סרט השנה 2015: הגמר

איזה מבין עשרת הסרטים הטובים של 2015 היה הסרט הטוב של 2015? בחרו

שנה אזרחית טובה, שנה כללית מוצלחת ובאופן כללי 365 ימים אקראיים יפים לכם! את השנה נתחיל כרגיל בסיכום סופי של השנה שעברה. 570 אנשים שלחו דירוגים בסקר המקדים, שבו בחרו מבין כל סרטי 2015 את המועדפים עליהם. אלה הם עשרת הסרטים שקיבלו את הדירוג הגבוה ביותר. איזה מבינהם הוא סרט השנה?

סרט השנה של עין הדג לשנת 2015:

  • הקול בראש (27%, 503 קולות)
  • מקס הזועם: כביש הזעם (26%, 478 קולות)
  • מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר (11%, 209 קולות)
  • בירדמן (9%, 161 קולות)
  • לבד על מאדים ("להציל את מארק וואטני")‏ (8%, 151 קולות)
  • אקס מאכינה (5%, 90 קולות)
  • סיפורים פרועים (4%, 78 קולות)
  • קינגסמן: השירות החשאי‏ (4%, 77 קולות)
  • שיר הים (4%, 68 קולות)
  • סטיב ג'ובס (1%, 20 קולות)

מס' מצביעים: 1,835

Loading ... Loading ...

כל עוד לא הצבעתם, הסרטים בעשיריה מופיעים כאן על פי הסדר שבו הוקרנו בארץ (במקרה של סרטים שלא יצאו להפצה מסחרית – ויש בעשיריה שניים כאלה – מדובר בהקרנה הפומבית הראשונה).

בהמשך הדירוג, על פי הסקר המקדים, נמצאים:

11. סיקאריו
12. גשר המרגלים
13. ידוע מראש
14. את לי לילה
15. הנוקמים: עידן אולטרון
16. שם קוד מ.ל.א.ך.
17. הקולות
18. אנטמן
19. מה שאנחנו עושים בצללים
20. אני וארל וזאת שעומדת למות
21. התאוריה של הכל
22. הולכת רחוק
23. משימה בלתי אפשרית: אומת הנוכלים
24. הלובסטר
25. לווייתן
26. צלף אמריקאי
27. משחק החיקוי
28. משהו עוקב אחרי
29. ילדות פרא
30. אסון מהלך

הדבר הבולט ביותר, לדעתי, ברשימת הסרטים השנה: העשיריה הגדולה כוללת שני סרטים שלא הופצו מסחרית בארץ. זה נכון גם לגבי שלושה (וחצי) מהעשיריה השניה, ועוד שניים מהעשיריה השלישית – בסך הכל, שבעה וחצי סרטים מבים השלושים (החצי הוא "הקולות" – באופן רשמי הוא נחשב לסרט שהופץ מסחרית בארץ, אם כי מעשית הוא הוקרן באישון ליל במשך שבוע אחד, ללא פרסום וללא הקרנות עיתונאים). חלק מהסרטים האלה קיבלו דחיפה מהקרנות עין הדג, וחלק – לא; פשוט, יש גם דרכים אחרות לראות סרטים. כבר קרה בעבר שסרטים שלא הוקרנו בארץ רשמית נכנסו לרשימה, אבל לא בכמות כזאת.

לעומת זאת, אפילו אחרי הסינון שעברה הרשימה השנה – סרטים ש"הופצו" באופן ייצוגי לגמרי פשוט לא נכללו בה – יש הרבה סרטים שהופצו אבל אף אחד לא באמת ראה, או שלאף אחד לא היה אכפת. מספר המדרגים של 53 סרטים מהרשימה היה כזה שאפשר לספור על אצבעות יד אחת. מהצד השני של הסקאלה, 43 סרטים קיבלו כל אחד יותר מ-100 דירוגים. 135 סרטים דורגו בחמישיה הגדולה של אדם אחד לפחות.

ספירת במאים: שישה מסרטי העשיריה הם סרטים של במאים שזו הפעם הראשונה שלהם בעשיריות של עין הדג. זה כולל, בין השאר, את רידלי סקוט, במאי ותיק ופורה מאוד, ובכל זאת זו הפעם הראשונה שהוא עשה סרט שראוי לכך ב-15 השנים האחרונות. לעומתו, מתיו ווהן הוא במאי מתחיל יחסית, אבל הרקורד שלו אצלנו הוא מושלם: כל סרט אפשרי שלו נכנס לעשיריה – ארבעה מתוך ארבעה. פיט דוקטר, הבמאי של "הקול בראש", מכניס סרט שלישי לעשיריות (אחרי "מפלצות בע"מ" ו"למעלה") – ו"הקול בראש" גם מעלה את מספר הסרטים של פיקסאר בעשיריות השנתיות לשמונה, יותר מכל במאי בודד.

רוב הסרטים בעשיריה, כרגיל, הם סרטים דוברי אנגלית. "סיפורים פרועים" הוא הסרט הארגנטינאי הראשון שנכנס לעשיריות השנתיות שלנו, ולמיטב זכרוני גם הסרט הראשון שהוא למעשה לא סרט, אלא אוסף של סרטים קצרים. "את לי לילה", במקום ה-14, הוא הסרט הישראלי היחיד בין 30 הגדולים השנה.

הסרטים שקיבלו את הדירוג המצטבר הנמוך ביותר הם לא בהכרח הסרטים הגרועים של השנה, אבל הם כנראה הסרטים הגרועים של השנה שהרבה אנשים ראו. במקום הראשון מהסוף נמצא "ארבעה מופלאים", עם הדירוג הנמוך ביותר שאליו הגיע סרט כלשהו לא רק השנה, אלא מאז שהסקר נערך בפורמט הנוכחי. במקום השני מהסוף: "עלייתה של ג'ופיטר", ואחריו "חמישים גוונים של אפור", "חטופה 3" ו"שליחות קטלנית: ג'נסיס".

בתואר הנכבד של הסרט הככה-ככה ביותר של השנה זוכה "הנוקמים: עידן אולטרון", ואחריו "עולם היורה", "אנטמן", "משחק החיקוי" ו"בחזרה למחר".

יש בדיוק אדם אחד שלא אהב את "הקול בראש".

הסקר יישאר פתוח במשך שבוע, עד ה-8.1, ואז – סקר הופעת השנה!

את תולדות סקרי סיכום השנה הקודמים של האתר, ולינקים לכל הסקרים הקודמים, אתם יכולים למצוא פה: ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג.