צל ועצם
Shadow and Bone

יתומה בעולם שסוע מלחמה מצטרפת לצבא של בעלי כוחות.

תאריך הפצה בארה"ב: 23/04/2021
תאריך הפצה בישראל: 23/04/2021

7 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. סיכום בלי ספוילרים

  אלינה, יתומה וציירת מפות זוטרה בצבא מתגלה כזמנית השמש, גרישה (או קוסמת, מה שתרצו) רבת עוצמה שהנבואות אמרו שתטהר את הצל שמכסה חלק מממלכת רבקה (סוג של רוסיה) ואולי גם תעזור לנצח במלחמה את האויבים. היא כמובן מגלה שכוחות רבי עוצמה רק מביאים עוד בעיות וכולם ינסו לשלוט בה או לחסל אותה.
  במקביל, קאז, פושע זוטר מקטרדאם, אוסף חבורת פושעים כדי לחטוף את אלינה.

  הסדרה היא מבוססת על הספרים המצליחים של לי ברדוגו אבל מערבבת בין שתי סדרות שלה שמתקיימות באותו עולם (שמכונה גרישהוורס).

  אז נכון, הרעיון אולי לא מקורי וכבר נתקלתם בו כמה פעמים אבל הספרים (וגם הסדרה כרגע) חמודים מאוד והדמויות כתובות היטב ומעוררות הזדהות.

  אם יהיה עניין אסכם פה קצת את הפרקים כדי לפתח דיון.

  בגלל הערבוב של שתי הסדרות שלכל אחת יש אופי שונה יש כרגע ערבוב מוזר בין הסצנות שמשתקף אפילו בצילום ובתאורה. כנראה פשוט צריך לשכוח את הספרים וליהנות מהסדרה.

  (הערת שוליים: כיוון שרבקה היא העתק של רוסיה לא הבנתי למה מדברים בה במבטא בריטי בעוד הפיירדנים שהם סקנדינבים מדברים במבטא רוסי)

  1
  Morin ?
  • Lord Buss
   • לא ציפיתי שכולם ידברו במבטא רוסי מזויף

    הסדרה אמריקאית אז מבטא אמריקאי היה הגיוני (כמעט כמו כולם, אני רגיל אליו). הפרדיינים יכלו לדבר במבטא מומצא או בלי מבטא בכלל.

 2. אז סיימתי

  מפתיע אם אגיד שנחמד ומרהיב אבל הספרים יותר טובים?
  בעיקר הפריע עומס הדמויות שלא נתן לאלינה להתפתח בעוד הספרים מסופרים רק מנקודת המבט שלה.

  • בארטושק

   אני דווקא יותר אהבתי את הסדרה. עודף הדמויות דווקא עזר לדעתי – הספר הראשון, אם לומר את האמת, לא מחזיק סדרה, קורים בו מעט מדי דברים. התוספת של העורבים גם הכניסה עוד תוכן, גם הביאה את ג'ספר שהוא בלי ספק גונב ההצגה, ובייחוד הצליחה להכניס מתח בשתי סצינות השיא.

   • אולי הבעיה בי

    אבל אני לא מצליח לעקוב כשיש יותר מדי דמויות. גם בספר שישה עוקבים היה לי קשה לעקוב אחרי כל הדמויות, בסדרה לפחות ויתרו על ווילן וחבל שלא ויתרו גם על נינה ומתיאס שהסיפור שלהם בכלל לא התקשר לעלילה המרכזית עד סוף העונה (ספוילר קטן). הדמות של ג׳ספר באה על חשבון הדמות של קאז שאהוב עלי יותר בספר. רק אינז׳ קיבלה את המקום הראוי לה.
    בסופו של דבר, העורבים אולי מגניבים ומוסיפים אקשן אבל לא משפיעים על העלילה. הכול קרה גם בספרים בלעדיהם.

    כן אהבתי שמאל קיבל דמות מעט עמוקה יותר, בספרים יש לו תפקיד אחד והוא אפילו מודע לכך.

    הוסיפו לעונה תוכן מהספרים הבאים, למיטב זכרוני האייל לא מופיע את הספר השני.

    • בארטושק

     מסכים לגבי נינה ומתיאס, קו העלילה שלהם היה באמת מיותר – עדיף היה כשמספרים אותו בפלאשבקים כמו בספר אחרי שכבר אכפת לנו מהדמויות. מסכים לגבי קאז, בספרים הוא מין ג'וקר כזה שיודע הכל לפני כולם ופה הוא פחות על אנושי.

     האייל דווקא כן מופיע בספר הראשון, בדיוק כמו בסדרה – למעשה פרט להוספה של ששה עורבים הסדרה די עוקבת אחרי הספר הראשון, כשכל סצינות המפתח שם.

     מה שבעיקר אהבתי בהוספה של ששה עורבים זה שהם הצליחו ליצור כמה מצבים בהם יש הרבה דמויות שפועלות עם אינטרסים שונים – בייחוד פרק 5, שמצדיק בעיני את העובדה שהוא קיבל את הדירוג הכי גבוה בימדב. זה הייתה אחת החוזקות הגדולות של משחקי הכס – העובדה שבחלק מהעימותים יש יותר משני צדדים, ואין לך העדפה ברורה למי מהם ינצח, הופכת את התוצאה להרבה פחות צפויה ויותר מעניינת (וגם ב justified – זו אחת הסיבות שהכי אהבתי את הסדרה הזו).

 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)