דו"ח קופות שבורות, 1.12.2013: קרח ואש

הנערה הבוערת ונסיכת הקרח שברו שיאים במקביל בחג ההודיה הסוער ביותר שעבר אי פעם על בתי הקולנוע בארה"ב

זה היה חג שמח. חג ההודיה האמריקאי נחגג השבוע: אל שלושת ימי סוף השבוע הרגילים התווספו רביעי וחמישי, שגם הם ימי חופש משפחתיים. זה תמיד נחשב לעיתוי טוב ללכת לראות ביחד איזה סרט, אבל בדרך כלל ת'נקגיבינג הקופתי הוא לא יותר מהכנה לקראת כריסטמס שעוד מעט יבוא. אבל השנה, חג ההודיה קיבל פרופורציות שונות לחלוטין. נאמר זאת כך: עד היום, שיא ההכנסות הגבוהות ביותר לסופ"ש של חג ההודיה היה של "הארי פוטר ואבן החכמים": 57 מיליון דולר. וזה שיא שהחזיק מעמד 12 שנים. ובשלושת הימים האחרונים הוא לא סתם נשבר, אלא נשבר פעמיים, על ידי שני סרטים שונים. הרבה שיאים אחרים התעקמו בדרך. יש הרבה על מה להודות השנה.

במקום הראשון, וזה כמובן לא מפתיע, נמצא "משחקי הרעב: התלקחות". בשבוע שעבר, כשהגיעו התוצאות הסופיות, התברר שהוא הכניס 158 מיליון דולר – המון, כמובן, אבל בתכל'ס לא הרבה יותר ממה שהסרט הראשון הכניס. אבל את הכח האמיתי שלו הסרט הראה השבוע. לאורך שלושת ימי סוף השבוע השני שלו הסרט השיג עוד 74 מיליון דולר: ירידה של 53% מסוף השבוע הראשון, ובשביל סרט שפותח עם מעל 150 מיליון – זאת ירידה קטנה. סרטי "דמדומים" גם הם השיגו פתיחות עצומות בסוף השבוע שלפני ת'נקסגיבינג, אבל ירידות סוף השבוע שלהם עמדו תמיד על סביבות 70%. בתוספת שני ימי החג ‏הנוספים, הכנסות "משחקי הרעב" לאורך החג כולו עמדו על 111 מיליון דולר. ובסך הכל: בתום עשרה ימי הקרנה, הסרט הכניס 296 מיליון דולר. זה כבר הרבה יותר מכפי שהסרט המקורי הכניס בתקופה המקבילה (248 מיליון), ובעצם גם יותר מכמעט כל סרט אחר: קיימים רק שני סרטים – "הנוקמים" ו"האביר האפל" – שסך הכנסותיהם בתוך עשרה ימים היה גבוה יותר. סוף השבוע לבדו – 74 מיליון, כאמור – מדורג רביעי ברשימת סופי השבוע השניים הגדולים ביותר אי פעם. והיד עוד נטויה. זה לא יקרה מיד, אבל "התלקחות" נמצא בדרך הבטוחה לקחת מ"איירון מן 3" (409 מיליון דולר) את תואר הסרט המצליח של 2013, ולהתיישב במקום מצוין ברשימת שוברי הקופות הגדולים של כל הזמנים. ויש עוד שניים כאלה בשנים הבאות. הסדרה הזאת גדולה. ממש, ממש גדולה.

אבל החדשות ועדכוני רשימות "כל הזמנים" לא מסתיימים כאן. "לשבור את הקרח", סרט האנימציה החדש של דיסני, נמצא במקום השני – ולא בהפרש גדול. הסרט הכניס 66 מיליון דולר בשלושת ימי סוף השבוע, 93 מיליון דולר בחמישה ימים. הוא היה מחזיק עכשיו בשיא ההכנסות הגדולות ביותר אי פעם לת'נקסגיבינג אלמלא "משחקי הרעב" לא היה שובר בו-זמנית את אותו שיא ממש. "לשבור את הקרח" מסתפק בהישג המעניין הבא: הוא מדורג במקום השני ברשימת הפתיחות הגדולות ביותר אי פעם שלא במקום הראשון בטבלה השבועית. אה, והוא גם הפתיחה הגדולה ביותר בתולדות האנימציה של דיסני (אם כי, טכנית, זו לא היתה פתיחה: זה סוף השבוע השני של הסרט, לאחר שבשבוע שעבר הוא הוקרן על גבי מסך אחד בדיוק). "פלונטר" ו"ראלף ההורס", שני הסרטים הקודמים של האולפן, פתחו שניהם עם כ-49 מיליון דולר כל אחד. "לשבור את הקרח" נמצא ליגה מעליהם.

שום דבר אחר שיצא השבוע לא השאיר שום רושם: כולם נמעכו על ידי הנערה הבוערת והנסיכה המקפיאה, במידה זו או אחרת של ברוטליות. "בחזית", סרט האקשן של ג'ייסון סטייטהאם נגד ג'יימס פרנקו שבטח כולכם לגמרי הייתם מודעים לקיומו, הכניס 7 מיליון דולר והגיע למקום החמישי. "גנבת הספרים", העיבוד לספר של מרקוס סוזאק שניסה ונכשל להיכנס למירוץ לאוסקר השבוע, הרחיב את הפצתו ל-1,200 בתי קולנוע ובכל זאת הביא הביתה פחות מ-5 מיליון דולר. בהפצה קטנה יותר, "פילומנה", עוד מתחרה אוסקר פוטנציאלי עם ג'ודי דנץ', הכניס כ-4 מיליון דולר, בדיוק כמו סרט הכריסטמס המוזיקלי "Black Nativity"'.

המושפל מכולם: "שבעה צעדים" ("Oldboy"), הרימייק של ספייק לי לסרט הקוריאני שקיבל מעמד של חצי קלאסיקה, יצא השבוע בקרוב ל-600 בתי קולנוע, והכניס כ-850 אלף דולר. אפילו למיליון בודד הוא לא הגיע. בטבלה הוא מדורג במקום ה-17. במדד ההכנסות פר אולם, הוא השיג את אותה תוצאה כמו "קפטן פיליפס" בשבוע השמיני שלו. זה לא סתם חוסר הצלחה, זה אפילו לא כשלון. זה אסון. בתור אחד שחשב שהרעיון של רימייק של ספייק לי ל"אולדבוי" הוא דווקא רעיון מעניין, והטריילרים היו גם הם טובים, מסקרן אותי לדעת מה ואיפה התחרבש שם באופן כל כך יסודי. הרי הסרט לא נראה רע, ולספייק לי יש מעריצים משלו. איך קרה שאף אחד לא בא? אולי כל מי שרצה לראות את "אולדבוי", על כל הסטיות הידועות הכלולות בו, כבר ראה את הגירסה הקוריאנית. והביקורות הלא אוהדות בוודאי לא עזרו.

לטבלת סוף השבוע המלאה ב-BoxOfficeMojo