דוח קופות שבורות, 02.02.20: סוף שבוע של סוף רבול

הקופות עדיין בשנת חורף, מחכות שיסתיימו כל האוסקרים והסופרבולים המעצבנים וייצאו הסרטים המעניינים.

ביום ראשון האחרון שודר בארצות הברית הסופרבול, מה שאומר שקיבלנו מלא פרסומות וטריילרים מגניבים. באופן מסורתי הוליווד מניחה שאף אחד לא הולך לקולנוע בסוף השבוע הזה ולכן לא שוחררו סרטים שיש להם סיכוי ממשי להצלחה. ואכן בארצות הברית אנשים בקושי הלכו לקולנוע בסוף השבוע כלומר, הירידות של כל הסרטים הן יותר חדות מבדרך כלל.

"בחורים רעים לתמיד" הצליח לשמור על המקום הראשון שבוע שלישי ברציפות. הישג די מרשים. הסרט הכניס עוד 17.6 מיליון דולר בארצות הברית שזאת ירידה של 48 אחוזים מסוף השבוע שעבר, די הרבה לסוף שבוע שלישי, אבל נאשים בזה את הסופרבול. ברחבי העולם ההכנסות של הסרט עומדות כבר על 290 מיליון דולר – לא רע לסרט עם תקציב של 90 מיליון דולר.

המועמד המוביל באוסקר "1917" ממשיך לשמור על המקום השני. העובדה שהוא ממשיך לזכות בפרסים גורמת לאנשים להתעניין בו והוא הכניס עוד 9.4 מיליון דולר, ירידה של 40.3 אחוזים מסוף השבוע הקודם. הסרט מתקדם לאט ובטוח כשההכנסות העולמיות שלו עומדות על 248 מיליון דולר. 

באופן מפתיע גם המקום השלישי לא השתנה וזה עדיין "דוליטל" שעדיין מחזיק מעמד באופן לא רע בכלל. הסרט הכניס עוד 7.5 מיליון דולר וסבל מירידה של 37.7 אחוזים בלבד. אולי זה משקף את העובדה שלא משנה איזה משחק יש בטלוויזיה בערב, אפשר להעביר את היום עם הילדים בקולנוע. ההכנסות העולמיות של הסרט עדיין זוועה ועומדות על 126 מיליון על תקציב של 175 מיליון דולר, לא כולל פרסום.

במקום הרביעי יש לנו כניסה חדשה, "גרטל & הנזל", כי לסרטי אימה תמיד יש זמן ומקום בקולנוע. הסרט מספר הפעם את הסיפור מנקודת המבט של גרטל ומכיל בתוכו טוויסט עליתי בנוגע למכשפה. זה מספיק בשביל 6.1 מיליון דולר. עם תקציב של 5 מיליון דולר שלא כולל הוצאות פרסום, יש מצב שהסרט אפילו לא יצליח לכסות את התקציב שלו – כמו סרט האימה שיצא בשבוע שעבר, "טבעת החנק", שירד בינתיים למקום התשיעי עם הכנסות של 3 מיליון דולר. פה אפשר להיפרד מהסרט הלא מרשים הזה שהכניס בסך הכול 13.9 מיליון דולר על תקציב של 14 מיליון דולר – כלומר, מסיים בהפסד.

במקום החמישי "ג'ומנג'י: השלב הבא" לא רק שומר על המקום שלו בחמישייה הפותחת אחרי חודשיים, הוא גם עושה זאת עם הירידה הקטנה בכל העשיריה, ירידה של 22.1 אחוזים בלבד, שזה רווח של עוד 6 מיליון דולר. 

ומהירידה הכי קטנה אנחנו עוברים לירידה הכי גדולה. במקום השישי "הג'נטלמנים" צולל ב-62.8 אחוזים שהם הכנסות של 3.9 מיליון דולר. זה איום במיוחד בהתחשב בפתיחה הלא ענקית שלו. ההכנסות הכלליות שלו דווקא לא ממש מביכות והן עומדות על 46 מיליון דולר. אפשר להאשים בזה את הסופרבול או את STX Entertainment שעדיין די חדשים במשחק השיווק, או שאפשר להיזכר שבלי קשר לצלילה, אלה מספרים סבירים לקומדיית פשע עם דירוג R.

עוד שני סרטים שלא זזו מהמקומות שלהם הם "מלחמת הכוכבים עלייתו של סקייווקר" במקום השביעי עם עוד 3.2 מיליון דולר ו-"נשים קטנות" במקום השמיני עם עוד 3 מיליון דולר.

במקום העשירי יש לנו כניסה חדשה " The Rhythm Section", זה בטח כואב להיכנס למקום האחרון בשבוע כל כך חלש ובלי תחרות. הסרט הכניס רק 2.7 מיליון דולר וזאת הפתיחה הכי גרועה לסרט בארה"ב אי פעם (בשביל סרט שמציג במעל 3,000 מסכים). אין סיכוי שהכישלון הזה יהיה איתנו שבוע הבא.

בסוף השבוע הבא ישודר טקס האוסקר. באופן חריג, כמעט כל המועמדים לאוסקר שהם לא סרטים של נטפליקס הכניסו סכומים יפים בקופות ברחבי העולם: "1917" הכניס כמעט 250 מיליון דולר, נראה לי ש"ג'וקר" הוא בכלל פעם ראשונה מזה עשור שבה סרט שהכניס מיליארד דולר מועמד לאוסקר, "נשים קטנות" הכניס 162 מיליון דולר, "פרזיטים" הכניס 163 מיליון דולר, "היו זמנים בהוליווד" הכניס 389 מיליון דולר, ורק "ג'וג'ו ראביט" חלש יחסית מולם עם 64 מיליון דולר. האם זה יגרום ליותר אנשים לראות את הטקס שסובל מרייטינג מתדרדר משנה לשנה? כן ולא. מצד אחד, אתם יכולים להיות בטוחים שיש הרבה מעריצי סרטי קומיקס שירצו לראות את הג'וקר זוכה בכמה פרסים. מצד שני, לא נראה לי שלשאר הסרטים יש מעריצים כל כך אדוקים שיהיה להם אכפת אם הסרט זוכה או לא. מצד שלישי, באוסקר צריכים להתחיל לספור אנשים שצופים בו בצפייה ישירה באינטרנט, לפחות דרך האתר שלהם, כי העולם משתנה והם צריכים להשתנות אתו. לפי דעתי תהייה עלייה קלה ברייטינג השנה. 

סוף שבוע של אוסקר הוא סוף שבוע מנומנם בקופות, כולם מדברים על סרטים במקום לראות אותם. כנראה שבסוף השבוע העוקב כולם ירוצו לקולנוע לראות את הסרטים הזוכים. מי שינסה להילחם בתופעה הזאת הוא הסרט החדש היחיד שיוצא בסוף השבוע הבא "ציפורי הטרף והארלי קווין המהממת" מבית DC. הפעם הארלי קווין נפרדת מהג'וקר (לא הזה שמועמד לאוסקר) ויוצאת להרפתקה ותסבוכות חדשות. מרגו רובי חוזרת לתפקיד הארלי קווין וציפורי הטרף שבסרט הזה כוללות את הקנרית השחורה (ג'ורני סמולט-בל), הציידת (מרי אליזבת' וינסטד), רנה מונטויה (רוזי פרז) וקסנדרה קיין (רוזי אלה ג'יי באסקו) ילחמו בשני הנבלים של הסרט, המסכה השחורה (יואן מקגרגור) וויקטור זאס (כריס מסינה).