולר מינימום, מה שאמור להבטיח לו את המקום הראשון. במסגרת "אה, זה עדיין קורה": דיסני ממשיכים להוציא לבתי הקולנוע את כל הסרטים של פיקסאר שהם זרקו לסטרימינג בניסיון לעשות משהו. לא כסף, זה בטוח, כי עד כה כל הסרטים האלה נחתו על הפרצוף. הפעם הקורבן הוא "לוקה", ונאחל לו בהצלחה ושאולי יצליח יותר מ"אדומה אש" ו"נשמה".