דוח קופות שבורות 22.9.19: הבריטים העשירים עושים עוד כסף

בראד פיט, סילבסטר סטאלון ומגי סמית' הולכים מכות על המכות הראשון. כמובן שהדיים היא זאת שלוקחת.

שלושה סרטים רבו על המקום הראשון. שלושה סרטים ששונים זה מזה בכל מובן ודרך אפשרית: אחד הוא דרמה תקופתית בריטית שמבוססת על סדרת טלוויזיה מתחילת העשור, השני הוא סרט מד"ב מקורי והשלישי הוא סרט חמישי בסדרת אקשן בת 30 שנה.

המנצח הגדול, שבטח יכול להזין לא מעט מאמרים של "ניצחון הטלוויזיה על הקולנוע", הוא הפרק הקולנועי של "אחוזת דאונטון", שהפך לאחת מההצלחות הכי גדולות של 2019 – בטח ביחס לתקציבו הצנוע: משהו בין 13 ל-20 מיליון.

הסרט יצא בשאר העולם לפני ארה"ב ולמרות שלא מדובר פה בלהיט בסדר גודל "מארוול"-י, לכל האנשים שקשורים להפקת הסרט יש 31 מיליון סיבות טובות מאוד לשמוח. הסכום הזה (31 מיליון דולר) הביא אותו למקום הראשון בטבלה, ואולי, אם הסרט יראה שיש לו רגליים ארוכות – גם לאיזה מועמדות אחת או שתיים בפרסי האוסקר, שנראה שמתגעגעים ללהיטים קופתיים אך מכובדים.

במקום השני, אך רחוק שנות אור מלהיות משהו שמזכיר הצלחה, נמצא "אד אסטרה" – סרט המד"ב הפילוסופי הכבד שהתקבל בתשואות אצל מבקרי ארה"ב וקצת פחות כאן בארצנו הקטנה. עם הכנסות של 19 מיליון דולר, הסרט רחוק מלכסות את התקציב שלו שמוערך ב-80 עד 100 מיליון דולר, ואין סיבה להאמין שלפתע הוא יקבל זריקת אנרגיה.

הסרט מצטרף למספר פרויקטים של פוקס שנפלו בין הכיסאות בעת הרכישה של דיסני, שרגילים להפיץ סרטי מד"ב יותר… איך נקרא לזה, "מלחמת הכוכבים"-יים. מצד שני, מה שהסרט יפסיד בקופות הוא עשוי להרוויח באוסקרים, נכון לעכשיו, חוזים לו שם עתיד סביר ואפילו דיבורים עמומים על מועמדות לפיט (שכנראה לא תהיה, כי רוב האנשים דווקא בונים על מועמדות עבור פיט מ"היו זמנים בהוליווד". איך אומרים? צרות של עשירים).

מתחתיו יש עוד כשלון, אבל כזה שצורם רק טיפה פחות – "רמבו 5: מסתבר שמישהו ביקש את זה", שפתח עם  כמעט 19 מיליון דולר (הפער ביניהם הוא 130 אלף דולר) על בסיס תקציב של 50 מיליון. הייתי רוצה לצחוק על הסרט הזה קצת יותר אבל: א. לא ראיתי אותו, אז לא יפה ו-ב. כל פעם שמישהו איפשהו צוחק על סרט של סטאלון יש צבא מעריצים שבא להגיד לו נו נו נו. אז הנה, אני עושה נו נו נו לעצמי, אתם פטורים מכך. עכשיו לכו ותעשו נו נו נו לכל הצופים שלא ממש באו (למרות שמכיוון שהסדרה היא בת כמה עשורים ואינפלציה ועניינים, הסרט עדיין הצליח להביא את הפתיחה השנייה בגודלה לסדרת רמבו).

מפה ועד תחתית הטבלה מדובר בסרטים שכולכם כבר מכירים:

במקומות הרביעי והחמישי נמצאים "זה: חלק 2" ו"נוכלות בלי חשבון" עם 17 מיליון דולר וכמעט 17 מיליון דולר, בהתאמה. מה שנחשב לאכזבה לאחד (בגלל שציפו שישחזר את הסכומים של הסרט הקודם), נחשב להצלחה מסחררת עבור השני (בגלל שלא ציפו מהסרט הזה לכלום).

מתחתיהם, הסכומים כבר קטנטנים בהרבה: "מלך האריות" הוא ראש לאריות במקום השישי, עם 2.6 מיליון דולר ונפילה קטנטנה, אחריו "ילדים טובים" עם סכום דומה ופער של 87 אלף דולר ממלך האריות ואחריו אחריו יש את  "המטרה: שומר הראש" עם 2.4 מיליון דולר. אחריהם, הסרט הנוצרי הזה שאם מישהו מתעניין בו ובשלומו זה הזמן לשאול לפני שהוא יוצא מהטבלה עם 1.5 מיליון דולר ובמקום העשירי נמצא "מהיר ועצבני: הובס ושואו", שבכל פעם שהוא מגיע לסבתא להראות את ה-750 מיליון דולר שהוא עשה ברחבי העולם, היא אומרת "אבל למה לא מיליארד? אח שלך, "מהיר ועצבני 8" עשה מיליון, למה אתה לא יכול להיות כמוהו?".

בשבוע הבא יוצא "מפלצת של מפלצת" או איזה שם זניח ובלתי זכיר אחר שנתנו לסרט החדש של דרימוורקס (לאחר בירור: "קסם של מפלצת") שדווקא נראה חמוד להפליא וחוץ ממנו די אף סרט. אז אציין גם את " עוד יבוא היום" שנורא אהבתי בירושלים ויוצא ל-25 מסכים וכנראה אף פעם לא יגיע קרוב לטבלת שוברי הקופות.