דוח קופות שבורות, 25.12.2022: על נהרות בבל הפסדנו כסף

דרכם של המים היא להרוויח מלא כסף, אבל אולי לא כמו איך שאבא שלהם עשה את זה.

החדשות הטובות מבחינת "דרכם של המים" זה שהסרט נמצא על 889 מיליון דולר שבוע וחצי אחרי שיצא ברחבי העולם. זה לא רק סכום טוב, זה סכום מעולה. החדשות הרעות הן שקצב הירידה שלו הוא לא זה של "אווטאר". 

אפשר לראות את זה מהנתונים בארה"ב – כן, יש סופה ויש תירוצים והכל אבל בסופו של דבר הסרט ירד ב-52% בסוף השבוע השני שלו, והוא הרוויח של 64 מיליון דולר מה שמביא אותו לסכום כולל של 287 מיליון דולר בארה"ב. שוב, זה לא סכום רע בשום צורה – וה-601 ברחבי העולם הוא בטח לא סכום רע, אבל אלה סכומים שמראים על האטה בלוקבאסטרית מסופ"ש לסופ"ש. כלומר: אם הסרט ממשיך בקצב הזה, שבו בכל שבוע הוא (בערך) עושה את אותם סכומים שהוא עשה בסופ"ש הקודם שלו, הוא יגיע – כנראה – ל1.5 מיליארד דולר יפים, אבל רחוקים מקו ה-2 מיליארד שקמרון קבע כמדד להצלחה עבור הסרט.  

שוב, "מראים" זה לא אומר שכך יהיה: לקופות דרכים משלהן. אבל אם השאלה היא האם "אווטאר 2" הוא שובר קופות או תופעה: כרגע המחוג נמצא על שובר קופות, גם אם מהסוג הגדול מאוד – בעיקר בזכות קופות שאינן מארצות הברית. 

ומה שלום סרטים שאינם "דרכם של המים"? רע, תודה ששאלתם. 

במקום השני נמצא "החתול של שרק: משאלה אחת ודי" עם 12.4 מיליון דולר, שזה לא מרשים, והוא עוד במצב טוב. אבל אין מה לעשות – זאת פתיחה נמוכה לא רק יחסית לסרט הקודם (34 מיליון) אלא גם יחסית לסרט דרימוורקס הקודם של השנה, "לא רעים בכלל" (24 מיליון). אפשר להתנחם בכך שהתקציב שלו סביר (כ-90 מיליון דולר), ובכך שהוא הרוויח עד כה בעולם כ-58 מיליון דולר, ואז לשרטט איזושהי מפה שבה הוא מצליח לא להיכשל לחלוטין – בייחוד אם הסרט יתגלה כנס חנוכה שמצליח לשמור על הכנסות יציבות מסופ"ש לסופ"ש. אבל להיט היסטרי זה לא. או לפחות – לא כרגע. 

אבל לפחות "החתול של שרק" יכול להרשות לעצמו אופטימיות שמשקללת בתוכה את ההערכה העצומה כלפי הסרט – ל"ויטני" ו"בבילון" אין גם את זה. הראשון נמצא עם 4.7 מיליון דולר, והשני עם 3.6. "ויטני" לפחות נהנה מעוד כמה השלמות הכנסה ברחבי העולם שמעלות את ההכנסות שלו ל-9.4 מיליון דולר, בעוד "בבילון" הוא כרגע עניין פנים-ארה"בי בלבד, ו"ויטני" גם יכול לציין לחיוב שהוא עלה 45 מיליון דולר לעומת ה-80 מיליון של "בבילון", אבל בשורה התחתונה מדובר בשני סרטים שנקטלו על ידי המבקרים וגם לא נראה שהם מוצאים את עצמם עם הקהל. 

שלושת הסרטים האחרים בטבלה שהרוויחו יותר ממיליון הם "וואקנדה לנצח" (3 מיליון, מסתכם ברחבי העולם ל-800 מיליון דולר) ו"מי מפחד מסנטה?" (1.8 מיליון, מסתכם ב-61 מיליון דולר), ומתחת להם נמצאת הכניסה החדשה האחרונה השבוע – "הלוויתן". הסרט נמצא בסוף השבוע השלישי שלו, אבל רק עכשיו הוא התרחב במידה מסוימת (600 אולמות) ולכן הרוויח את הסכום החגיגי של מיליון, שמונת אלפים שמונה מאות ותשעה עשרה דולר.

את הטבלה סוגרים "הפייבלמנים" (750 אלף דולר), "התפריט" (680 אלף דולר),  ו"עולם מוזר" (430) נאחזים באצבעות כדי לא ליפול מהטבלה. 

ותכלס נראה שהם לא צריכים להיאחז חזק מדי כי בשבוע הבא לא יוצאים סרטים חדשים – כך נראה – אז זה לא שיש הרבה תחרות על תשומת הלב של מישהו. אם כי אני מניח שנגלה כל מיני הפצות שהתרחבו או הפצות מצומצמות שכן יצליחו לעשות משהו.